Artysta.pl na Facebooku

Europejska Noc Muzeów

Noc Muzeów, przypadająca w tym roku na 14 maja, była zorganizowana w Polsce wyjątkowo hucznie. Stanowi ona część większego, europejskiego projektu, opierającego się na koncepcji otwarcia przez jedną noc w roku podwojów różnorodnych muzeów i galerii sztuki. W wielu miastach w Polsce zorganizowano specjalne wystawy i happeningi, skierowane do różnych grup odbiorców, w celu zachęcenia ich do jak najczęstszego obcowania ze sztuką. I tak, studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w gmachu giełdy zorganizowali wystawę, zaś w innym mieście zaprezentowano medyczne związki ze sztuką. Gdzie indziej można było obserwować, albo nawet wziąć udział w budowaniu wielkiego wiatraka. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić najciekawsze, zdecydowanie najbardziej nietypowe propozycje artystyczne, wchodzące w skład Nocy Muzeów w Polsce. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jedynie Kraków w terminie 14 maja 2011 roku nie przyłączył się do akcji, ale zrobił to w inny dzień.
Warszawa to pierwsze z miast, które urządziło Noc Muzeów z prawdziwego zdarzenia. Godnym odwiedzenia miejscem była 14 maja w nocy Giełda Papierów Wartościowych. Na co dzień jest ona barometrem dla inwestorów, wskazującym koniunkturę w państwie, ale na jedną noc stała się ona miejscem muzealnym. To już druga edycja Nocy Muzeów, w której to giełda w Warszawie otwiera swe podwoje dla zwiedzających. Nie jest to dziełem przypadku, bowiem jak mówi prezes giełdy – Ludwik Sobolewski, giełda w chwili obecnej poszukuje pewnych związków i analogii, jakie występują pomiędzy twórczością typowo artystyczną, a prowadzeniem biznesu, w jakże konkurencyjnym dziś świecie. Na rynku finansowym analogie w obrębie sztuki i biznesu są szczególnie widoczne i to gołym okiem. Wszyscy chętni podczas Nocy Muzeów w Warszawie mogli wejść do gmachu Giełdy Papierów Wartościowych i zobaczyć ją od wewnątrz na własne oczy. Do dyspozycji zwiedzających pozostawiono nawet wielki dzwon, który inauguruje każdą sesję na giełdzie. Dodatkowo, we wnętrzu giełdy zorganizowano oryginalną akcję artystyczną. Odpowiadali za nią młodzi twórcy, studenci Akademii Sztuk Pięknych w stolicy. Na wystawie na warszawskiej giełdzie przedstawili oni najciekawsze prace spośród absolwentów, studentów i dyplomantów pochodzących z Pracowni nr 6 tej wyższej uczelni. Artyści, których prace można było zobaczyć na giełdzie, są osobami młodymi i kreatywnymi, które prezentują zupełnie nowe, świeże spojrzenie na sztuki wizualne. Rozwijają się oni formułując przy okazji własne postawy twórcze, idee plastyczne itp. Tworzą nowoczesne formy druku i łączą je z tradycyjnymi technikami graficznymi. Na wystawie można było zobaczyć zarówno projekty przestrzenne, jak i multimedialne.
We Wrocławiu z kolei to Muzeum narodowe głównie zachęcało wszystkich „nocnych Marków”, lubujących się w sztuce, do zwiedzania. Tym razem Muzeum postawiło na medycynę, a raczej na jej związki z kulturą i historią, które wbrew wszelkim pozorom istnieją i są mocno rozbudowane. W Muzeum narodowym w czasie „Nocy Muzeów” była prezentowana wystawa pod tytułem „Szlachetne zdrowie…”. Można było na niej zobaczyć pojemniki na leki w niezwykłych kształtach, czy też drewniany stetoskop pochodzący z dawnych czasów. Przy okazji Nocy Muzeów, Muzeum Narodowe dodatkowo przygotowało cykl intrygujących wykładów, których bohaterką była m.in. brodata Maria Antonina. Podczas wykładów przypomniano m.in. że Maria Antonina zarabiała w XVII wieku na życie, jeżdżąc po europejskich dworach i prezentując swój niezwykle obfity zarost. Wrocławskie Muzeum zapraszało do siebie nie tylko dorosłych, którzy mieli okazję poznać dawne techniki leczenia, ale również najmłodszych. Dla nich zorganizowano zabawy znane jeszcze w czasach ich pradziadów. Było także coś dla wszystkich miłośników sztuki współczesnej, a mianowicie nocne Alternative Night Performance.
Centrum Scenografii Polskiej, które mieści się w Katowicach, zapraszało podczas Nocy Muzeów na Noc Żywych Przedmiotów. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w grach i zabawach optycznych z udziałem obrazów m.in. takich mistrzów, jak Salvador Dali, czy Goya. W CKK przygotowano specjalny tablet, dzięki któremu zwiedzający tą szczególną skądinąd wystawę, mieli niepowtarzalną okazję wcielenia się w bohaterów obrazów, np. dzieła „Parasolki” Goi. Uczestnicy wystawy mogli wziąć udział w budowie olbrzymiego wiatraka. Z kolei, innym wydarzeniem były ćwiczenia z animacji i personifikacji przedmiotów codziennego użytku, takich jak wałek do ciasta, które zostały poprowadzone przez aktorów-lalkarzy. Wrocławską Noc Muzeów w Centrum Scenografii Polskiej wieńczył spektakl „Święci osiedlowi” Teatru Dwóch.
W Łodzi, w Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego pokazano ubiory pochodzące z połowy XX wieku. To nie jedyna atrakcja, jaką przygotowało miasto z okazji Nocy Muzeów. Można było skorzystać z mnóstwa mniejszych, rozlokowanych po całym mieście atrakcji. Muzeum Oświaty przypominało łodzianom jak wyglądało wymierzanie kar szkolnych w dawnych czasach, a Galeria Kredens poprowadziła lekcję języka migowego. Z grupą przewodników można było zwiedzić trasę zaginionej dzielnicy Litzmannstadt Getto. Dla dzieci przygotowano warsztaty w Muzeum Bajki.
Poznańska Biblioteka Towarzystwa Przyjaciół Nauk przygotowała natomiast tzw. noce igraszki, podczas których można było zobaczyć unikatowy zbiór grafik i rycin, związanych ściśle z erotyczną tematyką. Do tego, widzowie mieli możliwość zobaczyć kolekcję inkubałów, ksiąg i starodruków, które normalnie nie są pokazywane powszechnie.
W Gdańsku, w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego odbyto pełną emocji podróż po zakątkach naszej planety, a dla najmłodszych zorganizowano koncert bajnutkowy. Miała również miejsce prelekcja dla dorosłych, w której poruszano tematykę mebli podróżniczych w dawnych czasach, orientalną sztukę wieku XVII i XVIII a także tematykę chińskiej porcelany. Na sam koniec pozostawiono warsztaty tańca indonezyjskiego, połączone z pokazem tańca brzucha.
Wykaz miast biorących udział w Nocy Muzeów kończy Białystok. Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych to propozycja białostockiego oddziału IPN dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych gości. Przygotowano dla nich cztery gry opowiadające właściwie o historii najnowszej. Dla dzieci również przygotowano rozrywki. Nie zabrakło kultowej gry „Kolejka”.Dodał: Boruc

Poniedziałek 20 czerwca 2011 10:52

Ilość odsłon: 1310

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków