Artysta.pl na Facebooku

Geniusz Leonarda da Vinci

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że Leonardo da Vinci był prawdziwym geniuszem, artystą, którego kunszt malarski jest trudny do oszacowania. W Pałacu Kultury i Nauki od 6 grudnia 2011 roku do 29 października 2012 roku ma miejsce wystawa pod hasłem „Geniusz Leonardo da Vinci”. Stanowi ona próbę odkrycia niezwykłego renesansowego artysty, słynnego twórcy obrazu „Mona Lisa”, którym zachwycają się kolejne pokolenia. Jego dzieła artystyczne, jak i wynalazki, wydają się być płodem doskonałego umysłu. Stanowią one inspirację dla artystów i naukowców z całego świata. Co ciekawe, sam Leonardo da Vinci stał się elementem świata popkultury, ale nie oznacza to, że sztuka wysoka porzuciła tego artystę. Wręcz przeciwnie.

Kilka lat temu również w Warszawie miała miejsce wystawa prezentująca rekonstrukcję wynalazków latających Leonardo da Vinci. Tym razem na ekspozycji w Pałacu Kultury i Nauki w stolicy pojawiły się nie tylko wynalazki i rekonstrukcje rysunków technicznych, ale i najciekawsze projekty maszyn pochodzące z monumentalnego, liczącego sobie 12 tomów dzieła, „Kodeks Atlantycki”, w którym zawarte zostały zapiski artysty prowadzone przez kolejnych 40 lat jego życia. Są one przedstawione przy specjalnie przygotowanym do tego celu stanowisku komputerowym.

Leonardo da Vinci to bodajże najsłynniejszy twórca renesansowy. Słynny jest na całym świecie jako znawca piękna, sztuki, a także ludzkiego ciała. Najbardziej znany rysunek da Vinci przedstawia „Człowieka Witruwiańskiego”. Został on zainspirowany traktatem o architekturze Witruwiusza. Wyznaczył on w renesansie kanon cielesnego piękna, który chyba trwa do dziś.Dodał: Artysta.pl

Czwartek 9 lutego 2012 12:42

Ilość odsłon: 1579

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin