Artysta.pl na Facebooku

Dlaczego Smarzowski nie chce już kręcić filmów o piciu?

foto. Jacek Drygała
14 maja w hotelu Crown w Krakowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona najnowszemu filmowi Wojtka Smarzowskiego „Pod Mocnym Aniołem”. Praca nad filmem powoli dobiega końca. Z tej okazji ekipa postanowiła uchylić przed przyszłymi widzami rąbka tajemnicy z pracy na planie.

„Pod Mocnym Aniołem” to tytuł powieści Jerzego Pilcha, na podstawie której powstaje film. To jednocześnie nazwa baru, do którego regularnie zagląda główny bohater filmu zmagający się z chorobą alkoholową. W tej roli zobaczymy Roberta Więckiewicza. Oprócz niego zagrają także inni „ulubieńcy” Wojciecha Smarzowskiego, których znamy z jego poprzednich filmów m.in. Arkadiusz Jakubik, Marian Dzięgiel, Marcin Dorociński czy Andrzej Grabowski i Izabela Kuna. Wcielą się oni w rolę uzależnionych od picia pacjentów oddziału delirycznego w Kobierzynie oraz tych, którzy z chorobą pomagają im walczyć.

Obecni na konferencji aktorzy oraz reżyser zgodnie przyznali, że
foto. Jacek Drygała
alkoholizm to problem, z którym zmaga się polskie społeczeństwo czy się z tym zgadzamy, czy nie. Jak skomentował Wojciech Smarzowski, mamy w Polsce 900 tysięcy alkoholików, ale leczy się tylko co szósty. Reżyser powiedział również, że jego film nie ma dawać recepty na wyjście z choroby. Jego otwarte zakończenie ma za to dawać pretekst do dyskusji, szukania rozwiązania i zdania sobie sprawy z problemu. Producent filmu Jacek Rzehak wyznał, że projekt jest rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia i ma pełnić funkcje społeczne, więc być może zostanie przez widzów potraktowany jako lampka ostrzegawcza.

To nie pierwszy film w karierze Smarzowskiego, w którym przebija motyw alkoholowy. Zarówno w „Weselu”, „Domie złym”, jak i „Drogówce” pojawiają się postaci, na których kieliszek jest nieodłącznym atrybutem. Tym razem reżyser postanowił na dobre skończyć z tematem, powiedział: „Wreszcie zrobiłem film tylko o piciu, może w następnym nie będzie ani kropli...”

foto. Jacek Drygała
Tymczasem aktorzy wyznali, że, aby dobrze przygotować się do roli sięgali po różne metody. Izabela Kuna oraz Kinga Preis odwiedziły meetingi anonimowych alkoholików. Wszyscy podkreślali wagę uwag reżyserskich i jakość scenariusza.

Zdjęcia do filmu trwały prawie 50 dni. „Pod Mocnym Aniołem” trafi na ekrany kin na początku 2014 roku.

PLDodał: Artysta.pl

Poniedziałek 20 maja 2013 13:31

Ilość odsłon: 1771

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków