Artysta.pl na Facebooku

Kreatywna kreacja kultury

Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada.

Słowa Stanisława Staszica doskonale rozumieją i stosują na co dzień uczestnicy projektu Akademia Artystyczna „Krok w stronę sztuki”. Obecnie są w trakcie przygotowań do spektaklu finałowego „Muzeum Figur Woskowych”, a jak to się wszystko zaczęło?

Urszula Warejko, koordynator i pomysłodawca przedsięwzięcia tak wspomina początki: Prowadziłam wcześniej kilka takich projektów, były one bardzo podobne do tego, który obecnie realizujemy. Później z różnych przyczyn miałam rok przerwy. Do realizacji kolejnego projektu zachęciła mnie moja córka Monika. Namawiała mnie na tyle skutecznie, że udało nam się zdobyć środki i przystąpić do działania. Pani Urszula zrealizowała m.in. Międzynarodowy Crystal Salsa Festiwal w Kopalni Soli w Wieliczce oraz Taniec – Pasja Świata – Przenikanie Kultur. Projekt Akademia Artystyczna „Krok w stronę sztuki” ma za zadanie zapewnić dzieciom i młodzieży dostęp do szeroko rozumianej kultury poprzez udział w warsztatach tanecznych, teatralnych, wokalnych i dziennikarskich. Uczestniczy w nim 150 dzieci. Beneficjenci mogą brać udział w zajęciach całkowicie bezpłatnie, ponieważ projekt jest skierowany do osób, których status społeczny nie pozwala na to, żeby same mogły opłacić wszystkie tego typu zajęcia.

Projekt nie zostałby zrealizowany, gdyby nie długa lista sponsorów, partnerów, a przede wszystkim pedagogów. Wszyscy trenerzy zapytani o satysfakcję z prowadzenia zajęć odpowiadają, że rozwijanie młodych talentów sprawia im ogromną radość i przyjemność. Najważniejszy jest dla nich moment, kiedy widzą uśmiech na twarzy dziecka i wiedzą, że to oni w jakiejś mierze są sprawcami tego zjawiska. Tak o swojej grupie opowiada pedagog tańca pani Sabina Pyka: Grupa, którą w tym roku prowadzę jest bardzo zdolna i pracowita. Dobrze sobie radzą. Niektórzy są bardziej zaawansowani, niektórzy mniej, niektórzy przyszli prosto z ulicy i dopiero tutaj zaczęli się uczyć tańca, ale bardzo szybko robią postępy bo ciężko pracują i się nie lenią. Ćwiczą, słuchają moich uwag, więc naprawdę super mi się z nimi współpracuje.

Projekt, a szczególnie spektakl to nie lada wyczyn dla młodzieży, ale również dla trenerów. Wszystkie grupy zebrane w jednym miejscu stworzą kunsztowną kompozycję artystyczną, w oparciu o scenariusz napisany przez Łukasza Rasia, który tak opowiada o swojej pracy: Scenariusz napisałem na podstawie swoich przemyśleń i wielu rozmów z młodzieżą. Spektakl będzie tylko jednym z wielu etapów pracy instruktorów i uczestników projektu. Jestem pewien, że okaże się on bardzo świeży, gdyż wykonywany będzie przez młodych artystów dla których taniec, teatr, muzyka jest pasją.

W spektaklu razem z młodymi artystami wystąpią m.in. Magda Welc, Klaudia Kulawik i Anna Rossa, znani zwycięscy z popularnych programów telewizyjnych.

Projekt Akademia Artystyczna „Krok w stronę sztuki” daje uczestnikom możliwość przede wszystkim odkrycia swojego talentu i dalszego rozwijania go. Poprzez ciężką pracę spełniają się ich marzenia. Uczęszczając na zajęcia, poznają wiele ciekawych ludzi, z którymi mogą dzielić swoje pasje. I ta właśnie wspólnota oraz poczucie, że w tym co robią nie są sami sprawia, że przezwyciężają wszelkie niepowodzenia i krok po kroku dążą do wyznaczonych sobie celów. Tak oni sami mówią o projekcie:

Forma tego projektu bardzo mi odpowiada, bo mogę jednocześnie nauczyć się tańczyć i poznać wspaniałych ludzi, Od zawsze chciałam robić coś kreatywnego, związanego ze sztuką i dopiero teraz mam taką możliwość, za co jestem bardzo wdzięczna, Jest to jakieś nowe doświadczenie, odskocznia od szkoły, relaks, Myślę, że projekt może mnie nauczyć bardzo wielu rzeczy, które przydadzą mi się w życiu, To jest najważniejszy projekt w moim życiu, bo brałam również udział w kilku innych, ale ten jest wyjątkowy.

Za młodych artystów trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na 15 kwietnia, kiedy w Operze Krakowskiej odbędzie się premiera spektaklu finałowego pt: Muzeum Figur Woskowych.Jan Tworzydło - jeden z uczestników projkety Akademi Artystycznej "Krok w stronę sztuki".Portal Artysta. pl jest patronem medialnym projketu i spektaklu.Dodał: Artysta.pl

Piątek 12 kwietnia 2013 14:07

Ilość odsłon: 2576

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków