Artysta.pl na Facebooku

arena DESIGN 2012 – design zrównoważony

Międzynarodowe Targi Poznańskie w dniach 5-8.03.2012 są miejscem spotkań świata designu. W ramach wydarzenia arena DESIGN można zobaczyć nie tylko najnowsze trendy we wzornictwie oraz fascynujące przykłady współpracy designerów z producentami, lecz także poznać nowe rozwiązania dla architektów i projektantów.

Celem wydarzenia arena DESIGN jest zwrócenie uwagi na kluczową rolę wzornictwa w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. Nawiązanie relacji pomiędzy projektantami a producentami ułatwi bezpośrednie sąsiedztwo odbywających się w tym samym czasie najważniejszych w Polsce kontraktacji meblowych – targów MEBLE POLSKA oraz targów wnętrzarskich HOME DECOR.

Arena eko-designu

Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia arena DESIGN jest sustainable design – wzornictwo zrównoważone. Jego wcielenie zwiedzający zobaczą już na pierwszy rzut oka – aranżacja wnętrza pawilonu nr 5, w którym odbywa się wydarzenie, została przygotowana z myślą o środowisku naturalnym. Ze zużytych butelek po wodzie mineralnej zebranych wspólnie przez fanów arena DESIGN na Facebooku i pracowników Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także z odpadów produkcyjnych z fabryki plastikowych opakowań i starych banerów reklamowych zbudowano elementy scenografii sceny w strefie FORUM oraz charakterystyczne dla arena DESIGN elementy dekoracyjne. Materiały, które zostały przez organizatorów wykorzystane do zaaranżowania pawilonu, zostaną ponownie wykorzystane po zakończeniu wydarzenia.

Także uczestnicy wydarzenia proponują różnorodne podejścia do tematyki wzornictwa zrównoważonego, prezentując przykłady upcykligu odpadów, z których wykonano przedmiotu powszechnego użytku, a także produkty wykonane z nowoczesnych materiałów pozwalających na większą wydajność lub ograniczenie kosztów produkcji, magazynowania i dystrybucji. Zrównoważone myślenie o wnętrzach odzwierciedla Eko-Fyrtel, czyli przestrzeń, w której każdy produkt został wykonany z myślą o ekologii. W Eko-fyrtlu będzie można dotknąć niezwykle wytrzymałych mebli z... kartonu, usiąść w nowoczesnej przeróbce fotela wyciągniętego z lamusa i powąchać ścianę, pomalowaną farbą wykonaną z całkowicie naturalnych składników.

O zrównoważonym rozwoju będzie można także posłuchać podczas warsztatów i wykładów odbywających się w strefie FORUM.

Pięć wcieleń wzornictwa
Najlepsze wzornictwo prezentowane będzie w pięciu strefach:

STREFA TOP DESIGN
Konkurs TOP DESIGN award, towarzyszący wydarzeniu arena DESIGN, ma na celu promocję innowacyjnych rozwiązań projektowych oraz firm inwestujących w dobre wzornictwo. Do konkursu można było zgłaszać produkty będące w seryjnej produkcji nie dłużej niż dwa lata lub takie, które w roku bieżącym zostaną wdrożone do produkcji.

W dniu 26 stycznia spośród wszystkich zgłoszonych produktów jury wyłoniło 17 najlepszych, które powalczą o nagrodę TOP DESIGN award. Lista nominacji:

1. łóżko ORGANIQUE / producent: Gie-El
2. fotel bujany/ producent: Kettal/Loftcasa
3. kolekcja mebli TIME / producent: IMS SOFA
4. system BLUE® CHILLED & SPARKLING 31323000 / producent: Grohe
5. system RED DUO 30079000 / producent: Grohe
6. zestaw wanna i umywalka ALICE / producent: Marmorin
7. suszarki do włosów HD 1000-1003 / producent: Zelmer
8. sauna VITRIUM / producent: Klafs
9. fotel JOTT / producent: Bejot
10. fotel TWIST / producent: Bejot
11. oprawa SEDNA / producent: Light Art
12. odkurzacz FLOORIS VC 1006 / producent: Zelmer
13. tramwaj TRAMINO / producent: Solaris
14. Poduszki NYKRAM / producent: Studio Tkaniny
15. papier dekoracyjny CAVE / producent: Impress Decor
16. wzór cyfrowy PAINT SPLATTER / producent: Shattdecor
17. płytka łazienkowa NOMADA/NOMAD / producent: Ceramika Paradyż

Wszystkie nominowane produkty będzie można natomiast oglądać przez cały czas trwania wydarzenia na specjalnej wystawie TOP DESIGN.

Jury złożone z 11 ekspertów pod przewodnictwem gościa specjalnego arena DESIGN François Azambourga w dniu 5.03.2012 spotka się, by wyłonić spośród nominowanych produkty, które najlepiej pokazują udane zastosowanie designu na polu biznesowym.

Efekty obrad poznamy dopiero o godzinie 19.00 podczas wernisażu arena DESIGN 2012. Laureatom zostaną wręczone statuetki TOP DESIGN award. Ukoronowaniem wernisażu będzie uczta audio-wizualna w wykonaniu poznańskiego twórcy muzyki elektronicznej Mooryca oraz VJ Jago.

STREFA FORUM
Strefa FORUM to miejsce dyskusji o designie i architekturze. Miejscem interaktywnych spotkań będzie scena oraz przestrzeń warsztatowa. Listę prelegentów, których będzie można wysłuchać w strefie FORUM otwiera gość specjalny arena DESIGN 2012 – François Azambourg. Do François Azambourga równie dobrze pasuje określenie “projektant” co „wynalazca”. Jego projekty to połączenie intrygujących rozwiązań technologicznych z magią formy. Azambourg tworzy sugestywne i oszczędne przedmioty za pomocą niezwykłych technik i eksperymentalnych materiałów, łączących w sobie wytrzymałość i lekkość. Francois Azambourg opowie podczas arena DESIGN 2012 o korelacji pomiędzy projektowaniem a procesem produkcyjnym.

Wśród prelegentów będzie też autorytet w zakresie designu zrównoważonego – Alastair Faud–Luke. Ten autor słynnej książki Eco-design handbook wygłosi wykład, a także poprowadzi warsztaty.

O projektowaniu i jego znaczeniu opowiedzą także m.in.: Janusz Kaniewski i Mariusz Filip z KANIEWSKI HAUTE DESIGN, Mateusz Wróblewski z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Joanna Kępińska i Joanna Oziemblewska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Izabela Dudek-Urbanowicz – rzecznik patentowy PATPOLU, Ewa Trzcionka – redaktor naczelna pisma i portalu Design Alive i Daniele Merla – szef designu grupy Impress Decor.

STREFA KREATYWNI
Strefa Kreatywni to miejsce prezentacji oferty instytucji i stowarzyszeń, a także twórczości profesjonalistów i przedstawicieli młodego pokolenia twórców. To galeria możliwości, jakie oferuje design. W strefie KREATYWNI będzie można zapoznać się z działalnością m.in. Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych czy stowarzyszenia Design It Poland. Firmy i młodzi projektanci zaprezentują najnowsze rozwiązania wzornicze w swojej ofercie, w tym nawiązujące do motywu przewodniego arena DESIGN poprzez ponowne wykorzystywanie materiałów. Ma to miejsce np. w przypadku lamp KOZO, wykorzystujących ocynkowane stare rurki, stricte użytkowych produkcji Button Design, wykorzystujących końcówki produkcyjne luksusowych materiałów oraz naszyjnika z fragmentów plastikowych butelek zaprojektowanego przez EKOISTĘ.

STREFA EDUKACJA
Do udziału w projekcie arena DESIGN zaproszone zostały wyższe uczelnie, kształcące adeptów wzornictwa przemysłowego i architektury. Strefa Edukacja będzie miejscem ich promocji a także prezentacji dotychczasowych osiągnięć. W związku z edukacyjną rolą wydarzenia arena DESIGN zostało ono objęte honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

STREFA INNOWACJE
Strefa INNOWACJE to nowa przestrzeń, której przeznaczeniem jest prezentacja innowacyjnych rozwiązań dla projektantów. Tutaj będzie można zobaczyć takie rewolucyjne technologie, jak drukarki 3D do prototypowania, dzięki którym czas „od projektu do produkcji” znacznie się skraca. Po raz pierwszy w Poznaniu zobaczymy także meble z lawy wulkanicznej. Wyjątkowa wytrzymałość tego materiału sprawia, że produkty z niego wykonane są odporne na całoroczne kaprysy pogody. Projektanci znajdą w strefie INNNOWACJE także komponenty do produkcji, m.in. mebli, a także profesjonalną wiedzę dotyczącą m.in. praw własności intelektualnej w projektowaniu przemysłowym.

WYSTAWY SPECJALNE
Wydarzenie arena DESIGN daje możliwość zetknięcia się z najbardziej kultowymi kolekcjami produktów. Znane marki zaprezentują tutaj wystawy, które zwracają uwagę publiczności na całym świecie.

Któż nie kojarzy słynnej wyciskarki do cytrusów projektu Phillippe’a Starcka marki Alessi? Tym razem podczas arena DESIGN mamy okazję obejrzeć wyjątkowe zestawienie produktów największych projektantów współpracujących z marką.

Marka Kartell na wystawie „Ikony designu” prezentuje swoje kultowe meble z plastiku. Wśród nich pojawią się projekty światowej klasy projektantów, jak Ron Arad, Ferruccio Laviani, Piero Lissoni, Philippe Starck czy Patricia Urquiola.

Na arena DESIGN zobaczymy także wystawę zastawy stołowej zaprojektowanej dla manufaktury Lenox przez Donnę Karan.

Pod szyldem Rosenthala znaleźć można porcelanę zaprojektowaną przez Christophe’a de la Fontaine’a – młodego designera z Luksemburga. Kolekcja „FORMAT” to propozycja odwołująca się do stylistyki lat 50. i 60. XX wieku. Rosenthal przygotował także wystawę sztuki Andy’ego Warhola w nowej odsłonie. Prezentowane obiekty ze szkła i porcelany to połączenie wizualności prac Andy’ego Warhola oraz pasji projektantów Rosenthal Studio-Line, którzy zaadaptowali Warholowskie motywy na potrzeby nowego medium.

Francuska manufaktura Lampe Berger Paris prezentuje kolekcję lamp zapachowych, łączących rozkosz dla oka z przyjemnością nozdrzy.

NOTI NATURE to wystawa przesiąknięta sustainability, o której tak głośno mówi się podczas tegorocznej areny DESIGN. Meble pokazane przez NOTI wykonane są w 100 procentach z naturalnych materiałów jak pochodzące z recyklingu wełna i bawełna.
Ipnotic Concept Store prezentuje w Poznaniu wystawę Prouvé RAW. Wystawa ta została przygotowana przez G-Star RAW dla Vitry i była już prezentowana m.in. w Nowym Jorku, gdzie stała się wielkim wydarzeniem i przyciągnęła uwagę wielu znanych osobistości. Prouvé RAW to kolekcja mebli wielkiego francuskiego projektanta i rzemieślnika Jeana Prouvé, należących dziś do klasyki designu.

Wynikiem współpracy projektantów i producentów podczas warsztatów Nowa Forma, które odbyły się w ubiegłym roku w Swarzędzu było powstanie mebli dopasowanych do projektów komunikacji wizualnej poszczególnych firm. Można je zobaczyć podczas wystawy powarsztatowej podczas arena DESIGN 2012.

Na arena DESIGN pojawi się także samochód Audi Q3, inspirowany twórczością takich projektantów jak Marten Claesson, Gary Chang czy Oskar Zięta.

„Kod miasta” i „ID Berlin | Industrial Design Competence” to wystawy promujące design dwóch metropolii: Poznania i Berlina. Odbywają się w terminie 6-15 marca w Concordia Design w Poznaniu. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań raz Concordia Design. Wystawy wpisują się w cykl czwartej edycji arena DESIGN 2012.


arena DESIGN 2012 to wydarzenie stawiający na praktyczny wymiar wzornictwa. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania.
Partnerami strategicznymi arena DESIGN są YES i HANEX.

Więcej informacji o arena DESIGN: www.arenadesign.pl.


Źródło: Inf.Pras.Dodał: Artysta.pl

Poniedziałek 5 marca 2012 15:24

Ilość odsłon: 3053

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław