Artysta.pl na Facebooku

Jam session/ Lekcja jazzu

Kiedy myślę o Jazzie słyszę muzykę... a oczami wyobraźni widzę ciemne tłoczne klubowe sale z aksamitnymi czerwonymi kanapami, drewnianymi stołami. Eleganckich czarnoskórych mężczyzn w melonikach z saksofonem w ręce, szczebiotliwe, hałaśliwe damy z długim papierosem tudzież fajką w dłoni.

Kiedy słyszę Jazz, czuję dreszcz przeszywający moje ciało, muzykę wdzierającą się do wnętrza, by dosięgnąć najskrytszych zakamarków duszy, ekscytację. Nie bez powodu Jazz to żargonowe określenie aktu seksualnego.

Czy nieznający nut potomek amerykańskiego niewolnika, na początku XX wieku, choć przez sekundę pomyślał o tym, że muzyka, którą tworzy i która daję mu wytchnienie, będzie kiedyś jednym z bardziej cenionych gatunków muzycznych na świecie (choć dla niektórych krytyków, wciąż stanowi jedynie formę interpretacji).

Jazz zrodził się z pragnienia wolności ciała i umysłu, natłoku emocji, pasji… Jest połączeniem zachodnioafrykańskich, europejskich i amerykańskich rytmów, muzyki ludowej z artystyczną i rozrywkową. Nie ograniczają go bariery interpretacyjne i aranżacyjne, pozostawia sobie ogromny margines improwizacji. Podążając za zdaniem Jamesa Lincolna Colliera (artysty, dziennikarza, autora), jazz wyróżnia się trzema podstawowymi atrybutami:

• swingiem- nierównym, lekkim, sprężystym synkopowanym rytmem (w żargonie muzycznym oznaczającym przesunięcie akcentu z mocnej, na słabą część taktu),

• funkcją estetyczną, widoczną szczególnie podczas jam sessions (improwizowanych koncertów), aktywizującą publiczność (okrzyki, oklaski etc.) oraz

• kodem indywidualnym- charakterystycznym dla danego twórcy sposobem muzycznej komunikacji (na przykład zmiana natężenia dźwięku, rytmu) pomiędzy nim, a słuchaczami.

Obecnie wyróżniamy kilka podstawowych stylów jazzowych: big band jazz i swing, bob, hard bob, cool, free jazz, fusion jazz, jazz nowoorleański i klasyczny, soul jazz i Groove, a obok nich inne style pokrewne. Rozwój jazzu niewątpliwie wiąże się i kojarzony jest z Nowym Orleanem, skąd pochodził jego największy klasyk, wokalista i trębacz Louis Armstrong, ale i z Deltą w stanie Missisipi.

Jeśli chodzi o krótką historię jazzu w Polsce, zaczyna się ona już we wczesnych latach dwudziestych, kiedy powstają pierwsze swingujące zespoły. Z kolei w latach trzydziestych zaczynają funkcjonować pionierskie kluby jazzowe, a do spopularyzowania owej muzyki przyczynia się radio, a dopiero w późnych latach pięćdziesiątych ruszają pierwsze, w naszym kraju, festiwale (1956 Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Sopocie, 1958 Jazz Jamboree). Pojawia się więc pytanie czy wybrać się na koncert jazzowy? Bez wątpienia! Takich emocji i doświadczeń próżno szukać w jakimkolwiek innym rodzaju muzyki, a będzie ku temu okazja i to już w całkiem niedługim czasie.

W maju w Krakowie rusza już osiemnasta edycja Festiwalu muzyki jazzowej „Starzy i młodzi”. Zarówno słynne krakowskie kluby muzyczne (vide Lizard King), jak i małe ukryte klimatyczne knajpeczki zamieniają się w Mekki jazzu, goszcząc nie tylko tych wielkich i uwielbianych, ale i tych małych i nieznanych. To nie lada gratka nie tylko dla smakoszy i znawców tego gatunku, ale i niepowtarzalna okazja dla zwykłego zjadacza chleba, by przybliżyć sobie czym jazz jest i jak się go je.

Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Jazzowy Kraków, we współpracy z Krakowską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Patronat medialny nad imprezą objęły we współpracy z Empikiem, Polskie radio i telewizja.
Od 2003 roku festiwal ciągle się rozwijał, nabierając prestiżu, zapraszając coraz to więcej i większe gwiazdy światowych formatów m.in.: Chicka Corea’e (laureat Grammy, pianista, USA), Gonzalo Rubalcabe (pianista i kompozytor, Kuba), Richarda Bona (multiinstrumentalista, Kamerun), Ala Di Meola (jazz fusion, USA), Davida Liebmana (saksofon, flet, USA), Dino Saluzzi’ego (bandeonista, Argentyna), Enrico Rave i Stefano Bollani’ego (trąbka i pianino, Włochy) oraz wielu innych. Na festiwalowych scenach występuje również wielu naszych rodowitych twórców, także tych młodych rozpoczynających dopiero zabawę z muzyką.

Jeszcze nie znamy listy tegorocznych wykonawców, ale sądząc po ubiegło letnich edycjach będzie ona niezwykle interesująca. Bilety jak zwykle będzie można dostać w punktach InfoKraków, Filharmonii Krakowskiej, Filmotechnice oraz za pośrednictwem strony internetowej. Ceny wahają się w granicach od 15- 120 zł, w zależności od występu (miejsca, gwiazdy).

Festiwal jazzowy to niewątpliwa okazja do oderwania się od szarej rzeczywistości i zanurzenia się w tym światku muzycznej bohemy. Stwarza możliwość poznania stylu muzycznego, który mam wrażenie, Nam Polakom nie jest zbyt dobrze znany i popularny w naszym kraju. Dzięki akcji w łatwy sposób można dosięgnąć wysokiej i cenionej na całym świecie kultury muzycznej. Myślę, że każdego kto chce, choć trochę dowiedzieć się czegoś o Jazzie i poczuć jego wpływ na własnej skórze, nie trzeba będzie długo nakłaniać, więc bierzcie i kupujcie (bilety).PKDodał: Artysta.pl

Wtorek 6 marca 2012 12:18

Ilość odsłon: 1783

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice