Artysta.pl na Facebooku

Angelo Musco

fot.youtube
Angelo Musco to szczególny artysta z Włoch, który uprawia zupełnie odmienny rodzaj sztuki. Już jego biografia rozpoczyna się interesująco, choć wielu obserwatorów twierdzi, że artysta po prostu zmyślił swoją historię przyjścia na świat, aby stać się bardziej tajemniczym. Angelo Musco twierdzi, że przyszedł na świat w 11 miesiącu ciąży swojej matki. Lekarze byli niemalże pewni, że dziecko, ważące ponad 6 kilogramów, po urodzeniu nie będzie żyło. Zapowiadał się więc bardzo dramatyczny poród, zwłaszcza dla matki przyszłego artysty. W szoku psychicznym, matka straciła cały pokarm, którym miała wykarmić swojego syna. Była przekonana o tym, że najmłodszy z piątki jej dzieci, nie przeżyje ciężkiego porodu. Tymczasem, dzięki wysiłkom lekarzy i wrodzonej sile, Angelo Musco przeżył. Można wierzyć jego opowieściom bądź nie, wszystko pozostaje przecież w gestii odbiorców jego samego i jego sztuki.

Koniec końców, nieważne jest, czy historia cudownego ocalenia artysty przy narodzinach jest sfabrykowana przez niego samego, czy też nie, ale świetnie oddaje ona szczególną naturę dorobku artystycznego Muscato.

Twórczość tego artysty jest identyfikowana i umiejscawiana gdzieś na pograniczu tajemnicy istnienia człowieka na ziemi, a biologicznych form życia, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Podczas realizacji swoich projektów artystycznych, Angelo Muscoposługuje się pejzażem, wzniosłością, onirycznymi wizjami krain i religijnymi objawieniami, które konfrontuje z cielesnością, całkiem z resztą konkretną i łatwą w interpretacji. Dzieła tego włoskiego artysty wywołują poruszenie wszędzie tam, gdzie są one prezentowane. Dlaczego? Kto choć raz widział projekty Muscato nie zadaje tego pytania, bowiem artysta ten do perfekcji pojął operowanie w sztuce zwyczajną, ludzką nagością, żeby nie powiedzieć bardziej dosadniej – golizną. Z tego względu szokuje co bardziej konserwatywnych odbiorców, choć reprezentanci sztuki nowoczesnej są zachwyceni artystą i jego szczególnymi dziełami. Podejście do sztuki, artystycznego przekazu i do nagości ludzkiej jako takiej w wydaniu Angelo Musco jest wyjątkowe. Nie jest to erotyka, a tym bardziej pornografia. Jest to zupełnie odmienne przesłanie.

Angelo Musco podejmuje się od lat pracy z nagimi modelami obojga płci. Co ciekawe, nie jest on jedynym, który ucieka się do takich form wyrażania artyzmu. Golizną mężczyzn i kobiet posługuje się w swoim warsztacie artystycznym wielu współczesnych fotografików, czego
fot.youtube
najlepszym przykładem jest Stanley Tunnick. Jednakże, z drugiej strony Musco uprawia fotografię golizny w nieco inny sposób i w tym tkwi szczególny charakter jego wszystkich prac. Cóż takiego tkwi w fotografiach wykonanych przez Angelo Musco i wszystkich jego artystycznych przedsięwzięciach, jakich do tej pory się podejmował? Otóż, włoski artysta, Angelo Musco, traktuje nagość jako swoistą tkankę. Z niej zaś mają okazję następnie powstawać zaawansowane organicznie kształty. Samo zdjęcie wykonane przez Angelo Musco rozebranym modelom nie jest jeszcze kompletnym dziełem sztuki, bowiem podlega ono dalszej obróbce.

Fotograf po skończonych zdjęciach gromadzi materiał fotograficzny w komputerze i tam wybiera najlepsze ujęcia z danej sesji. Następnie, wybrane prace zdjęciowe ulegają daleko idącej kondensacji. Oznacza to, że Angelo Musco podejmuje się ich wtapiania w głębokie tła, scalania i zwielokrotniania. Dopiero po wielu takich zabiegach powstaje konkretne dzieło sztuki, które trafia do dorobku artystycznego włoskiego fotografa. Dlatego też można powiedzieć, że z kilkuset, a nawet niekiedy z kilku tysięcy cielesnych drobinek rodzi się obraz całkiem nowego, odrębnego istnienia. To ono jest bohaterem każdej pracy Angelo Musco.

Zakres twórczości włoskiego artysty tak naprawdę jest bardzo trudny do jednoznacznego zdefiniowania. On sam nie potrafi jednym czy dwoma słowami opisać, czym tak właściwie się zajmuje w swoim fotografowaniu. Mówi, że tworzy gniazda, struktury genetyczne, łożyska, jaja, a także naturalną architekturę, jak i wiele powiązanych ludzkich ciał reprezentujących tak po prostu życie, ale we wszystkich jego możliwych przejawach. Można też powiedzieć, że Angelo Musco opiewa życie i chce pokazać jego wieloaspektowość swoją sztuką nowoczesną. A że człowiek jest integralnym elementem życia, nie mogło go zabraknąć w dziełach włoskiego fotografika.

Angelo Musco pochodzi z Neapolu, co odbiło się w sposób wyraźny na jego twórczości. To miasto we Włoszech jest pełne perełek architektonicznych, zabytków, które cieszą oczy turystów,
fot.youtube
jak i dzieł sztuki sakralnej. Musco tworzył już w rodzinnym Neapolu, choć bez większych sukcesów. Prawdziwa sława stała się jego udziałem dopiero później, kiedy podjął on decyzję o opuszczeniu Włoch i poszukiwaniu inspiracji oraz ludzkiego szczęścia w Nowym Jorku. W 2010 roku, po owocnych, dwóch długich latach pracy twórczej, Musco zaprezentował szerszej publiczności cykl fotografii o tytule „Tehom”, zaczerpniętym z Biblii. Wystawa jego prac miała miejsce w Chicago, gdzie zaprezentowano aż 22 panele zdjęciowe, na których artysta uwiecznił podwodną faunę i florę. Po tym etapie dopiero Angelo Musco zajął się imponującymi transpozycjami golizny. Praca „Ovum”, oznaczająca „owijanie”, przedstawia korpusy nagich ludzi, owinięte wokół jednej i tej samej osi. Te zestawienie golizny tworzyło zaś leśne runo. Inne dzieło – „Xylem” przedstawiało cielesny gąszcz, który układał się w korzenie drzew.

Artysta informuje, że każdy z zaprezentowanych powyżej projektów, został stworzony na podstawie zdjęć ludzkich ciał. Na fotografiach może być ich nawet 2 miliony. Musco nie tworzy sam. Praca obróbki komputerowej wykonanych zdjęć przy tak dużym materiale fotograficznym, zajęłaby bardzo dużo czasu, przez co wykonanie jednego projektu artystycznego pochłonęłoby większą część życia Angelo Musco. Dlatego też w tej kwestii pomaga mu cała ekipa współpracowników. To właściwie oni z dużym zaangażowaniem i poświęceniem wykonują komputerową obróbkę zdjęć Angelo Musco.

W opinii krytyków dzieła Włocha co prawda są pracochłonne i mogą wzbudzać zachwyt u przeciętnego odbiorcy, ale jednocześnie są więcej niż przewidywalne. Onieśmielają z jednej strony metafizyczną projekcją, ale z drugiej stają się powtarzalne w swoich cyfrowych multiplikacjach. Można by się zastanawiać, czy Angelo Musco jest artystą natchnionym przez wyższą siłę, a nawet samego Boga, czy też jego dzieła są po prostu wytworem komputerowym, efektem działania cyfrowego prestidigitatorstwa, jak określają to specjaliści. Jego sztuka obojętnie od interpretacji, zawsze pozostanie tajemnicza, drobiazgowa i dostojna, jeśli chodzi o nastrój, jaki człowieka ogarnia przy obcowaniu z nią. Współczesna fotografia jest raczej nachalna i krzykliwa. Zbudowanie ulotnego nastroju na zdjęciu to prawdziwa sztuka, której opanowanie nie przychodzi zbyt łatwo. Tym właśnie wyróżnia się kunszt artystyczny Włocha.

Nie można powiedzieć, że fotografie Angelo Musco w jakimkolwiek stopniu epatują golizną. Nagość jest tylko nośnikiem informacyjnym, pewnym elementem większego dzieła, która na pierwszy rzut oka może być nawet niedostrzegalna dla widza. Kult
fot.youtube
cielesności, panujący w dzisiejszym świecie sprawia, że właściwie prace Musco są surrealistyczne, a nagość bierze się tu w duży cudzysłów. Abstrakcja jest właściwym określeniem dzieł Włocha. Nie ma w nich żadnego z goła etnicznego czy seksualnego kontekstu, choć niewątpliwie wiele osób będzie się go doszukiwało w wirujących kręgach ludzkich ciał i ich poszczególnych kończyn. Wszystkie ciała, które są widoczne na fotografiach Angelo Musco pomimo, że przecież są inne względem siebie, to są sobie w pewien sposób równe, ponieważ występują niejako w roli organicznego budulca przestrzeni. Czy owa przestrzeń jest rajem, czyśćcem czy piekłem? Odpowiedź pozostawiamy samym widzom, którzy na własne oczy mogli przekonać się, jak wygląda sztuka Angelo Musco. Jest ona niewątpliwie bardzo trudna do opisania zwykłymi słowami.

Polecamy stronę internetową artysty: www.angelomusco.com

A tu zobaczysz jak powstają fotografie Angelo Musco:

Dodał: Artysta.pl

Sobota 29 października 2011 13:32

Ilość odsłon: 2987

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków