Artysta.pl na Facebooku

Goshka Macuga

Goshka Macuga otrzymała prawdziwe wyróżnienie, mianowicie w 2008 roku dostąpiła zaszczytu i została nominowana do tzw. Turner Prize. Każdy artysta w Wielkiej Brytanii doskonale wie, co oznacza ta nagroda i jaki prestiż jest z nią związany. Laureatami i nominowanymi do nagrody Turner Prize są wyłącznie najlepsi, najwybitniejsi przedstawiciele głównego nurtu sztuki współczesnej. Do grona tego w 2008 roku dołączyła wspominana już Goshka Macuga. Jest ona Polką, którą od lat funkcjonuje pod względem artystycznym na Wyspach Brytyjskich. Po wielu perypetiach jej działalność artystyczna nie tylko została dostrzeżona przez Anglików, ale i doceniona. Nauczyli się oni trudnej wymowy imienia i nazwiska tej artystki współczesnej. Teraz pora na popularyzację jej sztuki w rodzinnym kraju, w Polsce.

Artystka w Polsce nie jest zbyt znana. Dopiero 3 grudnia poprzedniego roku otwarto pierwszą wystawę poświęconą jej twórczości. Miało to miejsce w Zachęcie w Warszawie. Goshka Macuga ma już 43 lata. Urodziła się w Polsce, właśnie w stolicy, a dzieciństwo spędziła w Łomiankach. Już pod koniec lat 80. , kiedy w Polsce dokonywały się ważne zmiany gospodarcze i ustrojowe, artystka wyjechała do Londynu, gdzie po latach nauki na Central Saint Martins Chool of Arti i Goldsmiths College, stała się ich absolwentką. Mocno wrosła w środowisko londyńskich artystów i zaczęła sama w nim aktywnie działać. Szybko zdobyła fanów swojego talentu, a jej sława zaczęła się coraz mocniej szerzyć.
Czym twórczość Macugi zdecydowanie wyróżnia się na tle innych artystów sztuki współczesnej? Przede wszystkim tym, że autorka w sposób niekonwencjonalny stara się ukazać sam proces twórczy. To oczywiście zwraca uwagę odbiorców. Interesujące jest to, że artystka, Goshka Macuga nie tyle zajmuje się kreacją swoich dzieł, co wchodzi w rolę kuratorki, kolekcjonerki i badaczki. Organizatorzy wystawy w stołecznej Zachęcie określili, że Goshka Macuga realizując swoje nowe dzieła czy wystawy pełniące role prac, najczęściej wychodzi od historii miejsc, w których prace te w ogóle mają zaistnieć. Słowem, interesuje się tym, jakie kolekcje znajdują się w rękach instytucji, w których wystawia dzieła, albo w których mają one się pojawić. Jej punktem zainteresowania są biografie i twórczość innych artystów, których dzieła również w danej galerii czy muzeum jest prezentowana. Podejmuje ona z nimi bezpośrednią współpracę, która polega na eksponowaniu ich prac na własnych wystawach. Dzięki temu zacierają się granice między artystą a kuratorem. Niekiedy Macuga przetwarza takie granice, a odbiorca nie jest w stanie podać, kto jest kuratorem wystawy, a kto jej autorem. Nie inaczej jest w przypadku ekspozycji w warszawskiej Zachęcie. Mieli okazję się o tym przekonać ci, którzy zdecydowali się na jej odwiedzenie i zobaczenie dzieł Macugi na własne oczy.

Wystawa nosi kontrowersyjny tytuł „Bez tytułu”. Autorka podjęła w tej ekspozycji problem cenzury, jaki niestety istnieje w sztuce współczesnej. Aby zaprezentować wybrany temat, Goshka Macuga sięgnęła po bogatą dokumentację i losy kontrowersyjnych w wymowie i interpretacji dzieł artystycznych. Wystawa w Warszawie konfrontuje ze sobą przeróżne, wybrane przez Macugę materiały archiwalne, pomiędzy które Goshka wplotła własne projekcje podjętego zagadnienia cenzury. Na wystawie znalazła się ogromna rzeźba inspirowana happeningiem Oscara Bony`ego, a także 14-metrowa tablica z prasowymi wycinkami, jak i gobelin noszący tytuł „List” nawiązujący do akcji zorganizowanej przez Tadeusza Kantora w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Artystka nie do końca jest zadowolona z zaprezentowanej w Zachęcie wystawy, ponieważ nie udało jej się zrealizować wszystkich zamierzeń. Nie udało się na przykład umieścić na wystawie obrazu Eligiusza Niewiadomskiego, który zasłynął artystycznymi aspiracjami zabójcy prezydenta Narutowicza.Dodał: Artysta.pl

Czwartek 9 lutego 2012 11:52

Ilość odsłon: 2022

Ocena: -1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

WojtekR - Poniedziałek 24 września 2012 17:00
Nie bardzo rozumiem ostatnie zdanie. "Zasłynął artystycznymi aspiracjami zabójcy prezydenta Narutowicza"?
Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań