Artysta.pl na Facebooku

Fani walczą o Festiwal Muzyki Filmowej

Festiwal Muzyki Filmowej może się nie odbyć. Fani festiwalu podpisują internetową petycję oraz wyrażają swój sprzeciw na specjelanie utworzonym facebookowym wydarzeniu. Słowa wsparcia ślą również zagraniczne sławy.

Cięcia w krakowskim budżecie, dokonane przez radnych Platformy Obywatelskiej, dotkliwie odbiją się na działaniach kulturalnych prowadzonych przez miasto, w szczególności właśnie na festiwalach. O zagrożonych festiwalach informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz jednak bezpośrednio pod nóż trafił Festiwal Muzyki Filmowej, co wywołało natychmiastową reakcję internautów i jednocześnie fanów FMF.

Jako pierwszy zareagował Mateusz Prendota wraz ze znajomymi zakładając wydarzenie na facebooku. Możemy znaleźć tam informację o tym, że FMF to nie tylko znany już na całym świecie festiwal promujący miasto, ale również możliwość promocji krakowskich zespołów muzycznych, chórów, którzy pracują z największymi sławami. To także możliwość zaprezentowania polskiego dorobku w dziedzinie muzyki, przykładem może tu być zeszłoroczny koncert Bartosza Chajdeckiego prezentujący utwory z serialu „Czas Honoru”.

Do akcji na FB wspierający FMF dołączyło już około 1800 osób, a z kolei internetową petycję podpisało ponad 800 fanów. Liczby te rosną z godziny na godzinę. Słowa otuchy i poparcia dla festiwalu przesyłają również zagraniczne i oskarowe gwiazdy między innymi: trzykrotny zdobywca Oskara z muzykę do „Władcy Pierścienia” Howard Shore, uhonorowany Oskarem za muzykę do „Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka” Tan Dun, czy zeszłoroczna gwiazda Joe Hisaishi. Twórcy zgodnie twierdzą, że festiwal ten jest wyjątkowy i na wysokim światowym poziomie, promujący kulturę i tworzący nową jakość.

Swoje zdanie napisał również polski kompozytor Abel Korzeniowski, który na co dzień pracuje w Hollywood: "W ciągu zaledwie pięciu lat impreza ta zyskała rangę międzynarodową i stała się wydarzeniem, o którym mówi się w hollywoodzkim środowisku filmowym. Z tutejszej perspektywy dostrzeżenie jakiegokolwiek nowego festiwalu jest rzeczą prawie niemożliwą. Poza Cannes i Wenecją, których pozycja jest ugruntowana wieloletnią tradycją, niewiele jest też imprez postrzeganych na tyle poważnie, by warto było dla nich przelecieć Atlantyk".

FMF idealnie wpisał się w lukę i potrzebę na europejskim rynku. Oprócz niego na kontynencie liczą się jeszcze dwa podobne festiwale: na Teneryfie stworzony przez Diego Navarro i w belgijskiej Gandawie. Co ciekawe organizator Tenerife International Film Music Festivalm również przesłał słowa wsparcia: "FMF jest jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. Dynamika rozwoju tego festiwalu jest uderzająca. (...) Zasięg promocyjny, jaki FMF generuje dla miasta, jest ogromny". W Polsce bezpośrednim konkurentem Festiwalu Muzyki Filmowej jest powstały w zeszłym roku poznański Transatlantyk. Jeśli Kraków zrezygnuje z organizacji tej imprezy to wielkopolska skorzysta na tym najbardziej.

Przydatne linki:
PETYCJA - http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=8311
WYDARZENIE FB - http://www.facebook.com/events/345890455423614/Dodał: Artysta.pl

Piątek 20 stycznia 2012 15:14

Ilość odsłon: 1282

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław