Artysta.pl na Facebooku

Alchemiczny kamień filozoficzny

Mają na koncie kilka długogrających płyt, ale niezbyt często mówi się o nich w mediach. Ich styl to połączenie rocka, psychodelicznego art rocka i jazzu. Wyróżnia ich fakt, że wracają do tradycji komponowania długich utworów. O kim mowa? O Alchemia Blues Rock Jam Band z Lublina. W rozmowie z nami zdradzają kilka pomysłów na kolejną płytę.


Jakie były początki zespołu Alchemia, kto był inicjatorem jego powstania?


Piotr Sprawka: Założyłem zespół wspólnie z Krzysztofem Wrońskim. Gdzieś w okolicach roku dwutysięcznego, grając w piwnicy, zastanawialiśmy się nad nazwą. Paweł (Paweł Czapski – perkusja) poddał pomysł Pracowni Chemicznej. Pod tym szyldem nagraliśmy demo na setkę i dzięki płytce znaleźliśmy sponsora. Współpraca z nim pozwoliła nam na realizację poważniejszych przedsięwzięć. Mnie ta nazwa kojarzyła się z jakąś punkową kapelą, więc przemianowałem Pracownię na bardziej wdzięczną i tajemniczą Alchemię.

Adrian Czyżewski: Nie pamiętam, bo mały byłem. Z tego, co opowiadał mi Piotrek S., początki były ciekawe i burzliwe. Szybko potoczyła się kariera zespołu przy pomocy promocji agencji reklamowej Maik.Kto był inspiratorem trendu muzycznego? Szczerze powiedziawszy to rzadkość na polskiej scenie muzycznej.


Adrian Czyżewski: Zależy do jakiego trendu chcesz nas wrzucić. Jeśli do bluesa, to musimy cofnąć się do korzeni afrykańskich i czarnych smutnych piosenek wykonywanych przez zdolnych czarnoskórych. Jeśli do jazzu, to w sumie też sprawka ludzi o czarnym kolorze skóry. Jeśli do rocka, to już nikt nie wie, dokąd tak naprawdę sięgają jego początki. Natomiast ja wiele utworów porównywałbym nawet z impresjonizmem, w którym muzyka stanowiła odzwierciedlenie barw widocznych dla oka. Uważam, że wiele zaczerpnęliśmy od Claude'a Debussy'ego:)

Paweł Stryczniewicz: Od 3 lat inicjatorami są generalnie wszyscy członkowie zespołu, każdy wnosi swoją „cegiełkę”. Trendu muzycznego jako takiego nie ma. Jest to czysto spontaniczna mieszanka muzyczna. Każdy z muzyków wychował się na innej stylistyce, a mimo to udało nam się stworzyć zespół, który współgra .

Grzegorz Kozłowski: Kompozytorem większości utworów jest Piotr Sprawka, jednak podczas procesu twórczego każdy z nas dodaje od siebie coś, co ostatecznie określa formę i charakter naszej muzyki.

Piotr Sprawka: W początkach graliśmy proste ballady, bluesiki i rocka z domieszką reagge. Po tych paru latach, paru płytach i koncertach kapela rozwiązała się. W 2008 roku postanowiłem znowu pobawić się muzyką i reaktywowałem kapelę z nowym składem. Płytę „Trzeci Odcień” zrobiłem w praktyce prawie samodzielnie, tzn. muzyka, nagrania, miksy i mastering są mojego autorstwa. Pracując nad muzyką nie spinałem się brakiem czasu, opłaconym studiem na godziny itp., ponieważ numery powstawały w domowym studyjku. A co do trendu muzycznego, no cóż...lubię improwizację, zmiany, zabawę rytmem oraz długie i rozbudowane formy.Trzy płyty już macie poza sobą, która Wam szczególnie utkwiła w pamięci? Do której macie największy sentyment?

Piotr Sprawka: Trudno powiedzieć. Pierwszy krążek długogrający pt. „Ziemia” nagrywaliśmy w iście sprinterskim tempie – 7 dni. Przez kolejny tydzień „czyściliśmy ślady”. Dużym sentymentem darzę „Trzeci Odcień”, bo to takie moje dziecko, trochę knąbrne, ale moje. Do tej pory lubię tę płytę. Jest też najnowsza epka „Olala”. Nagrana na setkę, zawiera część numerów, które aktualnie gramy i które znajdą się na pełnowartościowej płycie.

Adrian Czyżewski: Ja na żadnej z nich nie grałem, ale najchętniej lubię powracać do "Trzeciego Odcienia", który został skomponowany i wyprodukowany w ciężkim okresie w życiu Piotrka. Sam siedział i wgrywał wszystkie partie w tę płytę długogrającą, która wzbudza we mnie jakąś fajną nostalgię. Jest tam dużo brudu i "czystego" fałszu.Moglibyście pokrótce scharakteryzować poszczególne krążki?

Adrian Czyżewski: Scharakteryzowałem „Trzeci Odcień”. Reszty nie słyszałemNiedługo ukaże się epka z utworem „Olala” promująca czwarty krążek. Jakie trendy muzyczne dominować będą na tym albumie?

Paweł Stryczniewicz: Mieszanka blues'a, jazzu, rock'a i reggae.

Piotr Sprawka: Epki można już posłuchać w Internecie. Zrezygnowaliśmy z jej wydania w formie CD z różnych przyczyn. Jedną z nich była zmiana wokalistki. Ale przecież teraz każdy może posłuchać mp3 z „Olali” w sieci. I jest OK.

Adrian Czyżewski: Trochę funky, trochę rocka, jazzu i, jak już wspomniałem, kapka impresjonizmu:)

Grzegorz Kozłowski: Z pewnością na płycie nie zabraknie elementów rocka i bluesa oraz wielu jazzowo-funkowych wstawek z elementami psychodeli.Czy już znana jest trasa koncertowa promująca czwarty album?

Adrian Czyżewski: Jeszcze nie, ale wszystko zbliża się dużymi krokami i na pewno się odbędzie. Dążymy do tego.

Grzegorz Kozłowski: Plany są, ale przede wszystkim skupiamy się na profesjonalnym nagraniu materiału. Gdy zarejestrujemy krążek, ruszamy z koncertami!

Piotr Sprawka: Ponieważ jesteśmy kapelą bez tzw. kontraktu ze „stajnią” muzyczną, siłą rzeczy trasa koncertowa brzmi dla nas na razie nieosiągalnie. Ma to swoje plusy i minusy. Komponujemy muzykę taką, jaka nam się podoba i nikt nie narzuca nam stylu czy tekstów piosenek. No i nie mamy narzucanego „parcia” na komercję. Minusem jest brak szerszej koncertowej i promocji naszej muzyki. Może kiedyś i to się ziści?Zaprezentowaliście się na kilku prestiżowych festiwalach. Czy w najbliższym czasie planujecie kolejne?

Piotr Sprawka: Zobaczymy co czas pokaże. Tymczasem oczekujemy odpowiedzi na nasze zgłoszenia.

Dziękuję bardzo za rozmowę.Dodał: ALCHEMIA

Czwartek 26 kwietnia 2012 05:55

Ilość odsłon: 1385

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice