Artysta.pl na Facebooku

Elektroniczne POGOwanie

Nick Bertke, szerzej znany jako Pogo, ma dopiero 24 lata a już jest rozpoznawany na całym świecie. Ten młody producent muzyki elektronicznej popularność zdobył dzięki filmikom, które sam wrzucał na YouTube. W swoich utworach wykorzystuje ścieżki dźwiękowe z popularnych filmów i bajek. Jeśli jednak myślicie, że Pogo poprzestaje na miksowaniu muzyki, to jesteście w ogromnym błędzie. Nick do swoich dzieł tworzy też klipy, które składają się z różnych scen pochodzących z inspirującego go filmu. Jeśli jeszcze nie słyszeliście remixu „Sugarella”, „Bloom” albo „Lead Breakfast”, to właśnie powinniście wciskać przycisk „play”.


Tego, kto choć raz poświęcił chwilę na wejście w świat stworzony przez dźwięki Pogo, nie trzeba przekonywać, że to zupełnie nowy wymiar remiksu. Zanim jednak zaczął się jego związek z muzyką, Nick był zwykłym nastolatkiem, który kochał kino i komputery. Trzeba przyznać – nie brzmi to nadzwyczajnie. Okazuje się jednak, zresztą nie po raz pierwszy, że dla osiągnięcia sukcesu kluczowy jest dobry pomysł. Zazwyczaj przed stworzeniem remiksu, Pogo ogląda film trzy, cztery razy, próbując wybrać odpowiednie dźwięki. W wywiadach często podkreśla, że granica między tym, co brzmi irytująco, płasko czy ostro bywa trudno zauważalna i dlatego ważne jest skupienie przy wyborze odpowiednich fragmentów, którymi potem najlepiej jest się po prostu bawić do momentu, gdy dźwięki trafią w nasz gust. Według Nicka, w ten sposób, określając co mu się podoba, artysta tworzy własny styl. Ważne jest też, aby za dużo nie myśleć. Koncentrowanie się na tym, że utwór powinien być „dobry” bardziej szkodzi, niż pomaga. Co więc najlepiej zrobić? Po prostu dać się ponieść, odpłynąć w krainę wyobraźni i nie myśleć za dużo.

Pierwszym remiksem w karierze Pogo był utwór „Alice”, do którego źródłem inspiracji była „Alicja w Krainie Czarów”. Początkowo powstał sam utwór. Gdy jednak okazało się, że Nick nie może przestać słuchać tego kawałka na swoim odtwarzaczu, wpadł na pomysł zmontowania klipu. To też nie było łatwe zadanie. Podczas oglądania filmu sceny zmieniają się bardzo szybko, a chodzi przecież o to, żeby wybrać jak najlepiej pasujące do projektu. Bystre oko jest niezbędne. Pogo podkreśla jednak, że najpierw musi powstać muzyka, dopiero potem można zastanowić się, czy warto w ogóle poświęcać czas na tworzenie animacji.


Co ciekawe, większość artystów muzycznych trzyma się raczej z daleka od swoich fanów – nie czytają wpisów na facebooku, komentarzy na youtubie, nie śledzą fanpage’y; tego jednak nie można powiedzieć o Nicku. Sam często wspomina, że bycie DJ'em, stanie na scenie i wciskanie guziczków przez kilka godzin z czasem staje się mało interesujące. Zupełnie inaczej wygląda kontakt z fanami – to zawsze jest ciekawe doświadczenie. Aby zobaczyć co o jego pracy myślą odbiorcy codziennie loguje się na Twittera i YouTube.

Muzykę elektroniczną lubi się albo nienawidzi. Niezależnie od początkowego nastawienia, zdecydowanie warto dać szansę remiksom Pogo (szczególnie tym inspirowanym bajkami Disneya). Nawet jeśli to nowe podejście nam się nie spodoba (choć szanse na to są niewielkie) to przynajmniej będziemy mieli okazję się przekonać, że kreatywność wcale nie umarła wraz z erą komputerów.ARDodał: Artysta.pl

Piątek 10 sierpnia 2012 08:33

Ilość odsłon: 2521

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań