Artysta.pl na Facebooku

Helena Třeštíková Laureatką Smoka Smoków 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

mat.org/KFF
Helena Třeštíková, czeska dokumentalistka i laureatka wielu międzynarodowych festiwali filmowych, w tym Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w 2008 roku za „René”, otrzyma tegoroczną nagrodę Smoka Smoków na 52. Krakowskim Festiwalu Filmowym, który odbędzie się w dniach 28 maja - 3 czerwca br.

Nagroda przyznawana jest przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej od 1998 roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Jej dotychczasowymi laureatami byli tak znani twórcy jak: Kazimierz Karabasz, Stephen i Timothy Quay, Werner Herzog, Raoul Servais, Allan King, Jerzy Kucia, Albert Maysles czy Jonas Mekas. Czeska reżyserka będzie pierwszą kobietą w tym gronie.

Helena Třeštíková jest absolwentką wydziału filmu dokumentalnego praskiej szkoły filmowej FAMU z 1974 roku. Początkowo chciała zostać projektantką kostiumów, jednak zaraz po ukończeniu studiów wybrała dokument, któremu pozostała wierna do dziś. Specjalizuje się w obrazach dokumentujących długi odcinek czasu, opartych na metodzie „time gathered”. Dotąd nakręciła ponad 50 filmów dokumentalnych – krótko-, średnio- i pełnometrażowych oraz serii telewizyjnych – najczęściej dotyczących relacji międzyludzkich oraz zróżnicowanych problemów społecznych. Od 2002 roku jest profesorem na wydziale filmu dokumentalnego FAMU. Była minister kultury Republiki Czeskiej nakręciła tak znane obrazy dokumentalne jak: „Marcela” (2007), „René”, (2008) i „Katka” (2010). Jej ostatnia produkcja „Prywatny wszechświat” („Private Universe”), będzie miała swoją premierę jeszcze w tym roku.

W 1987 roku ukończyła zrealizowany dla Telewizji Czechosłowackiej cykl „Etiudy małżeńskie”, który przedstawiał życie sześciu młodych par. Reżyserka
mat.org/KFF
od momentu ślubu towarzyszyła im przez okres sześciu lat (1980–1986). Dwanaście lat później Helena Třeštíková powróciła do serii, by podążać z kamerą za swoimi bohaterami przez kolejnych 6 lat. Druga odsłona cyklu, „Etiudy małżeńskie po 20 latach: Ivana i Václav” (2005), jest wnikliwym studium instytucji małżeństwa, przedstawiającym historię tytułowej pary praskich architektów.

W 1996 roku rozpoczęła realizację serii filmów dokumentalnych, których bohaterkami uczyniła kobiety. Podobnie jak poprzednio reżyserka posłużyła się metodą długoterminowej obserwacji. Seria tym razem składała się z dziewięciu części, a jedną z nich była „Katka”, której walce o wyjście z uzależnienia od narkotyków Třeštíková towarzyszyła z kamerą przez 14 lat. Film, nagrodzony między innymi Złotą Taśmą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Montrealu, w samych Czechach obejrzało ponad 10 000 widzów – co otworzyło drogę do stałej obecności dokumentu w tamtejszych kinach. Wcześniejszym przykładem tego nurtu jest „Marcela”, nagrodzona w 2007 roku na Europejskim Festiwalu Filmowym w Sevilli.

Kolejną odsłoną tym razem praktykowanej przez 20 lat metody „time gathered” jest dystrybuowany na całym świecie obraz „René”, przedstawiający historię nastolatka z rozbitej rodziny, późniejszego kryminalisty, który już w wieku 15 lat po raz pierwszy trafił za kratki. René nie ma szans na resocjalizację. Zmiany w jego osobowości spowodowane traumą wyniesioną z domu rodzinnego są zbyt głębokie i trwałe. Jedną z jego ofiar jest sama reżyserka, którą okrada w 1992 roku. Film był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in.: Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy dokument w 2008 roku, Złotym Gołębiem na DOK Leipzig, nagrodą główną na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Mediolanie oraz International Film Guide Inspiration na East End Film Festival w Londynie.

Helena Třeštíková zostanie uhonorowana nagrodą Smoka Smoków 30 maja br., podczas 52. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Goście festiwalowi będę mieli okazję zobaczyć retrospektywę jej filmów, połączoną ze spotkaniem reżyserki z publicznością. Natomiast w ramach Industry Zone laureatka poprowadzi otwarty Master Class, podczas którego przybliży jego uczestnikom swój warsztat dokumentalisty.

Źródło: IPDodał: Artysta.pl

Wtorek 17 kwietnia 2012 13:52

Ilość odsłon: 892

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań