Etnoinspiracje w Designie

5 sierpnia 2011 roku o godzinie 17.00 w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Etnoinspiracje.

Etnoinspiracje to próba rejestracji współcześnie powstających przedmiotów i prac nawiązujących do kultury ludowej. Projektanci i artyści inspirowali się wybranymi motywami, surowcami, technikami rękodzielniczymi, tradycjami i znaczeniami przypisywanymi kulturze ludowej. Sięgają po niej w swojej twórczości: wzornictwie, architekturze, modzie, muzyce, grafice, street arcie i innych dziedzinach. Wystawa nie chce być kompletną inwentaryzacją zjawiska, chce zaprezentować jego wycinek, pokazać prace dobrze zaprojektowane i starannie wykonane. Celem kolekcji jest też zgromadzenie materiału skłaniającego do refleksji i zadania sobie pytania o przyczyny coraz częstszego pojawiania się tego typu obiektów i ich funkcje.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć “Wełniaka” - sofę autorstwa Katarzyny Hofman czy lampy Agnieszki Lasoty czerpiące z obrzędowości , a także dywan “Koguty” Agnieszki Czop i Joanny Rusin. Wycinanki są już zbyt popularne? Nic bardziej mylnego, przeniesienie ich na inne podłoże, wykonanie w innej technice i nadanie im innego znaczenia bardzo mocno oddziałuje. Przykładem może być mural “Wycinanie roślin i zwierząt” Galerii Rusz. Na wystawie będzie się można przyjrzeć procesowi tworzenia.

Idee ekologiczne promują prace Katarzyny Herman-Janiec i Patrycji Smirnow. Skrzynia “Pleciuga” i towarzyszące jej siedziska “Pleciaki” wykonane zostały w technice plecionkarskiej z... niepotrzebnych gazet. Z kolei Patrycja Smirnow zamieniła tradycyjne surowce na folię i z niej worzy wspaniałe torby i torebki.

Pojawi się także projekt domu jednorodzinnego autorstwa Pracowni Architektury Głowacki. “Złamana stodoła” może być metaforą stosunku do kultury ludowej, zwłaszcza tej niżej wartościowanej społecznie, a przez to nie podlegającej ochronie. Inne projekty architektoniczne to na przykład Pawilon Polski na EXPO 2010 w Szanghaju autorstwa Pracowni Projektowej Marcina Mostafy oraz drewniany kościół w Tarnowie nad Wisłą zaprojektowany przez Martę i Lecha Rowińskich (Beton).

Wystawa to także szansa obejrzenia kolekcji ubrań Joanny Klimas, której twórczość to znakomity przykład twórczego łączenia tkaniny wykorzystywanej w ubraniach ludowych i nowoczesnej formy. Także utwory muzyczne przeznaczone do odsłuchania na ekspozycji zwracają uwagę na różne stopnie przetworzenia materiału źródłowego.

Wystawa będzie czynna od 5 sierpnia do 6 listopada w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ulicy Cystersów 19.



Dodał: punkcheck

Piątek 29 lipca 2011 08:50

Ilość odsłon: 422

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

princeska - Wtorek 9 sierpnia 2011 13:34
Etnoinspiracje są coraz modniejsze, można spotkać panie w chustach, spódnicach, bluzach. W domach też można zauważyć takie wzory. Moja znajoma wozi do Niemiec znajomym "ludowe" serwetki. Fajnie, że ktoś to postanowił tak trochę "pozbierać".
malina - Czwartek 18 sierpnia 2011 12:33
podoba mi się etno w designie ubrań i nie tylko, To dla mnie taki powrót do źródeł w nowoczesnym wydaniu, a i artyści zaczynają z tego czerpać w coraz ciekawszy sposób i nie jest to już takie toporne jak na początku.
Sopocka Scena Off de BICZ
Sopocka Scena Off de BICZ działa w Sopocie od października 2003 roku. Została powołana z...

pomorskie / Sopot

Galeria Foksal
Galeria prezentująca dokonania artystów niezależnych. Od ponad 40 lat jeden z najważniejszych...

mazowieckie / Warszawa

Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Muzeum Powstania Warszawskiego
Nowoczesne, interaktywne muzeum, przybliżające widzom w każdym wieku przebieg Powstania...

mazowieckie / Warszawa

Art Agenda Nova
Galeria Nova prezentuje i bada najciekawsze zjawiska młodej sztuki współczesnej, wspiera...

małopolskie / Kraków