Artysta.pl na Facebooku

Gdzie sypiają dzieci?

Jak w ciekawy sposób zachęcić do zainteresowania się problemem dzieci, które często są zmuszane do pracy, nie mają normalnego domu i dotyka je szereg innych problemów społecznych? Czy to możliwe za pomocą zbioru fotografii?

Where Children Sleep prezentuje wielkoformatowe fotografie Mollisona, ukazujące dziecięce sypialnie z całego świata. Zobaczyć można zdjęcia sypialni z USA, Meksyku, Brazylii, Anglii, Włoch, Izraela, Kenii, Senegalu, Nepalu, Chin i Indii. Wraz ze zdjęciami sypialni można obejrzeć portrety dzieci, które w tych sypialniach śpią.

Parom fotografii towarzyszą historie uwiecznionych na nich dzieci. Mamy historię Kayi w Tokio, której mama wydaje 1000 dolarów miesięcznie na sukienki dla niej. Jest też historia Bilala, małego beduińskiego chłopca, który śpi ze stadem kóz swojego ojca. Inną historię pokazują fotografie Indiry, małej nepalskiej dziewczynki, która pracowała w kamieniołomie granitu od momentu gdy skończyła 3 latka, a także Ankhohxeta, chłopca, który śpi na podłodze chatki gdzieś pośrodku amazońskiej głuszy.

Książka powstawała przez 4 lata, we współpracy z organizacją Save the children. Przeznaczona jest dla wszystkich, ze szczególnym uwzględnieniem grupy dzieci w wieku od 9 do 13 lat - ma na celu zachęcenie do zainteresowania się tym, w jakich warunkach żyją dzieci dookoła świata, a także co wpływa na ich sytuację. Tym samym jest to poważny esej dla dorosłych, pokazujący problemy, o których nie wiemy, bądź nie chcemy wiedzieć. Każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie. Może pomoże ona dostrzec, że czasami dla wywołania uśmiechu wystarczy zwykły materac i komplet czystej pościeli.

James Mollison urodził się w Kenii w 1973 roku, jednak dorastał w Anglii. Po studiach z zakresu Sztuki i Designu w Oxford Brookers, a następnie filmu i fotografii w Szkole Sztuki i Designu w Newport przeprowadził się do Włoch, gdzie pracował w laboratorium kreatywnym Benettona. Jego prace były publikowane na całym świecie. Obecnie mieszka w Wenecji we Włoszech.

żródło: http://www.chrisboot.com/new_childrenSleep.htmlDodał: abakan

Środa 13 lipca 2011 09:28

Ilość odsłon: 1462

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

mamasita - Środa 13 lipca 2011 09:41
Bardzo mi się podobają te zdjęcia, może ktoś sie orientuje gdzie jeszcze można dostać ten album? Bo nie mam ochoty ściągać go z USA...
Karkurow - Środa 13 lipca 2011 10:03
Pogrzebałem trochę w necie i znalazłem te zdjęcia. Są naprawdę świetnie zrobione, a biorąc jeszcze pod uwagę cel, który się za nimi kryje muszę przyznać, ze to kawał świetnie wykonanej roboty. Podoba mi się, że artyści coraz częściej decydują się na wspieranie akcji mających na celu coś więcej niż zarabianie pieniędzy.
Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków