Artysta.pl na Facebooku

Afrykańskie rytmy na polskie Święta. Anelique Kidjo na koncercie w Warszawie.

28 grudnia w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się niezwykły koncert. Dla polskiej publiczności po raz pierwszy zaśpiewa Angelique Kidjo, „pierwsza diva Afryki”, benińska piosenkarka ceniona na całym świecie za szerzenie afrykańskich rytmów, wyjątkowy głos i działalność charytatywną.

Angelique Kidjo pochodzi z Beninu, gdzie już jako mała dziewczynka śpiewała i tańczyła w trupie teatralnej swojej mamy. Pokochała więc muzykę, jak większość Afrykańczyków, już we wczesnym dzieciństwie i konsekwentnie rozwijała swoje umiejętności przez lata – początkowo w Paryżu, gdzie się kształciła i poznała swojego męża – kompozytora, później w Stanach Zjednoczonych. Obecnie ma na koncie 11 płyt. Tytuł wydanej w 2007 „Dijn Dijn”, z której utwory będzie można usłyszeć w Warszawie, nawiązuje to tradycyjnego dzwonu, który w Beninie wita każdy wschodzący dzień. Kidjo śpiewa w czterech językach: Fon, Francuskim, Joruba i Angielskim, a czasem w mieszance wszystkich czterech i słów wymyślonych przez nią samą. W jej muzyce oprócz dobrze przyjętego w zachodnim świecie rhytm'n'bluesa i jazzu pojawiają się elementy typowych, afrykańskich rytmów oraz zilin – technikę wokalną powstałą w Beninie. Mocny, nieco melancholijny głos wprowadza słuchacza w nastrój pewnej nostalgii, a jednocześnie przenosi w krainę słońca, ciepła i kultury Czarnego Lądu. Wokalistka znana jest również z pomysłowych teledysków, które prawie zawsze ilustrują muzykę obrazami sawanny i rdzennych ludów.

Kidjo w 2002 roku została ambasadorką UNICEF-u. W tej roli wiele podróżuje i walczy o prawa dzieci. Założyła również fundację (The Batonga Foundation), w której intensywnie działa na rzecz edukacji dziewczynek w Afryce.

Prawdopodobnie większości Polaków Święta kojarzą się ze śniegiem, mrozem, kolędami, ale na pewno nie w wykonaniu benińskiej gwiazdy piosenki. Tymczasem to właśnie w przepełnionym słońcem głosie Angelique Kinjo może być recepta na zimową niepogodę, a wykonane przez nią pastorałki z pewnością przyniosą wiele radości słuchaczom koncertu. Diva oprócz świątecznych pieśni wykona również utwory ze swojej nowej płyty „Dija dija” w akustycznej aranżacji.

Obok tego wydarzenia nie da się przejść obojętnie. Jeśli polska zima jest przyczyną depresji i czasem lepiej byłoby zapaść w sen zimowy, warto poszukać takich rozwiązań, które przywrócą Świętom blask i charakter wyjątkowego okresu w roku. Takim punktem zapalnym dla rodzinnego, ciepłego nastroju może stać się koncert Angelique Kidjo.PLDodał: Artysta.pl

Środa 19 grudnia 2012 14:45

Ilość odsłon: 1452

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań