Artysta.pl na Facebooku

Kogo w Krakowie interesują morderczynie dzieci?

"Lubiewo" "Lubiewo"
Gdzie w Krakowie można przełamać tabu, które sznuruje usta przy niedzielnych obiadkach w polskich domach? Na przykład w Teatrze Nowym na Gazowej.

Na Gazowej nie boją się kontrowersji. Żonglują emocjami i wprowadzają w oburzenie staroświeckich amatorów kultury. Nie dla statecznych wyznawców sztuki łatwej i przyjemnej jest repertuar Teatru Nowego, ale dla tych, którzy lubią zmierzać się z najtrudniejszymi problemami współczesnej rzeczywistości. Z tym, co szarga nerwy i liberałom, i konserwatystom.

To tutaj wystawiono Lubiewo – adaptację powieści Michała Witkowskiego, która przyniosła pisarzowi niemały rozgłos i pozwoliła mu publicznie wygłaszać nie zawsze poprawne politycznie sądy i opinie. Po świetnym przyjęciu tej sztuki traktującej o dwóch starzejących się homoseksualistach przyszedł czas na Dzieci Gniewu, które wstrząsnęły publicznością. Bo to tak wypada w teatrze o pedofilii w Kościele? Tak, bo jeśli nie tutaj to gdzie?

Na fali dobrej prasy, twórcy Teatru Nowego postanowili sięgnąć po jeszcze jeden topowy temat polskich serwisów plotkarskich, tabloidów i nie tylko. Tę sprawę przewałkowały już chyba wszystkie media, a jej czarny charakter zna każdy Polak. Mowa o Katarzynie W., którą mrożąca w żyłach historia wyniosła na szczyt taniej i wątpliwej sławy.

Sztuka Macabra Dolorosa pojawi się na deskach Teatru Nowego na wiosnę i będzie opowiadać o dzieciobójczyniach. Wyreżyseruje ją Paweł Szarek znany krakowskiej publiczności z Moskwy Pietruszki. Forma nawiązująca do rewii DADA z lat 20. ubiegłego wieku będzie surrealistycznym show, który zabrzmi muzyką m.in. Nicka Cave'a, Marylina Mansona czy The Dresden Dolls.

Macabra Dolorosa będzie próbą zmierzenia się z tematem upadku człowieka. Współczesna, trudna moralność ma jeszcze wiele tajemnic, po które być może w przyszłości będą nadal sięgać współpracownicy Teatru Nowego. Tymczasem z niecierpliwością i gęsią skórką czekamy na premierę sztuki o dzieciobójczyniach, której towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Jamesa Howarda.

PLDodał: Artysta.pl

Wtorek 19 lutego 2013 15:19

Ilość odsłon: 1781

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław