Artysta.pl na Facebooku

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Festiwal Muzyki Filmowej to żelazny już punkt festiwalowego harmonogramu Krakowa. To już 4 festiwal, organizowany wspólnie z radiem RMF Classic. Za każdym razem w maju przyciąga miłośników kina i muzyki filmowej z kraju i z całego świata. Ogromną popularnością cieszą się plenerowe pokazy na Błoniach kolejnych części trylogii Władca Pierścieni z muzyką na żywo, kameralne koncerty w filharmonii oraz otwarte dla publiczności spotkania z gwiazdami na Rynku Głównym.

Festiwal został zainaugurowany 19 maja przez legendę japońskiego studia Ghibli – Joe Hisaishiego. Był to pierwszy koncert tego kompozytora w Europie. Oskarowe Spirited Away: W krainie bogów czy Ruchomy Zamek Hauru z filmów Hayao Miyazakiego w wykonaniu 250 artystów zabrzmiały w hali ocynowni ArcelorMittal w Nowej Hucie pod batutą samego kompozytora.
W piątek wieczorem czeka nas spotkanie z muzyką z legendarnego Final Fantasy oraz premierowe wykonanie suity z Wiedźmina 2. Orkiestrą dyrygować będzie Arnie Roth. Gościem specjalnym będzie Masashi Hamauzu – słynny kompozytor.
Prawdziwy hit czeka nas w sobotę, gdy odbędzie się projekcja filmu Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły z muzyką graną symultanicznie. Zaśpiewa Chór Pro Musica Mundi, dyrygować zaś będzie Richard Kaufman.
Na zakończenie festiwalu, w niedzielę, posłuchamy twórczości jednej z najciekawszych osobowości młodego pokolenia w polskiej muzyce filmowej – krakowskiego kompozytora Bartosza Chajdeckiego. Z udziałem gwiazd polskiego kina, m.in. Macieja Zakościelnego, Antoniego Pawlickiego, Jana Wieczorkowskiego, po raz pierwszy w Polsce wykonana zostanie muzyka do jednej z najważniejszych produkcji telewizyjnych ostatnich lat – Czasu Honoru. Specjalnym gościem będzie sam Bartosz Chajdecki.

Tradycyjnie podczas festiwalu odbywać się będą Akademie Festiwalowe: niepowtarzalna możliwość bezpośredniego spotkania z ekspertami, ważnymi producentami muzyki filmowej, dyrektorami muzycznymi wielu cenionych obrazów filmowych, a także z cenionymi dziennikarzami i krytykami muzycznymi. To wyjątkowa okazja, by poznać sekrety warsztatu muzyki filmowej, poznać kulisy powstawania muzyki tworzonej na potrzeby wielkiego ekranu. W tym roku nie zabraknie spotkań z: Joe Hisaishim, Klausem Badeltem, Masashi Hamauzu, Arniem Rothem i Bartoszem Chajdeckim, a także spotkań przybliżających kulisy powstawania muzyki do filmów Takeshi Kitano, Hayao Miyazakiego oraz Final Fantasy i Wiedźmina.

Bilety oferowane są przez eventim.pl, ich cena, w zależności od miejsca, waha się od 30 do 60zł. Oferty na Piratów z Karaibów są już dawno wyprzedane, ale można jeszcze kupić bilety na koncert niedzielny.Dodał: rafaello

Piątek 20 maja 2011 13:37

Ilość odsłon: 2334

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Gudrun - Piątek 20 maja 2011 14:45
Szczerze? Spodziewałam się czegoś lepszego po "Piratach z Karaibów". A było niestety niezbyt porywająco. Myślę, że koncerty juwenaliowe mogły być bardziej interesujące.
Marlene
Marlene Piątek 20 maja 2011 15:38
Słyszałam od znajomej, że była zawiedziona poziomem wykonania. Tak się cieszyła, a tu klops. Władca pierścieni w poprzednich latach zrobił na niej dużo większe wrażenie.
Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków