Artysta.pl na Facebooku

Gdyńskie Transvizualia

Na Pomorzu w ciągu ostatnich kilku lat organizowanych jest wiele przedsięwzięć artystycznych. Przykładem niech będzie festiwal Transvizualia, który ma miejsce w Gdyni. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń na Pomorzu. Warto podkreślić, że festiwal Transvizualia promuje najnowsze osiągnięcia twórców pochodzących z pogranicza muzyki i sztuk wizualnych. W 2011 roku festiwal zorganizowano w Gdyni już po raz piąty. Ten niewielki jubileusz stał się pretekstem do tego, aby zrealizować nowe idee artystyczne. Organizatorzy Transvizualiów postanowili wciągnąć wszystkich swoich gości w ciekawą formę zabawy, która odbywa się w samej Gdyni. W przestrzeni miejskiej Transvizualia nabrały zupełnie innego, oryginalnego charakteru.
Piąte urodziny gdyńskiego festiwalu sztuki miały miejsce we wrześniu. Aż do 25 września wszyscy chętni mieli niepowtarzalną okazję zgłosić się na cykl interesujących warsztatów. Osoby te mogły sprawdzić swoje zdolności i spróbować sił w sztukach audiowizualnych. W programie warsztatów znalazły się zajęcia z programowania multimedialnego, nauka konstruowania własnych, analogowych instrumentów elektronicznych, zajęcia z processingu, jak również „Words In Progress”. Te ostatnie zajęcia to inaczej warsztaty wizualizacji, połączone z adaptacją za pośrednictwem dźwięków, tekstów poetyckich. Uczestnictwo we wspominanych warsztatach, podobnie jak w całym gdyńskim festiwalu Transvizualia, było bezpłatne, ale ilość miejsc była również ograniczona.
W ramach Transvizualiów stworzono wiele spotkań i paneli dyskusyjnych. Pierwszym z nich był projekt „Transcinema: kino poza kinem”. Stał się on pierwszą okazją do zawiązania kontaktu ze sztuką, w scenerii Gdyni. Widzowie uczestniczący w projekcie mogli zobaczyć zupełnie eksperymentalne prezentacje wykonane w technice video. Z zamierzenia projekt „Transcinema: kino poza kinem” miał stworzyć pretekst do zawiązania dialogu z niecodziennymi lokalizacjami. Otóż, projekt obejmował szereg projekcji, mających miejsce w wielu miejscach w Gdyni. Nietypowe miejsca, w których realizowany był projekt zostały starannie wyselekcjonowane. Wśród nich znalazły się środki komunikacji miejskiej, sklepy, garaże, fragmenty przestrzeni miejskiej, a nawet prywatne mieszkania. Kolejną okazją do współuczestnictwa w projektach artystycznych były warsztaty terenowe, które prowadzone były przez wybitnych muzyków i artystów. Odbywały się one pod hasłem „Dźwiękospacery” i stanowiły niejako uzupełnienie projektu „Citysound”. Projekt ten był okazją zarówno do słuchania, jak i oglądania, muzycznych impresji. Ich autorzy wenę do stworzenia dzieła czerpali ze zwykłych dźwięków, jakie wydaje miasto. Następnym projektem „transvizualiów” był „Video Riot”. Była to miejska gra video, która wykorzystywała w pewien sposób architekturę Gdyni.
Transvizualia to nie tylko impreza artystów – performerów i plastyków. W jej ramach od lat odbywa się wiele koncertów. Nie inaczej było i w tym roku. Gdynia zabrzmiała utworami austriackiego kompozytora Fennesza. Jest on jednocześnie wykonawcą zaliczanym do elektronicznej awangardy. Fennesz był zdecydowanie największą gwiazdą pomorskiego festiwalu sztuki. Wydał on już kilkadziesiąt płyt solowych, jak również nagrywał z towarzyszeniem innych gwiazd undergroundowe brzmienia. Fennesz w trakcie swojej kariery współpracował już z Davidem Sylvianem oraz z Mike`iem Pattonem, który jest liderem Faith No More. W Gdyni w czasie Transvizualiów można było posłuchać również Jules Trio, Sylvaina Chauveau oraz Giuseppe La Spada.Dodał: Artysta.pl

Poniedziałek 10 października 2011 12:20

Ilość odsłon: 1673

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków