Artysta.pl na Facebooku

Alternativa

W Gdańsku 28 maja rozpoczęła się szczególna impreza artystyczna. Mowa tu o długofalowym Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa, który przyciągnął do siebie tłumy. Organizatorem imprezy jest Instytut Sztuki Wyspa. Potrwa ona przez całe lato i zostanie wznowiona latem 2012 roku. Zarówno podczas tych, jak i następnych wakacji w stoczniowych przestrzeniach Instytutu Sztuki Wyspa, jak i w Modelarni oraz w świeżo wyremontowanej Hali 90B, wszyscy miłośnicy sztuki mogą oglądać przeróżne wystawy i akcje performance. Impreza ma za zadanie ukazać w jaki sposób, sztuka współczesna egzystuje w zbiorowej świadomości społecznej obywateli naszego kraju.
Wernisaż inaugurujący Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa rozpoczął się 28 maja. Wszyscy miłośnicy sztuki mogli przyjść do stoczniowej Hali 90B i wziąć udział w wideo performance autorstwa Zorki Wollny i Anny Szwajgier. Wydarzenie nosiło tytuł „Koncert Chóru Stoczniowców”. Również i w tym dniu rozpoczęły się warsztaty artystyczne skierowane do najmłodszych i mieszkańców terenów bezpośrednio położonych przy stoczni. Warsztaty te potrwają do początku lipca, a zajęcia poprowadzą twórcy genewskiego kolektywu Microsilions. Kolektyw ten jest powszechnie znany z podejmowania działań w przestrzeni publicznej. Wykorzystuje on w swojej działalności rzadko eksploatowane przez sztukę dziedziny życia, np. kulinaria.
Pierwsza odsłona Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa obejmuje dwie wystawy, które dotyczą dwóch odmiennych kategorii artystycznych. Pierwsza z wystaw zatytułowana została „Praca i Wypoczynek”. Nawiązuje ona do niepowtarzalnego klimatu i charakteru, jaki ma Stocznia Gdańska. Jest ona swoistym zanurzeniem się w stagnacji, w czas wolny i formy jego spędzania, w marzenia i fantazje, a także w formy przetrwania, fałszywe tożsamości i niekończące się frustracje zaangażowania i porażek transformacyjnych. W taki sposób opisują wystawę „Praca i Wypoczynek” jej organizatorzy. Projekt ma formę otwartego pola, w którym umieszczone zostały instalacje, prace filmowe i zdjęcia uczestników. Wszyscy widzowie zostają mocno zaangażowani w kontekst gry z monumentalnością, jaką ma Hala 90B. Artystyczne życie Stoczni Gdańskiej i jej najbliższych okolic połączone zostało na wystawie z intensywną industrialnością.
Druga wystawa w ramach pierwszej odsłony Alternativa, zatytułowana została „Estrangement”, co oznacza separację. Nawiązuje ona do pojęcia formy i jej rozpadu. Na wystawie można zobaczyć dzieła artystów pochodzących z muzułmańskiego kręgu kulturowego, ale nie tylko. Część z nich pochodzi z Polski i z Europy.


W Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa wzięli udział między innymi tacy artyści jak: Jane Cheadle, Kasia Krakowiak, Joanna Malinowska, Milica Tomić, Anna Reinert, Shirwan Can & Horen Gharib, Shirwan Fatih, Anders Bojen & Kristoffer Ørum, Marek Sobczyk, Łukasz Surowiec, Sherko Abbas, Gaylan Ismail, Jacek Niegoda, Cora Piantoni, Konrad Pustoła, Jadwiga Sawicka, Anton Katz, Rozhgar Mahmud Mustafa, Artur Żmijewski, Maryam Jafri, Maureen Connor, Roman Dziadkiewicz, Mariusz Waras, Julita Wójcik, Elżbieta Jabłońska, Hiwa K, Dominika Skutnik, Michał Szlaga, Kalle Bröllin, Grzegorz Klaman, Ines Moreira, Pilvi Takala, Mattias Olofsson, Joanna Rajkowska, Cengiz Tekin oraz Knutte Wester.Dodał: krzychu

Poniedziałek 20 czerwca 2011 16:38

Ilość odsłon: 1470

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice