Artysta.pl na Facebooku

Festiwal SOPOT CLASSIC

W dniach 2-5 sierpnia 2012 odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic. Wydarzenie to jest rezultatem inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Urzędu Miasta Sopotu. Festiwal SOPOT CLASSIC ma na celu promocję i prezentację interesujących wykonań dzieł muzyki klasycznej z udziałem znanych i cenionych solistów.

Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się 2 sierpnia KONCERTEM INAUGURACYJNYM, w całości poświęconym twórczości Wojciecha Kilara. Koncert będzie również okazją do uroczystego świętowania Jubileuszu 30-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. 2 sierpnia w nowym amfiteatrze Operze Leśnej zabrzmią kompozycje szanownego jubilata, kompozytora, który w tym roku świętuje 80-tą rocznicę swoich urodzin. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprezentuje Koncert na fortepian i orkiestrę, zaś partię solową wykona światowej sławy solista Peter Jablonski, pierwszy wykonawca koncertu oraz adresat dedykacji kompozytora. Peter Jablonski jest laureatem nagrody Orfeusza za wykonanie premiery koncertu wspomnianego jubilata oraz posiadaczem medalu Litteris et Artibus nadawanego przez króla Szwecji osobom wnoszącym istotny wkład swoją pracą w kulturę i sztukę. Podczas koncertu nie zabraknie również muzyki z filmu Pan Tadeusz czy znakomitej kompozycji pt. Krzesany. Po premierze tego utworu w 1974 r. Jan Krenz powiedział do kompozytora: "Otworzyłeś szeroko okno i wpuściłeś do pokoju muzyki polskiej świeże górskie powietrze." Organizatorzy festiwalu liczą zatem na to, że wraz z muzyką Wojciecha Kilara, w nadmorskim kurorcie zapanuje świeże górskie powietrze.

Drugi dzień festiwalu to koncert, w którym wystąpi światowej sławy wirtuoz marimby – Katarzyna Myćka. Artystka jest zdobywczynią tytułu Ambasadora Polskiej Szkoły Perkusji, a występuje i prowadzi kursy na całym świecie. Dotychczas ukazało się jej sześć solowych albumów. Podczas koncertu festiwalowego 3 sierpnia artystka weźmie udział w polskiej prapremierze utworu Anny Ignatowicz-Glińskiej - Koncert na marimbę i trąbkę. Ponadto zabrzmi Koncert na marimbę Emmanuela Séjourné, a także Carmen –Suita George’a Bizeta w opracowaniu R. Shchedrina z udziałem solistki Katarzyny Myćki i czołowych perkusistów z Trójmiasta.

Zwieńczeniem II Festiwalu SOPOT CLASSIC będzie koncert, którego wyjątkowość polegać będzie na miejscu, w którym zabrzmi muzyka. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprosi melomanów do sopockiej Mariny, która utworzy scenografię do dzieł mistrza baroku – Georga Fridericha Händla. Marina – najmłodsze dziecko Sopotu – to miejsce, w którym kultura morska spotka się z kulturą muzyczną za sprawą dźwięków Muzyki na wodzie i Muzyki sztucznych ogni.

Koncerty II edycji Festiwalu SOPOT CLASSIC zabrzmią w wykonaniu muzyków Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, którą poprowadzi maestro Wojciech Rajski.IPDodał: Artysta.pl

Czwartek 19 lipca 2012 16:41

Ilość odsłon: 1680

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin