Artysta.pl na Facebooku

Kogo w Krakowie interesują morderczynie dzieci?

"Lubiewo" "Lubiewo"
Gdzie w Krakowie można przełamać tabu, które sznuruje usta przy niedzielnych obiadkach w polskich domach? Na przykład w Teatrze Nowym na Gazowej.

Na Gazowej nie boją się kontrowersji. Żonglują emocjami i wprowadzają w oburzenie staroświeckich amatorów kultury. Nie dla statecznych wyznawców sztuki łatwej i przyjemnej jest repertuar Teatru Nowego, ale dla tych, którzy lubią zmierzać się z najtrudniejszymi problemami współczesnej rzeczywistości. Z tym, co szarga nerwy i liberałom, i konserwatystom.

To tutaj wystawiono Lubiewo – adaptację powieści Michała Witkowskiego, która przyniosła pisarzowi niemały rozgłos i pozwoliła mu publicznie wygłaszać nie zawsze poprawne politycznie sądy i opinie. Po świetnym przyjęciu tej sztuki traktującej o dwóch starzejących się homoseksualistach przyszedł czas na Dzieci Gniewu, które wstrząsnęły publicznością. Bo to tak wypada w teatrze o pedofilii w Kościele? Tak, bo jeśli nie tutaj to gdzie?

Na fali dobrej prasy, twórcy Teatru Nowego postanowili sięgnąć po jeszcze jeden topowy temat polskich serwisów plotkarskich, tabloidów i nie tylko. Tę sprawę przewałkowały już chyba wszystkie media, a jej czarny charakter zna każdy Polak. Mowa o Katarzynie W., którą mrożąca w żyłach historia wyniosła na szczyt taniej i wątpliwej sławy.

Sztuka Macabra Dolorosa pojawi się na deskach Teatru Nowego na wiosnę i będzie opowiadać o dzieciobójczyniach. Wyreżyseruje ją Paweł Szarek znany krakowskiej publiczności z Moskwy Pietruszki. Forma nawiązująca do rewii DADA z lat 20. ubiegłego wieku będzie surrealistycznym show, który zabrzmi muzyką m.in. Nicka Cave'a, Marylina Mansona czy The Dresden Dolls.

Macabra Dolorosa będzie próbą zmierzenia się z tematem upadku człowieka. Współczesna, trudna moralność ma jeszcze wiele tajemnic, po które być może w przyszłości będą nadal sięgać współpracownicy Teatru Nowego. Tymczasem z niecierpliwością i gęsią skórką czekamy na premierę sztuki o dzieciobójczyniach, której towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Jamesa Howarda.

PLDodał: Artysta.pl

Wtorek 19 lutego 2013 15:19

Ilość odsłon: 1598

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice