Artysta.pl na Facebooku

Artystyczne protesty polityczne - na granicy sztuki, polityki i chuligaństwa

Niezależnie od pogody noszą kolorowe rajstopy i sukienki, a podczas występów rozgrzewają się energicznym tańcem. Posługują się pseudonimami: Blondi, Terminator czy Schumacher. Ich celem jest feminizm, walka z organami ścigania, obrona LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) oraz radykalna decentralizacja organów władzy.

Co przyniosły ostatnie wybory prezydenckie w Rosji? Jak podkreślają media, to czas przełomowy. Rosjanie przebudzili się i pokonali swoją niechęć do polityki, wyszli na ulice, aby pokazać swoje oburzenie i rozgoryczenie z powodu panującego systemu. Protesty miały różny charakter. Głośną stała się sprawa grupy Pussy Riot, która swoje niezadowolenie wyraża w wyjątkowo „zuchwały” sposób. Wystąpienia zespołu doprowadziły do aresztowania domniemanych członkiń. Stały się jednak inspiracją dla innych obywateli do odważnej krytyki władzy, wywołały dyskusje m. in. na temat wolności słowa, ingerencji artystów w rzeczywistość, relacji między sztuką a polityką, tego, co artystom wolno, a co wykracza poza akceptowalne granice dobrego smaku.

Pussy Riot to grupa feministek, tworzących muzykę punk lub ściślej oi!. Powstała w 2011 roku na fali arabskiej wiosny. Inspiracją dla nazwy była nazwa amerykańskiej grupy punkrockowej Riot Grrrl, która walczyła przeciwko przemocy wobec kobiet i o ich prawa w polityce. W skład Pussy Riot wchodzi około 10 dziewczyn, jednak, jak same podkreślają, nie są zamkniętą grupą, chętnie przyjmą do swojego grona nowe współautorki piosenek i wystąpień. Grupę współtworzą także osoby, które zajmują się fotografowaniem i filmowaniem występów, a także edycją przygotowanych materiałów. Nie ma tu lidera, nie obowiązuje żadna hierarchia, a jej członkinie nie ujawniają swoich prawdziwych imion i nazwisk. Jedyne, co o nich wiadomo, to fakt, że mają po 25 lat, a większość z nich to studentki nauk humanistycznych. Kolorowe kominiarki, które zakładają podczas
il.Katarzyna Domżalska
happeningów i wywiadów, nie tylko pozwalają na ukrycie tożsamości, ale zapewniają także jedność. Gdyby okazało się, że któraś z osób zostanie aresztowana, inna może ją bez problemu zastąpić. Niezależnie od pogody noszą kolorowe rajstopy i sukienki, a podczas występów rozgrzewają się energicznym tańcem. Członkinie posługują się pseudonimami takimi jak: Blondi, Terminator czy Schumacher. Celem działań grupy jest, jak podają na swoim blogu: feminizm, walka z organami ścigania, obrona LGBT, „antyputinizm” oraz radykalna decentralizacja organów władzy, a także ocalenie lasu Chimki i przeniesienie władzy Federacji Rosyjskiej na wschodni Sybir.

Dziewczyny mają już za sobą kilka wystąpień. Pierwsze z nich odbywały się w różnych otwartych przestrzeniach miasta, na stacjach metro, na dachach trolejbusów. Według nich, miejsce sztuki nie ogranicza się do scen i klubów. 14 grudnia ubiegłego roku wystąpiły na dachu budynku aresztu, w którym przetrzymywano protestujących przeciw nieprawidłowościom wyborów do Dumy. Przy akompaniamencie gitar wykonały piosenkę: Śmierć więzieniu, wolność dla protestu, pokazując w ten sposób solidarność z aresztantami, a także nawołując do sprzeciwu wszystkich obywateli. W piosence pojawiają się feministki i LGBT, co wraz z akcjami na rzecz ekologii sprawia, że ich protest przeciwko władzy ma głębszy wymiar.Cały artykuł autorstwa Joanny Michty można przeczytać w kwietniowym numerze Miesięcznika Studentów „Kontrast”, z którym współpracuje portal Artysta.pl: czytaj dalej .


JMDodał: Artysta.pl

Piątek 15 czerwca 2012 14:31

Ilość odsłon: 2122

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań