Artysta.pl na Facebooku

28 Festiwal Musica Polonica Nova

mat.org.
Na dziewięć dni festiwalu zostało zaplanowanych jedenaście koncertów – kameralnych i symfonicznych. W związku z pięćdziesięcioleciem istnienia festiwalu nacisk programowy położony został przede wszystkim na prawykonania utworów zamówionych przez festiwal bądź mu do prawykonań zaproponowanych, szczególnie wrocławskiego środowiska kompozytorskiego, obecnie jednego z najciekawszych w Polsce.

Dwudziestu kompozytorów na stałe lub luźniej związanych z Wrocławiem stworzy w panoramie programowej festiwalu rodzaj „preludium” do Światowych Dni Muzyki Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, które odbędą się w 2014 roku we Wrocławiu oraz do programu Wrocławia jako Miasta Kultury Europejskiej w 2016 roku, w którym przewidziano przesłuchania Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów (po raz pierwszy w Polsce). Spośród zaplanowanych do wykonania niemal sześćdziesięciu utworów ponad pięćdziesięciu kompozytorów, niemal czterdzieści będzie miało swoje światowe prawykonania, kilka – pierwsze wykonania w Polsce. Jestem przekonany, że festiwal dostarczy wielu ekscytujących przeżyć – zapowiada Andrzej Chłopecki, dyrektor artystyczny festiwalu.

Na szczególną uwagę zasługuje wykonania utworu Jurija Łaniuka ze Lwowa podczas koncertu inauguracyjnego. Trzy zamówienia złożono kompozytorom wrocławskim – Marcinowi Bortnowskiemu, Cezaremu Duchnowskiemu i Pawłowi Hendrichowi – dla uczczenia szczególnej dla Wrocławia postaci – poety Rafała Wojaczka, którego czterdziesta rocznica tragicznej śmierci minęła w 2011 roku. Utwór Marcina Bortnowskiego zaplanowany został na koncert prawykonań orkiestry Leopoldinum, dwa następne znajdą się w programie koncertu Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach obok premiery nowej wersji oratorium Im Niemandsland Zbigniewa Bargielskiego.

Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie monograficzny koncert dzieł zmarłego w 2010 roku Henryka Mikołaja Góreckiego, złożony z dwóch cykli utworów z lat 60. (Muzyczki i Genesis), nigdy dotąd niezaprezentowanych w postaci „integralnej” podczas jednego koncertu.

Ważnym akcentem będzie występ greckich kameralistów „Idée Fixe” w repertuarze greckim i polskim, z prawykonaniem utworu Marii Georgiadou, urodzonej we Wrocławiu i osiadłej w Grecji.

Punktem kulminacyjnym stanie się zapewne koncert finałowy – koncert trzech prawykonań, w tym jednego prowadzonego przez dwóch dyrygentów (charyzmatycznych Wołodymyra Sirenki z Kijowa i Szymona Bywalca z Katowic) z udziałem śpiewaków, narratorów, zjawiskowej Agaty Zubel, ekscytującego swą elektryczną wiolonczelą Andrzeja Bauera występujących z towarzyszeniem Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic.

Program 28. Festiwalu Musica Polonica Nova, Wrocław, 20–28.04.2012:


20.04.2012, piątek

19:00 Sala koncertowa Filharmonii, ul. Piłsudskiego 19

Symfonia kolibrów, arche kontra dynamis

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

Jacek Kaspszyk – dyrygent
Mateusz Ryczek (1986) Infrasymfonia (2010) **
Krzysztof Penderecki (1933) I Symfonia (1973)
Sławomir Kupczak (1979) Kolibry na orkiestrę symfoniczną (2012) **
Witold Lutosławski (1913–1994) III Symfonia (1983)


21:00 Pasaż Pokoyhof, ul. św. Antoniego 2/4

Psychodelie w Laterna Magica

Laterna:

Ryszard Latecki – trąbka, harmonium, pseudoinstrumenty
Bart Pałyga – wiolonczela elektryczna, wspak, fujary, śpiew
Tadeusz Wielecki – kontrabas


21.04.2012, sobota

18:00 Pasaż Pokoyhof, ul. św. Antoniego 2/4

Miechy akordeonów w ekstazie prawykonań

Maciej Frąckiewicz – akordeon
Rafał Łuc – akordeon
Jagoda Szmytka (1982) Open the box! na akordeon i teatr cieni (2010) **
Adam Porębski (1990) Cut story (2012) **
Dariusz Przybylski (1984) Sonata da chiesa (2012) **
Andrzej Krzanowski (1951–1990) II Sonata na akordeon (1987) **
Rafał Zalech (1988) Preludium i Fuga na akordeon solo (2012) **
Rafał Janiak (1986) Sonata awekening – movement – cogitation (2012) **
Cezary Duchnowski (1971) acc++ca na akordeon i komputer (2012) **


20:00 Pasaż Pokoyhof, ul. św. Antoniego 2/4

Live: the clonious & cid rim
Cid Rim Live-Set (affine records, Wiedeń)
The Clonious Live-Set (affine records, Wiedeń)


22.04.2012, niedziela

18:00 Sala koncertowa Filharmonii, ul. Piłsudskiego 19

Ekstremalna siła muzyki „ubogiej”

Iwona Kania – sopran
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso
Marek Moś – dyrygent
Henryk Mikołaj Górecki (1933–2010)
Cykl Muzyczki (1967–1970)
Muzyczka II op. 23 na 4 trąbki, 4 puzony, 2 fortepiany i perkusję
Muzyczka III op. 25 na 3 altówki
Muzyczka IV Koncert puzonowy op. 28 na puzon, klarnet, wiolonczelę i fortepian
Cykl Genesis (1962–1963)
Genesis I Elementi per archi op. 19 nr 1 na skrzypce, altówkę i wiolonczelę
Genesis II Canti strumentali op. 19 nr 2 dla 15 wykonawców
Genesis III Monodramma op. 19 nr 3 na sopran, metalowe instrumenty perkusyjne i 6 kontrabasów


23.04.2012, poniedziałek

20:00 Pasaż Pokoyhof, ul. św. Antoniego 2/4

Holenderscy Polacy i ich energetyczne grawitacje

Transemble:

Jan Aniołek, Michał Szałach – skrzypce
Jakub Kowalik – altówka
Jerzy Wołochowicz – wiolonczela
Tomasz Januchta – kontrabas
Andrzej Kwieciński (1984) Umbrae na kwintet smyczkowy (2004)
Hanna Kulenty (1961) III Kwartet smyczkowy Tell me about it (2007)
Hanna Kulenty (1961) IV Kwartet smyczkowy A Cradle Song (2007)
Andrzej Kwieciński (1984) mural na kwintet smyczkowy (2008–2010)


24.04.2012, wtorek

19:00 Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny

Tańce niemożliwe na organy i inne instrumenty

Koncert współorganizowany z Oddziałem Wrocławskim ZKP

Piotr Rojek – organy, pozytyw
Roman Perucki – organy
Dariusz Bąkowski-Kois – pozytyw
Michał Moc – akordeon
Alina Mleczko – saksofon
Jacek Wota – perkusja
Krystian Kiełb (1971) Struktury III BACH na organy (2004)
Piotr Drożdżewski (1948) En blanc na organy solo (2012) **
Stanisław Krupowicz (1952) Stochos na organy (1977)
Michał Moc (1977) Call for details na organy i akordeon (2012) **
Grażyna Pstrokońska-Nawratil (1947) Reportaż 1 – Niedziela Palmowa w Nazareth na organy, perkusję i saksofon (2009)
Paweł Szymański (1954) Cztery tańce heweliańskie na organy i dwa pozytywy (2011)


25.04.2012, środa

19:00 Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1

Dwie marimby jadą włoskimi pociągami

Barbara Jastrząb – sopran
Cantores Minores Wratislavienses
Piotr Karpeta – dyrygent
Paul Preusser (1974) Thou among the wastes of time na chór mieszany, fortepian preparowany, perkusję i elektronikę (2009) **

Axoum Duo:

Elwira Ślązak – marimba
Gabriel Collet – marimba
Marta Ptaszyńska (1943) Scintilla na dwie marimby (1984)
Krzysztof Wołek (1976) Yamantaka na dwie marimby i elektronikę (2011) **
Ryszard Osada (1972) Waves of feelings na dwie marimby (2012) **
Jacek Sotomski (1987) MAHOMET na dwie marimby i komputer (2012) **
Cantores Minores Wratislavienses
Piotr Karpeta – dyrygent
Rafał Augustyn (1951) Vagor ergo sum – mała kantata do słów Zbigniewa Herberta, cesarza Hadriana i Włoskich Kolei Państwowych na chór mieszany i gongi (2008/2011) **


26.04.2012, czwartek

20:00 Sala koncertowa Filharmonii, ul. Piłsudskiego 19

Pięć prawykonań w trójkącie

Aleksandra Rupocińska – klawesyn
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum
Ernst Kovacic – dyrygent
Joanna Woźny (1973) lost motion na orkiestrę smyczkową (2012) **
Dariusz Przybylski (1984) Red, Yellow, Red. Hommage à Mark Rothko na orkiestrę smyczkową (2012) **
Adrian Foltyn (1978) Coincidensity na 17 instrumentów smyczkowych i klarnet basowy (2011) **
Grażyna Pstrokońska-Nawratil (1947) ICE -LAND ...tęczowe mosty nad Dettifoss... (reportaż III) na orkiestrę kameralną (2011) **
Marcin Bortnowski (1972) I morza już nie ma na klawesyn i orkiestrę kameralną (2012) **


27.04.2012, piątek

20:00 Aula Ossolineum, ul. Szewska 37

Przędzie się nić

Anna Kwiatkowska – skrzypce
Małgorzata Walentynowicz – fortepian
Andrzej Dobrowolski (1921–1990) Muzyka na taśmę i fortepian (1972)
Michał Prynda (1984) Untitled 3 (2008)
Tadeusz Wielecki (1954) Studium gestu II na fortepian (1997)
Elżbieta Sikora (1943) Reflets irisés na fortepian i dźwięki elektroniczne (2006)
Jagoda Szmytka (1982) Watch out ! of the box (as Luis B. says) na skrzypce, fortepian i komputer (2011) **
Tadeusz Wielecki (1954) Przędzie się nić... na skrzypce solo (1982)
Wojciech Ziemowit Zych (1976) Gest i puls na skrzypce i osiem głośników (2010) **
Wojciech Blecharz (1981) Phenotype na skrzypce z elektroniką (2012) **
Sławomir Wojciechowski (1971) Double Pendulum na skrzypce i komputer (2012) **


28.04.2012, sobota

17:00 Aula Ossolineum, ul. Szewska 37

Wydarzenie specjalne: Lot Dedala nad Peloponezem

Idée Fixe Ensemble (Grecja):
Maria Spanou – skrzypce
Victor Davaris – wiolonczela
Dimitris Leontzakos – klarnet
Erato Alakiozidou – fortepian
Nickitas Demos (1962) Meditations on Amber & Flame (2011) **
Dimitris Maragopulos Idée Fixe/Do-mi-no (2011) **
Vassilis Kitsos (1972) Martyria (2011) **
Paweł Mykietyn (1971) Choć doleciał Dedal (1990)
Theodore Antoniou (1935) Celebration XC *
Maria Georgiadou (1956) Variations and Fugue on a Theme of Astridinis (2011) **
Savvas Tsiligiridis (1977) The “W” Quartet (2011) **


20:00 Sala koncertowa Filharmonii, ul. Piłsudskiego 19

Muzyczne ogadywanie Rafała Wojaczka

Sofia Sołowij – sopran
Agata Zubel – mezzosopran
Petr Ostapenko – baryton
Andrzej Bauer – wiolonczela elektryczna
Cezary Duchnowski – komputer
Paweł Hendrich – komputer
Bernard Krawczyk, Artur Święs – narratorzy
Chór Filharmonii Wrocławskiej
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Wołodymyr Sirenko – dyrygent
Szymon Bywalec – dyrygent
Cezary Duchnowski (1971) Koniec poezji na głos, wiolonczelę elektryczną, elektronikę i grupy orkiestrowe (2012) **
Zbigniew Bargielski (1937) Im Niemandsland – nowa wersja oratorium do tekstów Psalmów i wierszy Markusa Jaroschki na dwoje śpiewaków, dwoje recytatorów, dwie grupy chóralne i dwie grupy instrumentalne (1989/2012) **
Paweł Hendrich (1979) Metasolidus II na wielką orkiestrę symfoniczną / Cryptoscript na komputer (2012) **
Jurij Łaniuk (1957) Muzyka wspomnień, przypowieści i kazań – kantata do słów Nicanora Parry na sopran, baryton i orkiestrę symfoniczną (1997–2002) *


** – prawykonanie * – polskie prawykonanie


IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

19.04.2012, czwartek

18:00 Sala Kameralna Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, pl. Jana Pawła II 2

Spotkanie wokół serii wydawniczej Linia Muzyczna pod redakcją Daniela Cichego


22.04.2012, niedziela

15:00 Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2

Spotkanie wokół nowych płyt z muzyką wrocławskich kompozytorów


25.04. 2012, środa

16:00 Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2

Spotkanie wokół zbioru O muzyce. Pisma i wypowiedzi Witolda Lutosławskiego


27.04.2012, piątek

17:00 Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2

Spotkanie wokół książki Rytuał superformuły. Karlheinz Stockhausen: Licht. Die Sieben Tage der Woche Moniki Pasiecznik


Źrródło: IP



Dodał: Artysta.pl

Piątek 20 kwietnia 2012 11:29

Ilość odsłon: 1141

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków