Artysta.pl na Facebooku

Europejską Stolicą Kultury zostanie Wrocław

Poznaliśmy Europejską Stolicę Kultury w roku 2016 – zostanie nią Wrocław. Miastu pomogły nie festiwale z gwiazdami, lecz pomysł włączenia do udziału w kulturze tych, którzy do tej pory byli z niej wykluczeni. Werdykt komisji ogłosił jej przewodniczący – Austriak Manfred Gaulhofer. W trakcie swojej wypowiedzi odniósł się do sugestii, jakoby Bogdan Zdrojewski lobbował na rzecz Wrocławia. Zdecydowanie temu zaprzeczył i podkreślił, że Wrocław ma dalece zaawansowany proces przemian dzięki kulturze i jest miastem skupionym na dialogu.

Wrocław budował swoją kandydaturę na haśle „Odzyskiwanie piękna“. Rafał Dutkiewicz uzasadnia: „Problemem wielu miast jest fakt, że z kultury korzysta niewielki odsetek mieszkańców. W naszej aplikacji pokazujemy, jak będziemy próbować zwiększyć ten odsetek z 7 procent do przynajmniej kilkunastu“.

Wrocław już rozpoczął działania mające zaktywizować zarówno młodych jak i ludzi starszych. Dzięki technice audiodeskrypcji osoby niewidome mogą uczestniczyć w pokazach filmowych. Ruszył także program Obligacji Kulturalnych uprawniających do wielu zniżek. Otrzymają je rodziny wielodzietne i osoby starsze, a także młodzi ludzie. Ci ostatní swoje obligacje otrzymają na podstawie zobowiązania się do pracy wolontariackiej na rzecz wybranych instytucji kulturalnych.

Ciekawym punktem na mapie Wrocławia jest dzielnica Czterech Świątyń – miejsce, gdzie sąsiadują ze sobą cztery świątynie – kościół katolicki, świątynia protestancka, synagoga oraz katedra prawosławna. Wierni wszystkich wyznań współpracują ze sobą i realizują projekty kulturalne zamieniając dzielnicę w miejsce spotkań wszystkich wyznań.

Europejska Stolica Kultury to inicjatywa Unii Europejskiej zapoczątkowana w roku 1985. Co roku wybierane są dwa miasta: jedno leżące w granicach starej Unii i jedno spośród nowych członków. Wygrane miasta noszą tytuł ESK przez 12 miesięcy i w tym czasie promują swój dorobek kulturalny, organizują koncerty, festiwale i inne inicjatywy kulturalne. W roku 2016 drugą Stolicą Kultury będzie jedno z hiszpńskich miast: Burgos, Las Palmas, Kordoba, San Sebastian, Segowia i Saragossa – zwycięzcę poznamy w najbliższym tygodniu.

Wrocław wygrał rywalizację z Gdańskiem, Katowicami, Lublinem i Warszawą.



Dodał: michaszek

Poniedziałek 27 czerwca 2011 08:45

Ilość odsłon: 1413

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

paluch - Poniedziałek 27 czerwca 2011 09:59
cóż, gratuluję Wrocławowi, chociaż sam kibicowałem Lublinowi - ani Wrocek ani warszawa nie skorzystałyby tyle na prezydencji co mniejszy Lublin. Wrocław sam w sobie juz jest bardzo kulturalnym miastem, nie wiem czy nie bardziej niż Kraków. a Lublin móglby się wysunąć na czołówkę. no szkoda
Acolada - Wtorek 13 września 2011 13:13
Super! Też się cieszę że to Wrocław!
Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław