Artysta.pl na Facebooku

Amy Winehouse nie żyje

W ostatnią sobotę, 23 lipca, świat obiegła wiadomość o śmierci młodej gwiazdy muzyki pop, Amy Winehouse. Agencje podały, że została ona znaleziona martwa w swym mieszkaniu w Londynie. Przyczyny śmierci upatruje się w przedawkowaniu narkotyków i alkoholu. Amy od lat borykała się z problemem uzależnienia.

Urodzona w 1983 roku w Londynie, Amy wcześnie zaczęła zdradzać talent muzyczny. W wieku 14 lat zaczęła pisać piosenki i występować w dziecinnych jeszcze zespołach. Jej inspiracją od początku był jazz. Talent rozwijała w kilku szkołach muzyczno - aktorskich, jednak najważniejszą szkołą była dla Amy BRIT School - kuźnia talentów wokalnych, z której wywodzą się m. in. Adele Atkins, Claire Maguire czy Anna Calvi, sensacyjne odkrycia ostatnich sezonów muzyki brytyjskiej.

Amy została zauważona przez producentów A&R Records w 2002 roku a w rok później dołączyła do Island Records, z którą była związana przez cała swoją karierę. Pierwszy album, "Frank", wydała w 2003 roku. Na płycie znalazły się autorskie utwory inspirowane muzyką jazzową. Album cieszył się uznaniem krytyków i został nominowany do nagród BRIT Awards. Kolejny album, "Back to Black" z 2006 roku, stał się już hitem brytyjskich i amerykańskich list przebojów. Artystka odniosła ogromny sukces, którego ukoronowaniem było aż pięć nagród Grammy w 2008 roku.

Amy wypracowała własny styl. Jej głos wyróżniał się głęboką barwą i niskim, kontraltowym brzmieniem. Źródłem jej charakterystycznego image'u (tapirowany kok, makijaż a la Kleopatra) były zespoły dziewczęce lat 60tych, którymi się fascynowała.

Kariera Amy miała też wyraźną, ciemną stronę. Artystka przez lata borykała się z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. W internecie i gazetach krążyły zdjęcia i nagrania, przedstawiające Amy w stanie zamroczenia, nie będącą w stanie śpiewać. Towarzyszyły im niewybredne komentarze. Apogeum nastąpiło w tym roku, gdy Amy wystąpiła w Belgradzie. Nie była w stanie utrzymać się na nogach ani zaśpiewać w całości ani jednej piosenki. Fani byli zawiedzeni i określili koncert mianem skandalu. Po tym incydencie menedżerowie Amy odwołali jej trasę koncertową po Europie, w tym zapowiadany występ w Bydgoszczy na ARTPOP Festival.

Fani muzyki Amy oraz mieli jednak nadzieję na to, że utalentowana piosenkarka wyjdzie z nałogu i znów będzie można podziwiać jej niesamowity głos i charyzmę na scenie. Niestety, już nigdy nie usłyszymy Amy na żywo ani nie doczekamy się nowych nagrań. Świat muzyczny opłakuje Amy Winehouse, zaledwie 27-letnią, zbyt wcześnie zgasłą gwiazdę.



Dodał: Iskelma

Poniedziałek 25 lipca 2011 09:29

Ilość odsłon: 1445

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Dejanira - Poniedziałek 25 lipca 2011 10:45
:( wielka szkoda. miała dziewczyna i talent i potencjał... przykre i straszne, że dopadła ją ta okropna choroba (bo uzależnienie jest chorobą) i że tak się to skończyło.
kamell - Poniedziałek 25 lipca 2011 11:12
ech, teraz jest mi trochę głupio za moje poprzednie komentarze... no szkoda dziewczyny, zawsze szkoda jak umiera ktoś tak młody i utalentowany. nawet jesli sam sobie tę śmierć zadaje
Haltijatar - Poniedziałek 25 lipca 2011 12:16
Gazeta dzisiaj napisała, że nadal nieznana jest przyczyna śmierci Winehouse. Policja nie uważa, by sobotnia śmierć Winehouse była w jakikolwiek sposób podejrzana. Brak przyczyny śmierci w raporcie koronera oznacza raczej, że czeka na on wyniki badań narkotyków znalezionych w jej organiźmie. Po prostu się zaćpała :( Strasznie to przykre, że człowiek może aż tak stracić nad sobą kontrolę...
Reni - Środa 10 sierpnia 2011 11:41
Zawsze przykro jest słyszeć o takich rzeczach, zwłaszcza gdy ktoś umiera tak młodo. Czasami niestety sława doprowadza do takich skrajności, zwłaszcza gdy ktoś jest tak bardzo wrażliwy.
Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań