Artysta.pl na Facebooku

Krakowskie KULTURAlia 2013

Koncerty, wystawy, teatr, moda, design, street art – słowem wszystko, co można nazwać SZTUKĄ. Tak w wielkim skrócie zapowiada się program V Festiwalu Studenckiej Twórczości Miasta Krakowa – KULTURAlia 2013.

Tegoroczna jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 12-21 kwietnia. Festiwal jest ogólnouczelnianą inicjatywą, organizowaną przez Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa, która ma promować młodych artystów z grodu Kraka. Festiwal to scena dla twórczości ludzi kreatywnych i odważnych, nierzadko płynących pod prąd. W tej edycji szeroko pojmowanej Sztuce będzie towarzyszyć również Nauka.

Jak zrekonstruować kafel narożny z XVI/XVII wieku? Czy etyka konserwatorska jest potrzebna? Odpowiedzi na te i inne pytania będą szukali uczestnicy II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Studentów Konserwacji i Dzieł Sztuki (12-13 kwietnia). To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce odbędzie się w pawilonie konferencyjno-wystawowym „Kotłownia” na Politechnice Krakowskiej.

Platforma Porozumienia CyberEmpathy (14 kwietnia) jest multidyscyplinarną konferencją łączącą środowisko uczelni artystycznych, technicznych, przyrodniczych i humanistycznych. Uczestnicy projektu będą mieli okazję spojrzeć na jeden problem z perspektywy przedstawicieli różnych dziedzin nauki i sztuki. W programie m.in.: wykłady mistrzowskie prelegentów z Polski i zagranicy, a także warsztaty z projektowania holistycznego. Platforma zagości 14 kwietnia w Bunkrze Sztuki.Dzień później, 15 kwietnia, w Galerii Promocyjnej krakowskiej ASP odbędzie się wystawa finałowa Konkursu na DZIEŁO plastyczne 2013. Po niej organizatorzy zapraszają do auli ASP na debatę „Wolna Kultura, jak korzystać i udostępniać, jak korzystać z Creative Commons”. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się jak działają licencje Creative Commons i czym jest wolna kultura.

Również w poniedziałek zapraszamy wszystkich zafascynowanych kulturą breakdance i tańcem ulicznym do C.K. Rotunda od godz. 18 na Monday Break. W programie prawdziwe bitwy taneczne i impreza nakręcana przez DJa PLASHA aka Przeplacha. Miłośnicy mody z pewnością znajdą coś dla siebie we wtorek, 16 kwietnia, podczas targów designu i warsztatów projektowania ubioru, czyli Design Day na Uniwersytecie Ekonomicznym. O tym, jak tworzy się trend w modzie, będą też rozmawiać podczas panelu dyskusyjnego znani w branży blogerzy i blogerki. Wieczorem odbędzie się Fashion Night – pokaz mody, podczas którego swoje niebanalne projekty zaprezentują młodzi polscy projektanci. Zwieńczeniem tego dnia będzie koncert zespołu Uniqplan, reprezentującego muzykę z gatunku new wave i indie rock. Natomiast Grupa Banda zaprasza wieczorem do Kawiarni Noworolskiego w Sukiennicach na bal i wystawę „Bandé epoque”. Młodzi artyści przywołają w tę noc ducha złotej epoki końca XIX wieku. Zabawią się w elitę, pierwszą awangardę, a towarzyszyć im będzie blichtr i przepych przebrzmiałej Belle Époque.

Środa będzie jak ze snu. Podczas American Dream na UEK-u uczestnicy przemierzą USA wzdłuż i wszerz, a organizatorzy przybliżą im nieco historię, smaki i dźwięki Ameryki.

Dr Radosław Rybkowski wygłosi wykład o „kulcie lodówki”, czyli drodze rozwoju USA, a Konsul Stanów Zjednoczonych opowie o korzyściach i możliwościach programów wyjazdowych do „Nowego Świata”. W programie również pokaz footballu amerykańskiego i impreza rock’n’rollowa.

Podczas KULTURAliów tradycyjnie nie może zabraknąć teatru. Studenci krakowskiej PWST przygotowali na tę okazję dwa spektakle. Pierwszy, „Razzle Dazzle” w reżyserii Mieczysława Grąbki (środa, 17 kwietnia), przedstawia największe hity z amerykańskich musicali. Dwa dni później, 19 kwietnia, młodzi aktorzy zaprezentują „Adaptację wybranych scen z dramatów Czechowa” w reżyserii Jana Peszka. Współczesne spojrzenie na czechowowskich bohaterów.Na oba spektakle obowiązują wejściówki. Do odbioru najpóźniej dwa dni przed spektaklem, w sali 130 w głównym budynku PWST na ulicy Straszewskiego 21/22. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-15. W dniu spektaklu można wejść tylko w wypadku kiedy nie wszystkie wejściówki zostaną odebrane lub zostaną odebrane i niewykorzystane. Rezerwacji można dokonać mailem na adres pwst.kulturalia2013@gmail.com i odebrać je przed spektaklem.

W czwartek, 18 kwietnia, w kawiarni BAL na Zabłociu odbędzie się Wystawa w Procesie. Prawdziwa żywa galeria sztuki. Jej częścią będą obiekty, artyści i publiczność. Gość specjalny – Cecylia Malik, krakowska artystka i performerka. Odbędzie się też akcja Warkocze Białki. Każda chętna osoba będzie mogła upleść kawałek warkocza, który stanie się symboliczna linią broniącą dostępu do rzeki.

Podczas KULTURAliów 2013 nie zabraknie też świetnych koncertów. W piątek, 19 kwietnia, publiczność z pewnością porwie zespół Cheap Tobacco, który wystąpi w Klubie Studenckim Żaczek w ramach projektu Free Culture Jam Sessions. Muzykę grupy trudno jednoznacznie zdefiniować. Oscyluje ona wokół takich gatunków muzycznych jak: blues, rock, czy funk.

W sobotę odbędzie się wydarzenie organizowane przez studentów AWF Aktywnie przez Kulturę.W programie wernisaż wystawy zdjęć oraz ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego „Aktywność fizyczna i sport w podróży”. Jak zatrzymać ruch na fotografii podpowie podczas warsztatów Maciej Rauer, natomiast ekipa „Busem przez Świat” opowie jak to jest zjeździć trzy kontynenty starym, hipisowskim pojazdem.

W ostatni dzień Festiwalu Mały Rynek opanuje młoda sztuka współczesna, która wkomponuje się w przestrzeń miejską. Podczas „Sztukobrania”, czyli Targów Młodej Sztuki III będzie można kupić prace młodych artystów: malarstwo, grafiki, fotografie, rzeźby czy ceramikę. Sztukobranie będzie tym razem połączone ze społeczną akcją KRakowski KRwiecień KRwiodawstwa.

Koncert pt. „Piotruś, Wilk i Chuligan” zwieńczy tegoroczny jubileuszowy Festiwal. Punktem głównym finału będzie „Piotruś i Wilk”, oscarowa animacja współprodukowana przez łódzkie studio Se-ma-for, z muzyką Sergiusza Prokofiewa graną symultanicznie do kadrów z filmu. Wieczór uświetni jeden z najbardziej utalentowanych pianistów jazzowych młodego pokolenia Piotr Orzechowski, znany szerszej publiczności jako Pianohooligan. Wykona on program ze swojej płyty – EXPERIMENT: PENDERECKI, a będzie mu towarzyszył zespół Bugla Ensemble. Oprawę muzyczną koncertu zapewnią studenci z krakowskiej Akademii Muzycznej, a także gościnnie muzycy z Katowic. Zagrają pod batutą Macieja Koczura, wizualizację stworzy student ASP Grzegorz Mart, natomiast słowo należeć będzie do młodych aktorów z PWST. Bilety na koncert: 15 zł ulgowy (uczniowie, studenci), 25 zł normalny. Dzieci do lat 7 – wstęp za darmo. Bilety do zakupienia na www.ticketpro.pl oraz dostępne w sieci sklepów EMPIK.

KULTURAlia 2013 to również warsztaty (Organizowane przez Wyższą Szkołę Europejską), czyli coś dla oka, ciała i głosu. W programie m.in.: warsztaty z fotografii, emisji głosu, aktorstwa czy artrecyclingu, mappingu. Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy, których można dokonać pod adresem kulturalia.warsztaty@porozumienie.krakow.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.Szczegółowy program Festiwalu na stronie www.kulturalia.art.pl, a także na Facebooku www.facebook.com/Kulturalia.Krakow.

Wejście na wszystkie imprezy, oprócz Koncertu Finałowego, jest darmowe.Po raz kolejny patronat nad całym przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, a działania festiwalowe wspierają Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa oraz przedstawiciele Rady Miasta.Portal Artysta.pl jest patronem medialnym Kulturaliów 2013.IPDodał: Artysta.pl

Poniedziałek 8 kwietnia 2013 14:34

Ilość odsłon: 1915

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin