Artysta.pl na Facebooku

A gdyby tak zawierzyć magii? Recenzja "Amuletu" Leona Brofelta

mat. wyd.
Co by mogło się stać, gdyby istniała substancja zapewniająca powodzenie w życiu tym, którzy wejdą w jej posiadanie? Czy udałoby się ją utrzymać w ukryciu? Jak można by z niej rozsądnie korzystać? Jak silna mogłaby być? Przed tymi jakże popularnymi, ale jednocześnie wciąż nurtującymi pytaniami stanął Leon Brofelt, autor ebooka „Amulet”.

Leon Brofelt sam określa swoje dzieło jako „czytadło”. Taki też podtytuł nosi ebook – „ czytadło na liniach transatlantyckich”. Choć użyte słowo wydaje się być odpowiednio wartościujące, zapewniam, że ta powieść nie służy wyłącznie do zabijania ciągnącego się niemiłosiernie czasu w samolocie, kolejce do kasy czy pociągu. To momentami wzruszająca, często zabawna historia człowieka, który nie miał w życiu pod górę tylko dlatego, że coś sprawowało nad nim opiekę. Tym czymś był właśnie amulet.

Autor zaczyna przedstawianie historii życia Dawida Schatza od kulis. Umieszcza siebie w fabule jako ghostwritera pracującego dla sędziwego współpasażera w podróży samolotem, czyli jednocześnie sam wkracza w świat na poły realistyczny, na poły magiczny. Znamy to z wielkiej literatury, nieprawdaż? Narratorski komentarz nie daje zapomnieć o postaci „czytadłowego” Leona Brofelta, początkowo niechętnie przyjmującego zadanie spisania historii Schatza, później, jak się wydaje, angażującego się w jej upiększanie i sfabularyzowanie. Sama historia jest zbiorem miniopowieści o ludziach, których życia oplątują losy głównego bohatera. Jest nim urodzony w trudnym dla narodu żydowskiego czasie Dawid – syn bogatego Żyda i gojki, człowiek od urodzenia przeznaczony na krętą ścieżkę życia, także przez niedające się ukryć kalectwo. Mimo wielu przeszkód, głównemu bohaterowi udaje się bezpiecznie przeżyć wojnę, a także całkiem komfortowo wkroczyć w nowe czasy powojenne. Wszystko odbywałoby się pewnie normalnie, gdyby nie amulet otrzymany od alianckiego lotnika. Od momentu, gdy jako młody chłopak zawiesił go sobie na piersi, kamień cięższy od najcięższych ziemskich pierwiastków, powstrzymywał klęski, jakie czyhały na Dawida Schatza za każdym rogiem. Jak potoczyły się losy „szczęśliwca”, czy udało się wyjaśnić zagadkę tajemniczych znaków wyrytych na amulecie i dlaczego bohater jako człowiek u schyłku życia uznał je za godne opisania przez zawodowego autora? O tym wszystkim przekona się czytelnik „Amuletu”.

Choć ebooki wciąż przez wielu czytelników są traktowane jako książki drugiej kategorii (taki książkowy rasizm), po raz kolejny pojawia się na wirtualnym rynku wydawniczym pozycja, która może skutecznie walczyć z tym przekonaniem. „Amulet” Leona Brofelta w niczym nie ustępuje wielu papierowym pozycjom umilającym czas. Lekko prowadzona narracja i nurtująca historia wciąż pogłębiana przez nawarstwiające się zagadki wciągnie każdego, kto choć trochę lubi cofnąć się w czasie i w przyspieszonym tempie podglądać kilka pokolenia ludzi. Element magiczny rozbudzi wyobraźnię i sprawi, że znowu będzie można uwierzyć, że starożytna alchemia wcale nie była wymysłem naiwnych. Świetna lektura dla fanów realizmu magicznego. Polubią ją także sympatycy Tokarczuk lub Kolskiego, o ile trochę przymkną oko.

PLDodał: Artysta.pl

Czwartek 30 sierpnia 2012 13:57

Ilość odsłon: 2191

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin