Artysta.pl na Facebooku

57. Krakowskie Zaduszki Jazzowe – najstarszy istniejący festiwal jazzowy na świecie

Z czym kojarzy się jazz? Z trąbką? Z Ameryką? Z jesienią? Pewnie każdy jego miłośnik będzie miał inne skojarzenia, ale Polacy tuż po zakończeniu I Wojny Światowej odpowiedzieliby chórem: z wolnością!

Entuzjazm dla muzyki jazzowej narodził się w środowiskach inteligenckich i rozwijał prężnie przez całą pierwszą połowę XX w. Muzycy doskonalili warsztat, nowe utwory wypływały z ich ust i spod palców, aż w końcu zdecydowali, że trzeba połączyć siły. Jak głosi legenda, wybrali Dzień Zaduszny, bo wszyscy mieli wtedy wolny czas. Tak powstał najstarszy festiwal jazzowy na świecie – Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Festiwal, choć w trudnych czasach przeszedł wiele wzlotów i upadków, dziś nadal przyciąga rzesze fanów gatunku.

W ponad półwiekowej tradycji tego festiwalu publiczność miała możliwość wysłuchać najwybitniejszych muzyków jazzowych z całego świata, zobaczyć specjalne festiwalowe projekty, a także uczestniczyć w jedynej w swoim rodzaju jazzowej mszy św. w Bazylice o.o. Dominikanów (zainicjowanej w 1987 przez Jana Budziaszka, by oddać hołd zmarłym muzykom jazzowym).

Tak będzie i w tym roku. Kraków, Wieliczka, Zabierzów, Trzebinia i Wadowice zaintonują jednym, jazzowym głosem i wprowadzą łagodnie w jesień wszystkich, którzy darzą gatunek co najmniej sympatią. Dostojne lata tej imprezy, jej niepowtarzalny klimat, interesujące miejsca artystycznych prezentacji, a także najwyższy światowy poziom wykonawców, czynią z Krakowskich Zaduszek Jazzowych festiwal wysokiej rangi i ze wszech miar godny obejrzenia.

W 57. edycji Krakowskich Zaduszek Jazzowych wystąpią: Grażyna Auguścik z amerykańskimi muzykami, Leszek Kułakowski, Anthimos Apostolis z Frank’iem Parker’em, Mark Solborg, Herb Robertson, Sören Bebe, Kira, Eliel Lazo, Jakob Dinesen, Mikkel Nordsö, Yazz, Malene Mortensen, Bobo Moreno, Bo Stief, Ole Kock Hansen i wielu, wielu innych znanych muzyków jazzowych.2 – 10 listopada w Krakowie, Wieliczce, Zabierzowie, Trzebini i Wadowicach

Szczegóły na stronie.Portal Artysta.pl jest patronem medialnym festiwalu.


PLDodał: Artysta.pl

Poniedziałek 22 października 2012 16:06

Ilość odsłon: 1593

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków