Artysta.pl na Facebooku

DOŁĄCZ do Miesiąca Fotografii w Krakowie

Już 17 maja rusza 10. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. Tegoroczny, jubileuszowy Festiwal będzie pod wieloma względami wyjątkowy: czerpiąc z tradycji zaprezentowane zostaną wystawy gwiazd światowej fotografii, nowym elementem programu będzie Sekcja eksperymentalna. Realizując hasło 10. edycji, DOŁĄCZ, uczestnicząca formuła Miesiąca Fotografii pozwoli wszystkim chętnym zaangażować się, wypowiedzieć czy też zaprezentować własne fotografie na wystawie. Kto wie, może nawet wybrać się na fotorandkę?

Portret matki artysty, 1924 Portret matki artysty, 1924 Aleksander Rodczenko
Tegoroczny Program główny Miesiąca Fotografii to dokonania zarówno nestorów fotografii, jak i młodych-gniewnych; nostalgicznych romantyków i bezkompromisowych pionierów; charyzmatycznych eksperymentatorów i kontemplacyjnych klasyków. Na wystawie “Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii” (Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie) zaprezentowanych zostanie ponad trzysta prac tej gwiazdy rosyjskiej awangardy, klasyka nowoczesnej fotografii, jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Trzonem ekspozycji będzie blisko dwieście zdjęć artysty, jednych z tych, które zmieniły fotografię w sztukę. Wystawa realizowana jest przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Moskiewskim DomemFotografii oraz Miesiącem Fotografii w Krakowie.

Wystawa “Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu” (również w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie) będzie dla wielu okazją do odkrycia dorobku
Portret NN (Portret znaleziony na ulicy), 1970 Portret NN (Portret znaleziony na ulicy), 1970 Jerzy Lewczyński
nestora i odnowiciela polskiej fotografii. Ta monograficzna prezentacja twórczości Lewczyńskiego ukaże kolejne odsłony jego dzieła: od głębokiej potrzeby promowania fotografii jako instrumentu służącego do rejestracji rzeczywistości, aż po odrzucenie wiary w fotograficzne medium i serię działań artystycznych już bez użycia aparatu. Wystawa realizowana jest we współpracy z Czytelnią Sztuki w Gliwicach.

Włączona do Programu głównego MFK wystawa “Wierność obrazów. René Magritte i fotografia” (Międzynarodowe Centrum Kultury) to szansa na poznanie fotograficznych dokonań Magritte’a, jednego z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu, głównie kojarzonego z malarstwem. Na wystawie pokazane zostaną prace upublicznione dopiero po śmierci malarza i wciąż
Typologie sentymentalne Typologie sentymentalne Maurycy Gomulicki
jeszcze mało znane: kilkadziesiąt zdjęć powstałych w latach 1928–1955 oraz wybrane filmy z lat 50. Dowcipne, niekiedy niepokojące obrazy artysty stanowiły ciągłą grę z tym, co realne i tym, co wyobrażone. Wystawa zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Przedstawicielstwem Walonia-Bruksela w Warszawie.

Ekspozycja “Gdy mężczyźni są na wojnie” Siergieja Bratkowa, naczelnego ukraińskiego skandalisty (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie), prezentuje dwa cykle fotografii: “Dzieciaki” oraz “Żołnierki”. To frapująca – i pomimo wszystko uniwersalna – analiza seksualnych tabu i zjawisk występujących w społeczeństwie postkomunistycznym oraz zaskakujące (oparte na obserwacji portretowanych ukraińskich żołnierek) wskazanie klucza do zrozumienia natury współczesnej Ukrainy.

“Kanarek”, wystawa japońskiej fotografki Lieko Shigi (Muzeum Techniki i
Bez tytułu Bez tytułu Jason Evans
Sztuki Japońskiej Manngha) to charakterystyczny dla tej artystki cykl. Punktem wyjścia były związki ludzi i miejsc: mieszkańcy australijskiego Brisbane i Sendai w Japonii wybierali w swojej okolicy miejsca „najciemniejsze” i „najjaśniejsze”. Lieko Shiga odwiedziła wszystkie wskazane przez nich punkty, zaś wykonane tam zdjęcia to wizyjna medytacja na temat ludzi czy miejsc; barokowy, pociągający obraz cudzych obaw i radości.

Choć eksponowane w Muzeum Etnograficznym w ramach wystawy “Rodzina i ziemia” ikoniczne już dziś prace Sally Mann pochodzą z różnych okresów jej twórczości, to poruszają bliskie artystce, powracające w licznych pracach tematy. Jest ich dosłownie kilka: ciało, czas i natura oraz ich wzajemne relacje. Sally Mann utrwala obrazy z wielką uwagą, ustawicznie pamiętając – a tym samym namawiając odbiorców do refleksji - o przemijaniu, przychodzących z czasem zmianach i tajemniczych procesach przejścia.

Jason Evans znany jest już publiczności Miesiąca Fotografii jako kurator wystawy „W tym miejscu nie ma nic” prezentowanej w przestrzeni Galerii Bunkier Sztuki w 2010 roku. W tej edycji Festiwalu pojawi się jako autor indywidualnej wystawy zatytułowanej “Zdjęcia do oglądania oraz rzeźby do fotografowania” (Galeria ZPAF). Autor, znany z zamiłowania do prostych przyjemności (polecamy jego blog www.thedailynice.com) postanowił tym razem stworzyć instalację, której celem będzie zachęcenie publiczności do świadomego przeżycia przyjemności fotografowania.

Fotografie Holenderki Viviane Sassen z cyklu “Parasomnia” w Galerii Pauza to zapis osobistych podróży-powrotów do Afryki, krainy dzieciństwa artystki. Kadry uchwycone w celowo niedookreślonych punktach kontynentu prezentują równie anonimowe tematy czy postaci. Tytułowa przypadłość to zaburzenie snu objawiające się, między innymi, niezwykłymi wizjami sennymi. W fotografii Sassen zacierają się granice między dokumentem i fotografią mody czy kreacyjną, a efektem jest jej oryginalny styl.

Cezary Pieczyński, właściciel poznańskiej Galerii Piekary, odkrył w procesie
Zakrwawiony nos Emmeta, 1985 Zakrwawiony nos Emmeta, 1985 Sally Mann
kolekcjonowania sztuki ekscytujący element przygody i intelektualnego wyzwania. Wystawa “Drżące ciało" to fotografie z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego” (Galeria Starmach) prezentująca efekt jego pasji - zbiory fotografii. Wśród nich: dzieła największych twórców światowej klasy jak Nan Goldin, Nobuyoshi Araki, Damien Hirst, Borys Michajłow, Thomas Ruff czy Jan Saudek. Ta wystawa w intrygujący sposób zestawia pasję umysłu z wibrującą w pracach artystów pasją ciała. Istotną nowością w formule Miesiąca Fotografii w Krakowie będzie Sekcja eksperymentalna. W ramach tej części programu na obu piętrach Galerii Bunkier

Sztuki będą miały miejsce wydarzenia i prezentacje składające się na rozbudowany i interdyscyplinarny projekt „Fotografia w życiu codziennym”. Projekt realizowany jest pod nadzorem kuratorskim słynnej brytyjskiej krytyczki Charlotte Cotton (autorki m.in. przewodnika po współczesnej fotografii artystycznej “Fotografia jako sztuka współczesna”), z udziałem kilkunastu polskich kuratorów i naukowców. Założeniem jest prześledzenie i analiza roli fotografii w życiu codziennym każdego z nas, jak również związków fotografii ze zjawiskami społecznymi i historycznymi. Wśród wielu zaplanowanych działań i przedsięwzięć znajdą się serie wykładów, seminaria, działania aktywizujące i integrujące publiczność – wszystko zgodnie z hasłem tegorocznej edycji Festiwalu: DOŁĄCZ!

Po emocjonujących obradach jury tegorocznej Sekcji ShowOFF, złożone z 5 duetów (Michał Łuczak i Adam Pańczuk, Witek Orski i Janek Zamoyski, Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś, Magda i Gaweł Kownaccy oraz Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek) wybrało 10 młodych artystów. Wspólnie pracują nad wystawami, które po raz pierwszy zaprezentują publiczności już w maju. Tegoroczna Sekcja ShowOFF to m.in.: opowieść o życiu i śmierci, rejestr architektury odchodzącej w zapomnienie czy przewrotny wyraz podziwu wobec kobiet i kotów. Udział w Sekcji ShowOFF MFK to dla uczestników nie lada okazja: współpraca z profesjonalnymi kuratorami i wzbogacenie dotychczasowego doświadczenia, a co za tym idzie: zaprezentowanie swojego projektu w ramach jednego z czołowych międzynarodowych festiwali fotograficznych! Wystawy powstałe w ramach Sekcji ShowOFF są pokazywane na całym świecie, prezentowane są również w formie doskonałych publikacji artystycznych.

Miesiąc Fotografii w Krakowie to jednak nie tylko wystawy. Różnorodne
Portret z niefortunnym tłem Portret z niefortunnym tłem ilustracja do wystawy "Fotografia w życiu codziennym"
propozycje jubileuszowego Festiwalu uzupełni bogaty Program wydarzeń towarzyszących – przez cały miesiąc w wielu miejscach Krakowa odbywać się będą spotkania, projekcje, wykłady, warsztaty czy pokazy slajdów. W tym roku odbędzie się również VII Przegląd Portfolio, dający okazję spotkania i uzyskania wskazówek od profesjonalnych fotografów i fotoedytorów, redaktorów, krytyków sztuki, przedstawicieli agencji, magazynów czy galerii, gotowych służyć radą. W Przeglądzie od wielu już lat biorą udział specjaliści z całego świata, a efektem konsultacji bywają nawet decyzje o współpracy wystawienniczej czy wydawniczej.

Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie organizowany jest przez Fundację Sztuk Wizualnych przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem Festiwalu jest firma Canon Polska.

Fundacja Sztuk Wizualnych to organizacja pozarządowa powołana w 2001 roku w Krakowie w celu promocji i popularyzacji sztuk wizualnych w Polsce. Głównym polem działalności Fundacji jest fotografia, a misją szukanie nowych definicji fotografii w kontekście sztuki współczesnej, historii i socjologii. Fundacja prowadzi także działalność wydawniczą koncentrując się na publikacjach z zakresu teorii i historii fotografii oraz popularyzacji wydawnictw niszowych i kolekcjonerskich.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ MFK 2012

17 maja – 21 maja 2012 Weekend Inauguracyjny

18 maja 2012 – uroczyste otwarcie Festiwalu w Galerii Starmach;

22 maja – 17 czerwca 2012 – wydarzenia towarzyszące;

17 czerwca 2012 – zakończenie Festiwalu.

Pełny harmonogram dostępny na www.photomonth.com



Dodał: Artysta.pl

Wtorek 24 kwietnia 2012 12:41

Ilość odsłon: 2641

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice