Artysta.pl na Facebooku

Classic w Operze Leśnej

Już trzeci rok z rzędu w okresie wakacyjnym, Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza melomanów na kolejny Festiwal Sopot Classic. Powstał on w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. W dotychczasowych dwóch edycjach, Festiwal proponował różnorodne, ciekawe programy koncertowe z udziałem międzynarodowych solistów, a także promował młodych artystów i twórców.

Od czasu zakończenia remontu Opery Leśnej Festiwal zaczynał się koncertem wykonywanym właśnie na tej scenie. Były to koncerty poświęcone muzyce jednego kraju albo jednego kompozytora. W zeszłym roku królował Wojciech Kilar w pamiętnym koncercie z udziałem wybitnego pianisty Petera Jablonskiego i gwiazdy polskiej sceny muzycznej – Justyny Steczkowskiej. Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się koncertem w niedzielę 4 sierpnia o godz. 20:00 w amfiteatrze Opery Leśnej. Zabrzmi w nim muzyka Piotra Czajkowskiego.

Koncert będzie przekrojem twórczości tego wielkiego rosyjskiego kompozytora, którego 120. rocznica śmierci przypada w tym roku. W wykonaniu solistów śpiewaków, instrumentalistów i orkiestry Polskiej Filharmonii Kameralnej zabrzmi muzyka symfoniczna ,operowa i baletowa. Nie zabraknie słynnego I Koncertu fortepianowego b-moll. Wybrane dzieła wyznaczają najbardziej charakterystyczne etapy życiowej i artystycznej drogi kompozytora.

Niemal wszyscy soliści uświetniający tegoroczny koncert inaugurujący Festiwal Sopot Classic w Operze Leśnej to rosyjskojęzyczni wykonawcy. Oprócz warstwy muzycznej Koncertu, słuchacze będą mogli również oglądać efekty wizualne wyreżyserowane specjalnie do muzyki Piotra Czajkowskiego. We fragmentach baletowych w choreografii B. Eifmana zaprezentują się tancerze - soliści Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna. Narratorem całego koncertu będzie znany polski aktor Andrzej Seweryn.

Koncert ten pokaże słuchaczom jak powstawały dzieła kompozytora, co stało się inspiracją do ich napisania, w jakim okresie życia Czajkowski komponował poszczególne utwory, jakim problemom musiał stawiać czoła i jak kształtowała się jego wrażliwość muzyczna. Sukcesy muzyczne Czajkowskiego odbijały się echem po całej Europie i zapewniły jego utworom trwałe miejsce w programach największych sal koncertowych. Tegoroczny koncert inauguracyjny III Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic będzie świętem Czajkowskiego, świętem muzyki słowiańskiej i na pewno na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

Następne lata przyniosą dzieła kolejnych czołowych kompozytorów z różnych krajów europejskich: Hiszpanii, Francji, Włoch czy Niemiec.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopot.Pozostałe koncerty:

07.08.2013, godz. 20:00

„Polska muzyka współczesna”

Sala Koncertowa PFK Sopot, Opera Leśna09.08.2013, godz. 20:00

„Klasyka i współczesność”

Kościół Gwiazda Morza, Sopot10.08.2013, godz. 20:00

„Noc wenecka”

Kościół św. Jerzego, SopotPatronat nad Festiwalem sprawuje Marszałek Województwa Pomorskiego.

Współorganizatorem Festiwalu Sopot Classic jest Bałtycka Agencja Artystyczna BART.

Portal Artysta.pl jest patronem medialnym Festiwalu.IPDodał: Artysta.pl

Środa 31 lipca 2013 15:29

Ilość odsłon: 1829

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin