Artysta.pl na Facebooku

Hans Rudolf Giger udostępnia swoje dzieła dla FMF!

mat.org/fmf
To będzie wielkie wydarzenie! Prace Hansa Rudolfa Gigera - surrealistycznego malarza, rzeźbiarza, projektanta i architekta wnętrz, od lat elektryzującego wyobraźnię fanów filmu jako twórca słynnej postaci Obcego – będą częścią oprawy wizualnej pierwszej części finałowego koncertu FMF Obcy – Symfonia Biomechaniczna. To pierwszy przypadek w historii, że Giger udostępnia komplet grafik i obrazów z czasów gdy tworzył kultową postać Obcego. Byłoby to niemożliwe, gdyby nie wsparcie Carmen i H.R. Gigerów oraz Muzeum H.R. Gigera w Gruyeres. To nie koniec atrakcji. Leslie Barany - bliski przyjaciel i zarazem agent Gigera - będzie gościem FMF i weźmie udział w jednym z paneli poświęconych artyście.

Postacie Gigera wielokrotnie pojawiały się na ekranach kinowych. Artysta współpracował m.in. przy produkcjach: Ducha II, Obcego 3, Gatunku, czy nigdy nieukończonej Diuny Alejandro Jodorowsky’ego. Pomimo ogromnych filmowych sukcesów, Giger nie ograniczył się tylko do jednej dziedziny sztuki. Jest także malarzem, rzeźbiarzem, architektem wnętrz i projektantem. Fundamentalne znaczenie w naturze jego twórczości ma specyficzna, biomechaniczna estetyka – dialog pomiędzy człowiekiem a maszyną, estetyką i próbami zakłócania wszechświata. Estetyka we wszechświecie Gigera - często porównywana do Boscha i Salvadora Dali - wybiega daleko poza znane dotychczas wizje kinematograficzne i science fiction.

Przypominamy, postać kosmity, która pojawiła się w 1977 roku, w pierwszym i najbardziej znanym zbiorze dzieł Gigera Necronomicon, stała się późniejszą inspiracją dla reżysera Ridley’a Scotta. Film Obcy – 8. Pasażer Nostromo doceniła Akademia, honorując film Oscarem za efekty specjalne i scenografię w 1980 roku.

Więcej informacji o twórczości Gigera: www.HRGigerMuseum.com, www.littlegiger.com, www.Giger.com, www.GigerExpeditions.blogspot.com.Więcej o festiwalu: www.fmf.fmFestiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – wspólne przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego i radia RMF Classic - w krótkim czasie podbił serca widzów i zyskał uznanie krytyków. To, co wyróżnia go spośród innych wydarzeń filmowych, to połączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry z prezentacją na wielkim ekranie najwyższej jakości obrazu filmowego. Wszystko w niezwykłej scenerii hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także rozmachem wykonawczym, najwyższym poziomem artystycznym oraz – co szczególnie istotne dla widzów – obecnością najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Dzięki rozmachowi festiwalu, zakrojonej na szeroką skalę promocji w Polsce i na świecie, a przede wszystkim obecności znakomitych gości z branży filmowej, współpracy z środowiskami filmowymi i producenckimi, festiwal szybko stał się rozpoznawalną marką w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Za swoją innowacyjność był dwukrotnie nominowany do Nagrody Mediów Niptel, a branżowy portal Muzykafilmowa.pl już po raz czwarty z rzędu ogłosił go Wydarzeniem Roku. Docenili go także dziennikarze hollywoodzkiego magazynu Variety, którzy zestawili FMF w jednym rzędzie z takimi znakomitymi festiwalami jak hiszpańska Ubeda, belgijski Ghent Film Festival, czy organizowany na Teneryfie Film Music Festival.IPDodał: Artysta.pl

Środa 16 maja 2012 10:27

Ilość odsłon: 1257

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań