Artysta.pl na Facebooku

Gwiazdy kina gośćmi Akademii Festiwalowych FMF

mat.org.
Ray Costa - prowadzący z sukcesem kampanie PR najważniejszych nagród (m.in.: Grammy, Złote Globy, Emmy i Oscary), Elliot Goldenthal - laureat Oscara i Złotego Globu za muzykę do filmu Frida, przedstawiciele studia filmowego Constantin - jednego z najważniejszych w Europie, czy Nancy Knutsen - wieloletnia asystentka Johna Williamsa to tylko niektóre filmowe sławy, które spotkają się z publicznością podczas Akademii Filmowych - otwartych spotkań organizowanych w ramach 5. edycji FMF – Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Szczegółowy program Akademii jest już dostępny na stronie festiwalu. Wszystkie spotkania zaplanowano w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27).

- Akademie stały się integralną częścią FMF – podkreśla Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wraz z radiem RMF Classic organizuje festiwal. – To jedyna okazja spotkania z najwybitniejszymi postaciami branży filmowej i zajrzenia za kulisy powstawania muzyki tworzonej na potrzeby wielkiego ekranu.

W tym roku, na trzy festiwalowe dni do Krakowa zjedzie prawdziwa śmietanka filmowego świata.

Pierwszego dnia (czwartek, 24 maja) Ray Costa - założyciel i prezes Costa Communications, uznawanej w Hollywood za najważniejszą firmę public relations w branży, przybliży strategie kampanii oscarowych: podpowie jak z nazwiska stworzyć markę oraz wyjaśni na czym polega sztuka tworzenia porywających historii, którymi karmią się media. Spotkanie poprowadzi Pedro Merida – producent Festiwalu Fimucité na Teneryfie. Początek spotkania o godz. 14.00.

Dzień później (piątek, 25 maja) miłośników filmu i muzyki filmowej czekają dwa spotkania. Najpierw o godz. 12.00 – Muzyka filmowa i fenomen społeczności fanów muzyki filmowej z udziałem: Roberta Townsona - od 1989 r. piastującego stanowisko producenta muzycznego w Varèse Sarabande – jednej z największych i najbardziej znanych na świecie wytwórni muzyki filmowej w Hollywood i Emmanuela Chamboredona – prezesa Milan Entertainment założonej w 1978, Editions Milan Music i Editions Jade, która wydała do tej pory ponad cztery tysiące soundtracków m.in. do takich filmów jak: Resident Evil, Labirynt Fauna, Nagi lunch,Bracia Grimm, Królowa.

Dwie godziny później (o godz. 14.00) – dyskusja Biomechaniczna Symfonia – wokół kultowej sagi Obcy, z udziałem m.in. Elliota Goldenthala - laureata Oscara za muzykę do Fridy.

Ostatniego dnia festiwalu (sobota, 26 maja) zaplanowano aż trzy spotkania. O godz. 11.00, w ramach konferencji Filmowa Małopolska, zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kultury na debatę Pachnidło: Historia Mordercy – od powieści Patricka Sϋskinda do wyboru lokacji scenariuszowych. Wezmą w niej udział członkowie zespołu słynnego studia Constantin z Monachium (producenci takich filmów jak m.in.: Imię Róży, Niekończąca się Historia, Resident Evil), a także reżyser filmu Tom Tykwer, producentka Christina Rothe oraz kompozytor Reinhold Heil.

O godz. 13.00 w Kinie Pod Baranami rozpocznie się dyskusja Kulisy sukcesu wielkich kompozytorów muzyki filmowej z udziałem m.in.: Maggie Rodford współpracującej stale z tak wybitnymi kompozytorami jak Patrick Doyle, Dario Marianelli i koordynującej powstawanie muzyki m.in. do Pokuty, Gosford Park, Gladiatora, Króla Lwa, Dumy i uprzedzenia, czy Harry Potter i Czara Ognia, a także kompozytor muzyki filmowej i laureat Oscara – Jan A.P. Kaczmarek.

W wielkim finale, o godz. 16.00 spotkanie które już teraz elektryzuje fanów muzyki filmowej: Taymor & Goldenthal – Sztuka Współpracy. To jedyna okazja na rozmowę z Julie Taymor – nominowaną do Oscara amerykańską reżyserką musicali, sztuk Szekspira, oper i filmów oraz kompozytorem Elliotem Goldenthalem – zdobywcą Oscara za muzykę do filmu Frida. Artyści opowiedzą o swoich pasjach, wieloletniej przyjaźni oraz zawodowej i artystycznej współpracy.Szczegółowy program Akademii Festiwalowych: http://www.fmf.fm/pl/14/277/299/akademie-festiwalowe

Więcej o festiwalu: www.fmf.fmFestiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – wspólne przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic - w krótkim czasie podbił serca widzów i zyskał uznanie krytyków. To, co wyróżnia go spośród innych wydarzeń filmowych, to połączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry z prezentacją na wielkim ekranie najwyższej jakości obrazu filmowego. Wszystko w niezwykłej scenerii hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także rozmachem wykonawczym, najwyższym poziomem artystycznym oraz – co szczególnie istotne dla widzów – obecnością najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Dzięki rozmachowi festiwalu, zakrojonej na szeroką skalę promocji w Polsce i na świecie, a przede wszystkim obecności znakomitych gości z branży filmowej, współpracy z środowiskami filmowymi i producenckimi, festiwal szybko stał się rozpoznawalną marką w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Za swoją innowacyjność był dwukrotnie nominowany do Nagrody Mediów Niptel, a branżowy portal Muzykafilmowa.pl już po raz czwarty z rzędu ogłosił go Wydarzeniem Roku. Docenili go także dziennikarze hollywoodzkiego magazynu Variety, którzy zestawili FMF w jednym rzędzie z takimi znakomitymi festiwalami jak hiszpańska Ubeda, belgijski Ghent Film Festival, czy organizowany na Teneryfie Film Music Festival.

IPDodał: Artysta.pl

Piątek 11 maja 2012 15:43

Ilość odsłon: 1273

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań