Artysta.pl na Facebooku

Jest cwaniak na Ślązaka

Najpierw utwór “Nie ma cwaniaka na warszawiaka” szturmem zdobył wielu fanów. Marcin Starzecki i Krzysztof Skonieczny do słów piosenki Stanisława Grzesiuka dodali inną muzyję, a w teledysku wyśmiali wszystkie możliwe stereotypy warszawiaka. Pomysł okazał się ogromnym sukcesem. Nic dziwnego, że swój film postanowiła nakręcić grupa z Trójmiasta - Projekt Trójząb.

Skusić dali się także Ślązacy. Producentem został Adrian Grad, a słowa piosenki napisała Sabina Dyla. Celem było powstanie zabawnej i zaskakującej mieszanki tradycji, a nawet stereotypów ze współczesnym obrazem regionu - takie były szumne zapowiedzi na stronie internetowej. Do współpracy dał się zaprosić Kazimierz Kutz, w teledysku siedzący za stołem i jedzący roladę z kluskami. Twórcy chcieli wkręcić Polaków w Śląsk. Stało się odwrotnie.

Widzowie skrytykowali posługiwanie się tym samym pomysłem, co Projekt Warszawiak, brak oryginalności, język, przesadzone żarty, a także nachalną reklamę klubów będących sponsorami filmu. Dobrze znający język śląski szybko zorientują się, że niektóre polskie słowa są wyśpiewywane tak, aby brzmiały jak śląskie.

Autorzy bronią się zbyt małą ilością czasu, zasłaniają się także faktem, że “wsadzili kij w mrowisko” i szum, który wywołał film świadczy o tym, że warto było się zaangażować w to przedsięwzięcie.

Można jednak znaleźć optymistów podkreślających ogrom pracy, jaki zespół włożył w stworzenie tego projektu czy choćby śmieszny tekst refrenu. Świadczy o tym też fakt, że grupa wywołała dość duży odzew. Pytanie tylko jaki obraz Ślązaków pozostanie w głowie mieszkańców innych miast. Być może klip utrwali tylko panujące już stereotypy.Dodał: zbyszek

Środa 27 lipca 2011 15:12

Ilość odsłon: 1576

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Rogal - Czwartek 28 lipca 2011 09:17
ten klip to tragedia! ani do rymu, ani do melodii... nie wiem co chcieli osiągnąć autorzy, ale na pewno im nie wyszło. po prostu żenada i tyle.
cemoll - Czwartek 28 lipca 2011 09:19
zgadzam się. projekt warszawiak był oryginalny, bo i tekst starej piosenki i klip profesjonalnie zrobiony. a potem się odezwał Sopot, jeszcze jako tako, chociaż też to już było odgrzewanie kotletów no a na koniec nieszczęsny Śląsk. "mopikiem se jada" - no błagam, cała "piosenka" zbudowana na jednym zwrocie. nie, w ogóle się nie przyznaję do takiej promocji Śląska. wstyd i tyle.
Legut - Piątek 29 lipca 2011 08:37
Projekt Warszawiak jest rewelacyjny ze względu na pomysł, wykonanie i zaangażowanie. Obśmiewa stereotypy, ale ich nie potęguje. Podobał się praktycznie wszystkim od gór aż do morza i w tym tkwi jego wielka przewaga nad innymi projektami tego typu, o których co najwyżej przeczytałem w internecie, ale nie usłyszałem w radio.
Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań