Artysta.pl na Facebooku

DachOOFka Premium w Klubie Zaścianek

Początek lutego przyniósł odwilż zapach wiosny unoszący się w powietrzu. Niezależnie od tego czy zima jeszcze nas zaskoczy, czy też już nie, sobotnie wieczory w krakowskim Klubie Zaścianek na pewno będą gorące, a to za sprawą koncertów z cyklu DachOOFka Premium.

9 lutego gwiazdą wieczoru będzie Plagiat199 - energetyzująca formacja z Czechowic-Dziedzic. Istniejący od 1998 roku zespół porywa publiczność swoją mieszanką ska, punku i reggae okraszoną kobiecym wokalem. Plagiat199 ma na swoim koncie dwie płyty demo oraz dwa albumy studyjne - na ostatniej z nich, Do przodu... z 2010 roku, gościnnie zaśpiewali Kazik Staszewski oraz Dr Yry. Zespół dał się poznać szerokiej publiczności dzięki uczestnictwu w trasach koncertowych formacji Kult oraz licznym koncertom podczas festiwali muzycznych. Przed Plagiatem199 wystąpi A-front! - punkowa kapela z Gliwic, która towarzyszyła na scenie całemu przekrojowi gwiazd polskiego rocka. Jeszcze wcześniej krakowskiej publiczności zaprezentuje się KontrKultura - grupa oscylująca między punkiem a metalem z wyraźnie psychodelicznym zacięciem.

2 marca na scenie Zaścianka zagra Cree - formacja doskonale znana wszystkim miłośnikom polskiego blues-rocka. Zespół powstał w 1993 roku z inicjatywy trójki nastolatków. Wokalistą Cree i jednym z jego założycieli jest Sebastian Riedel, syn Ryszarda Riedla - legendarnego muzyka zespołu Dżem. To właśnie Ryszard Riedel zainspirował nazwę Cree odwołując się do swoich indiańskich fascynacji. Kariera zespołu nabrała rozpędu w 1997 roku, zaś rok później Cree wydało swoją pierwszą płytę studyjną. Następne lata działalności artystycznej przyniosły jeszcze cztery albumy studyjne i dwa koncertowe. Cree zyskał rzeszę oddanych fanów zarówno dzięki kameralnym występom, jak i koncertom podczas dużych festiwali, których sztandarowym przykładem jest Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla "Ku Przestrodze".

Tydzień później, 9 marca, Zaściankiem zawładnie rockowa alternatywa w wykonaniu Nerwowych Wakacji oraz Łagodnej Pianki. Nerwowe Wakacje to efekt współpracy Jacka Szabrańskiego (The Car Is On Fire) z Michałem Szturomskim (Afro Kolektyw). Twórczość projektu stanowi dialog z tradycją polskiej piosenki, zarówno tej spod znaku melodyjnego big bitu, jak i zewu wolności lat 80. Nerwowe Wakacje zadebiutowały wiosną 2011 roku płytą Polish Rock. Ponadto formacja ma za sobą dwie świetnie przyjęte trasy koncertowe oraz występy m.in. na Open’er Festival 2011 oraz Off Festival 2012. Łagodna Pianka to natomiast zwycięzcy zeszłorocznej edycji DachOOFka Festival. Zespół pochodzi z Podkarpacia, jeszcze przed wydaniem pierwszego singla zdążył zaistnieć na antenie TVP2 oraz radiowej Czwórki. Łagodna Pianka towarzyszyła również Strachom na Lachy podczas jesiennej trasy tego zespołu. Obecnie zespół nagrywa swój debiutancki materiał, który ukaże się wiosną nakładem Wytwórni Krajowej.

16 marca Zaścianek nadal pozostanie w kręgu podkarpackiej muzyki, chociaż w zupełnie innym klimacie. Wówczas zagra Jesus Chrysler Suicide, grupa powstała w 1991 roku w Rzeszowie. Muzyka formacji to wypadkowa industrialu, metalu i grunge’u wzbogacona psychodeliczną estetyką i polana sosem czarnego humoru. Dotychczas zespół zdążył wydać pięć płyt studyjnych. Szósta zapowiadana jest na jesień 2013 roku - podczas krakowskiego koncertu z pewnością będzie można usłyszeć materiał na nią przewidziany. Co interesujące, występ w Zaścianku będzie pierwszym po przetasowaniach w składzie - żaden fan oryginalnego mocnego brzmienia nie powinien tego przegapić!


IPDodał: Artysta.pl

Wtorek 5 lutego 2013 14:45

Ilość odsłon: 1542

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice