Artysta.pl na Facebooku

Festiwal Muzyki Filmowej zainaugurowany!

Tort inauguracyjny Tort inauguracyjny Wojciech Wandzel
Punktualnie w południe w Pałacu Pod Baranami rozpoczęła się konferencja prasowa inaugurująca 5. edycję FMF – Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Za stołem prezydialnym, wraz z organizatorami i przedstawicielami władz miasta, zasiedli kompozytorzy i goście specjalni tegorocznego FMF: Tom Tykwer, Reinhold Heill, Julie Taymor, Elliot Goldenthal i Diego Navarro. Nie mogło zabraknąć festiwalowej tradycji – artyści wspólnie pokroili owocowy tort z logo FMF. Festiwal oficjalnie został zatem uznany za otwarty!

Rozpoczęta wczoraj 5. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie potrwa
konferencja prasowa konferencja prasowa Wojciech Wandzel
trzy dni (do 26 maja). W programie trzy wielkie koncerty: światowa premiera symultanicznego wykonania kinowej superprodukcji Pachnidło: Historia mordercy, telewizyjna gala urodzinowa świętującego 80. urodziny Wojciecha Kilara z udziałem jubilata i zaproszonych gości: aktorów, reżyserów oraz wielkich osobowości świata kina, a w finale - Obcy – Symfonia Biomechaniczna. Kino Sztuki i Krwi Elliota Goldenthala – niezapomniane widowisko z udziałem nominowej do Oscara reżyserki filmowej i teatralnej Julie Taymor oraz światowej sławy kompozytora Eliota Goldenthala. W tym roku organizatorzy, podczas koncertu symultanicznego, postanowili odejść od dużych amerykańskich produkcji i skoncentrować się na rynku europejskim, stąd wybór „Pachnidła”.

Julie Taymor Julie Taymor Wojciech Wandzel
Tradycyjnie już zaplanowano także Akademie Festiwalowe - spotkania z ekspertami, ważnymi producentami muzyki filmowej, dyrektorami muzycznymi wielu cenionych obrazów filmowych, a także z cenionymi dziennikarzami i krytykami muzycznymi (więcej: http://www.fmf.fm/pl/14/277/299/akademie-festiwalowe). Festiwalowi towarzyszyć będzie również pasmo filmowe w Kinie Pod Baranami (więcej: http://www.fmf.fm/pl/3/277/300/projekcje-filmow) oraz wyjątkowa wystawa – ekspozycja partytur z kolekcji Łukasza Waligórskiego, z autografami takich sław jak John Williams, Alan Silvestri, Marco Beltrami, James Newton Howard, Danny Elfman, James Horner czy Dario Marianelli (więcej: http://www.fmf.fm/pl/4/1/236/zobaczyc-muzyke-filmowa).

Po raz pierwszy w historii festiwalu przygotowano także dwupłytowy album.
Reinhold Heill Reinhold Heill Wojciech Wandzel
Dzięki współpracy Magnetic Records z amerykańską wytwórnią Varese Sarabande znalazły się na nim utwory kompozytorów-gości Festiwalu, którzy swoją obecnością wielokrotnie potwierdzali rangę tego wydarzenia na międzynarodowej arenie. W tym gronie: Howard Shore, Tan Dun, Tom Tykwer, Joe Hisaishi, Elliot Goldenthal oraz inni.

Festiwal od początku istnienia cieszy się dużą popularnością. W tym roku na trzy tygodnie przed inauguracją nie można było dostać biletów. Wyprzedały się jeszcze zanim ruszyła oficjalna kampania promocyjna. Uznanie i wsparcie fanów można było odczuć już wcześniej, gdy pojawiły się informacje o tym, że z powodu cięć w budżecie miasta Krakowa na kulturę, festiwal może się nie
Krojenie tortu Krojenie tortu Wojciech Wandzel
odbyć. Głosy w tej sprawie oddali także liczni kompozytorzy i dziennikarze z zagranicy. Zastępca prezydenta miasta Krakowa Magdalena Sroka zaznaczyła podczas konferencji: Zaczynaliśmy nieśmiało od gotowego produkty, czyli filmów z serii Władcy Pierścieni. Wtedy marzyliśmy, by Kraków otworzył się na współpracę z innymi krajami i artystami oraz jednocześnie postawił na promocję swojego środowiska artystycznego i kreatywnego. Dzisiaj można powiedzieć, że festiwal odniósł sukces nie tylko w Polsce, czy zagranicą ale także w środowisku filmowym i muzyczny, a także rok rocznie promuje krakowskie chóry, zespoły, muzyków, kompozytorów czy dyrygentów wśród polskich i światowych megalomaów.Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – wspólne przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic - w krótkim czasie podbił serca widzów i zyskał uznanie krytyków. To, co wyróżnia go spośród innych wydarzeń filmowych, to połączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry z prezentacją na wielkim ekranie najwyższej jakości obrazu filmowego. Wszystko w niezwykłej scenerii hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także rozmachem wykonawczym, najwyższym poziomem artystycznym oraz – co szczególnie istotne dla widzów – obecnością najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Dzięki rozmachowi festiwalu, zakrojonej na szeroką skalę promocji w Polsce i na świecie, a przede wszystkim obecności znakomitych gości z branży filmowej, współpracy z środowiskami filmowymi i producenckimi, festiwal szybko stał się rozpoznawalną marką w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Za swoją innowacyjność był dwukrotnie nominowany do Nagrody Mediów Niptel, a branżowy portal Muzykafilmowa.pl już po raz czwarty z rzędu ogłosił go Wydarzeniem Roku. Docenili go także dziennikarze hollywoodzkiego magazynu Variety, którzy zestawili FMF w jednym rzędzie z takimi znakomitymi festiwalami jak hiszpańska Ubeda, belgijski Ghent Film Festival, czy organizowany na Teneryfie Film Music Festival.


IP,MDDodał: Artysta.pl

Piątek 25 maja 2012 11:56

Ilość odsłon: 1506

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków