Artysta.pl na Facebooku

Biuro Tłumaczeń Sztuki

Dla wszystkich miłośników sztuki, którzy nie do końca rozumieją to, co też artysta miał na myśli tworząc dzieło malarskie, film, czy też pisząc książkę, stworzono Biuro Tłumaczeń Sztuki. Jego założycielką jest Karolina Breguła, która jest artystką konceptualną i jednocześnie fotografką. W środowisku artystycznym jest ona znana jako twórczyni kontrowersyjnej zdaniem niektórych, kampanii społecznej pod hasłem „Niech nas zobaczą”.
Biuro Tłumaczeń Sztuki pozwala wszystkim zagubionym i zdezorientowanym osobom, obcującym z różnymi dziedzinami sztuki, wyjaśniać ukryte znaczenia prac współczesnych artystów. Czasem nawet niewielka wskazówka pozwala miłośnikom sztuki w pełni zrozumieć zamysł autora.
Karolina Breguła odwiedziła Gdańsk, gdzie promowała działalność Biura Tłumaczeń Sztuki. Warto podkreślić, że artystka wpadła na pomysł stworzenia takiej instytucji, kiedy wymyślała tytuł i całą koncepcję swojej pracy dyplomowej. Dyplom robiła na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, znajdującej się w Łodzi. Początkowo pomysł stworzenia Biura Tłumaczeń Sztuki nie był bynajmniej traktowany na poważnie. Szybko jednak okazało się, że do powstałego nieco pół żartem, pół serio w przestrzeni internetowej Biura Tłumaczeń Sztuki zgłaszało się coraz więcej osób. Prosili oni między innymi o wyjaśnianie różnorodnych osiągnięć kultury. Prośby dotyczył zarówno hermetycznych dzieł sztuki współczesnej, jak i ambitnych filmów kina studyjnego. Biuro Tłumaczeń Sztuki było nieformalną organizacją, ale zdołała ona zgromadzić już kilkudziesięciu ekspertów. Z chęcią niosą oni pomoc i odpowiadają na pytania zagubionych, którzy nie są w stanie zrozumieć wszelkich arkanów współczesnej sztuki.

10 czerwca w Gdańsku można było zadać pytanie i poprosić o wyjaśnienie ekspertów na temat sztuki. Skorzystanie z porady było bezpłatne. Darmowe jest też korzystanie z porad tego typu przez Internet. Aby zadać pytanie należy wysłać stosowne zapytanie ze strony internetowej Biura Tłumaczeń Sztuki. Można jednocześnie skorzystać z gotowych porad i wyjaśnień. W ostatnim czasie na stronie internetowej pojawiło się na przykład opracowanie, zawierające interpretację „Melancholii” autorstwa Larsa von Triera, która jest wielce zagadkowa.
Karolina Breguła wraz z ekspertami Biura Tłumaczeń Sztuki pojawiła się w Gdańsku, w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Od godziny 19. można było uzyskać od niej i jej pomocników wyjaśnienia tajników sztuki współczesnej. Wiele osób skorzystało z tej unikalnej możliwości. Założycielka Biura Tłumaczeń Sztuki mówi, że wraz ze współpracownikami proponuje znaczenia elementów sztuki, które bynajmniej nie można uzyskać od artysty czy kuratora wystawy. Proponuje ona nowe rozumienie, które wywołuje szum w świecie sztuki. Daje więcej luzu w zakresie samego myślenia o sztuce.Dodał: Lucy

Wtorek 5 lipca 2011 10:25

Ilość odsłon: 1522

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań