Artysta.pl na Facebooku

Krakowska tradycja Nocy Świętojańskiej

Krakowskie Wianki to już tradycja na polskiej mapie imprezowej. Są jedną z największych imprez plenerowych. Łączą w sobie występy światowych gwiazd muzyki i tradycji nocy świętojańskiej. Na scenie na zakolu Wisły wystąpili do tej pory m.in. Lenny Kravitz, Jamiroquai oraz czołowi przedstawiciele polskiej sceny muzycznej. Tradycją stał się też coroczny, niesamowity pokaz sztucznych ogni, przyciągających ludzi w każdym wieku. Na wiankach można spotkać zarówno młodzież, jak i rodziny z dziećmi.

W tym roku muzyczną gwiazdą Wianków będzie Wyclef Jean – amerykański muzyk, autor tekstów, wokalista, kompozytor i aktor. Na początku występował wraz z grupą Fugees, zdecydował się jednak na solową karierę. Także jego producencka działalność to pasmo sukcesów, wymienić można choćby współpracę z Bono, Artysta nie zapomina o najbiedniejszych i czynnie bierze udział w wielu akcjach charytatywnych i wspiera organizacje niosące pomoc.

Jednak Wyclef Jean to nie jedyna atrakcja wieczoru. Przed nim publiczność rozgrzewać będą Sofa, The Poise Rite, PabloPavo oraz Marika.

Sofa to zespół z 8-letnią historią. Dzięki Hirkowi Wronie ich muzyka znalazła się na stałej playliście radiowej Trójki, jeszcze przed nagraniem debiutanckiego albumu. Grupa ma na swoim koncie wiele znaczących supportów, występowali m.in. przed Lauryn Hill, Groove Armada czy The Black Eyed Peas. Zespół przygotowuje obecnie trzeci już krążek, który ma się ukazać w roku 2012.

The Poise Rite to rzeszowska kapela łącząca rytmy rocka i indie-popu. To jeden z zaledwie kilku zespołów, które miały szansę wystąpić na kultowym festiwalu Glastonbury i jedyny, o którym regularnie pisuje brytyjska prasa muzyczna. Fani rocka mogą odnaleźć w muzyce TPR ślady Interpolu czy Placebo. W 2004 zespół wydał swoją pierwszą płytę „Passagalia”, obecnie trwają prace nad drugim album, którego premiera planowana jest na wrzesień bieżącego roku. Album promuje singiel „Głową do góry”, który trafił już do rozgłośni radiowych.

PabloPavo, czyli Paweł Sołtys. Wokalista i autor tekstów, przez krytyków uważany za jednego z najlepszych polskich wokalistów reggae i raggamuffin. Występował z wieloma zespołami, od 2003 jest związany z Vavamuffin. Ma na swoim koncie niezliczoną ilość koncertów. Dwa lata temu nagrał pierwszą solową płytę „Telehon” pod szyldem „PabloPavo i Ludziki”. Za swoją twórczość otrzymał paszport Polityki za rok 2010.

Marika to polska wokalistka i autorka tekstów oraz kompozytorka tworząca na pograniczu reggae, funku i soulu. Została okrzyknięta pierwszą damą polskiego dancehallu. Jej kariera rozpoczęła się w 2002 roku wraz z Sound System Bass Medium Trinity, który w 2004 roku wydał bardzo dobrze przyjętą płytę „Mówisz i masz”. Płyta stanowiła pewne nowość: płyta jest w dużej mierze polskojęzyczna, a jednocześnie oparta na jamajskich rytmach.
W 2007 roku ukazał się singiel zwiastujący płytę solową Mariki, zatytułowany „Moje serce” - stał się hitem, notując ponad 2 miliony odsłon na portalu YouTube. Rok później ukazał się solowy album wokalistki - „Plenty”. Na płycie odnajdujemy fuzję wielu różnych gatunków muzycznych: od neosoulu po reggae i funk.
8 czerwca 2010 pojawił się kolejny, podwójny album Mariki „Put your shoes on, put your shoes off”, który zrobił prawdziwą furorę. Płycie towarzyszą żywiołowe koncerty, typowe dla Mariki.

Wszystko to i jeszcze więcej już 25 czerwca w Krakowie na zakolu Wisły!Dodał: hudy

Środa 8 czerwca 2011 10:44

Ilość odsłon: 1372

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław