Artysta.pl na Facebooku

Classic w Operze Leśnej

Już trzeci rok z rzędu w okresie wakacyjnym, Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza melomanów na kolejny Festiwal Sopot Classic. Powstał on w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. W dotychczasowych dwóch edycjach, Festiwal proponował różnorodne, ciekawe programy koncertowe z udziałem międzynarodowych solistów, a także promował młodych artystów i twórców.

Od czasu zakończenia remontu Opery Leśnej Festiwal zaczynał się koncertem wykonywanym właśnie na tej scenie. Były to koncerty poświęcone muzyce jednego kraju albo jednego kompozytora. W zeszłym roku królował Wojciech Kilar w pamiętnym koncercie z udziałem wybitnego pianisty Petera Jablonskiego i gwiazdy polskiej sceny muzycznej – Justyny Steczkowskiej. Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się koncertem w niedzielę 4 sierpnia o godz. 20:00 w amfiteatrze Opery Leśnej. Zabrzmi w nim muzyka Piotra Czajkowskiego.

Koncert będzie przekrojem twórczości tego wielkiego rosyjskiego kompozytora, którego 120. rocznica śmierci przypada w tym roku. W wykonaniu solistów śpiewaków, instrumentalistów i orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej zabrzmi muzyka symfoniczna ,operowa i baletowa. Nie zabraknie słynnego I Koncertu fortepianowego b-moll. Wybrane dzieła wyznaczają najbardziej charakterystyczne etapy życiowej i artystycznej drogi kompozytora.

Niemal wszyscy soliści uświetniający tegoroczny koncert inaugurujący Festiwal Sopot Classic w Operze Leśnej to rosyjskojęzyczni wykonawcy. Oprócz warstwy muzycznej Koncertu, słuchacze będą mogli również oglądać efekty wizualne wyreżyserowane specjalnie do muzyki Piotra Czajkowskiego. We fragmentach baletowych w choreografii B. Eifmana zaprezentują się tancerze - soliści Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna. Narratorem całego koncertu będzie znany polski aktor Andrzej Seweryn.

Koncert ten pokaże słuchaczom jak powstawały dzieła kompozytora, co stało się inspiracją do ich napisania, w jakim okresie życia Czajkowski komponował poszczególne utwory, jakim problemom musiał stawiać czoła i jak kształtowała się jego wrażliwość muzyczna. Sukcesy muzyczne Czajkowskiego odbijały się echem po całej Europie i zapewniły jego utworom trwałe miejsce w programach największych sal koncertowych. Tegoroczny koncert inauguracyjny III Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic będzie świętem Czajkowskiego, świętem muzyki słowiańskiej i na pewno na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

Następne lata przyniosą dzieła kolejnych czołowych kompozytorów z różnych krajów europejskich: Hiszpanii, Francji, Włoch czy Niemiec.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopot.Pozostałe koncerty:

07.08.2013, godz. 20:00

„Polska muzyka współczesna”

Sala Koncertowa PFK Sopot, Opera Leśna09.08.2013, godz. 20:00

„Klasyka i współczesność”

Kościół Gwiazda Morza, Sopot10.08.2013, godz. 20:00

„Noc wenecka”

Kościół św. Jerzego, SopotPatronat nad Festiwalem sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego.

Współorganizatorem Festiwalu Sopot Classic jest Bałtycka Agencja Artystyczna BART.

Portal Artysta.pl jest patronem medialnym Festiwalu.IPDodał: Artysta.pl

Środa 31 lipca 2013 15:29

Ilość odsłon: 1767

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław