Artysta.pl na Facebooku

Księgarnia pod Globusem przyjazna małym i dużym

Obok Księgarni pod Globusem przechodził chyba każdy mieszkaniec Krakowa. Ulokowana na rogu ulic Basztowej i Długiej zaprasza klimatycznym wejściem i spokojem, który emanuje już od progu. Wśród regałów z książkami znajdują się miejsca do przejrzenia wybranych pozycji, a z głośników rozlegają się miłe dla ucha melodie. Nic, tylko zaszyć się tam na popołudnie wraz z przyjaciółmi – książkami. O Księgarni pod Globusem rozmawialiśmy jej właścicielką, Joanną Sawicką.

Czy mogłaby Pani opowiedzieć naszym czytelnikom o historii księgarni? W jakich okolicznościach powstała, jak wyglądała w tamtych czasach oraz co się zmieniło do czasów współczesnych.

Na początku budynek należał do Państwowej Izby Przemysłu i Handlu, a w tym miejscu, w którym znajduje się księgarnia, mieścił się sklep papierniczy słynnej rodziny krakowskiej, państwa Aleksandrowiczów. Ich kuzyni lub siostrzeńcy do tej pory odwiedzają księgarnię i zawsze się zachwycają, że tutaj pracowała ich babcia, która prowadziła słynny skład Aleksandrowiczów. Skład został przeniesiony w okolice dworca towarowego, a tutaj powstała księgarnia.

A czy jest Pani w stanie opowiedzieć, jak zmienił się od tamtego czasu profil klienta Księgarni pod Globusem, a jak ewoluowała oferta księgarni?

Zawsze sprzedawała się klasyka literatury polskiej. Ciągle klienci pytają o Mickiewicza, Sienkiewicza, dzieła, które teraz się już nie ukazują, a dostępne są tylko pojedyncze lekturowe rzeczy. Natomiast klienci wciąż pytają o autorów takich jak Kapuściński, jak Mrożek, jak Gombrowicz, Lem oczywiście i jak zwykle o książki historyczne. Interesuje ich historia Polski, świata, Krakowa od najdawniejszych lat oraz oczywiście książki dla dzieci. Nasza księgarnia wyróżnia się tym, że mamy dobry wybór literatury pięknej, każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Mamy też albumy fotograficzne, przyrodnicze, o architekturze, sztuce, o dizajnie oraz bardzo duży zbiór książek dla najmłodszych z najróżniejszych wydawnictw – i tych mniejszych, i większych. Staramy się, aby ta literatura, która u nas się znajduje miała tzw. smaczek. Nie disneyowskie tytuły, ale stawiamy na literaturę ilustrowaną rysunkami Szancera, dawnych mistrzów, książki, które ja sama czytałam, jak byłam i mała. Oczywiście współcześni, uznani ilustratorzy i autorzy również znajdują również miejsce na naszych półkach.

Współpracują Państwo także z mniej znanymi wydawnictwami?

Tak, staramy się mieć również tytuły z oferty małych wydawnictw dla dzieci. Dział literatury dziecięcej jest u nas dosyć szeroko rozwinięty.

Organizują państwo dużo wydarzeń dla dzieci. Z czego to wynika?

Bo dzieci są najwdzięczniejszym klientem księgarni. Odwiedzają nas, wracają, rozmawiają z nami. W większości znamy imiona tych dzieci ponieważ przychodzą do nas regularnie. Staramy się organizować dwa razy w miesiącu czytanie bajek dla dzieci. Zawsze w sobotę o 12. Bajki te czytają dziennikarze z RMF Classic. Przyjeżdżają do nas dzieciaki z rodzicami, słuchają, a później biorą udział w warsztatach, które organizujemy również niezależnie od dni z czytaniem. Już dziś zapraszam do Księgarni na Dzień Dziecka, ponieważ planujemy liczne atrakcje. Będzie się dużo działo!

A co z dorosłymi? Słyszałam, że często organizowane są w Księgarni spotkania z autorami książek. Czy w najbliższej przyszłości i dla dużych czytelników przewidywane jest jakieś ciekawe wydarzenie?

W najbliższą sobotę, czyli 11 maja o godzinie 12.00 Jowita Dziedzic-Golec z RMF Classic przeczyta książkę pod tytułem Nie ma nudnych dni,więc zapraszam wszystkich najmłodszych. 14 maja o 18.00 odbędzie się spotkanie z Wacławem Radziwinowiczem na temat książki Gogol w czasach Google'a, a 25 maja będą bajki hiszpańskie dla dzieci, ale jeszcze nie ma szczegółów. 15 maja w Księgarni będzie gościł czeski autorem Petr Sabah z książką Masłem do dołu i na to spotkanie przygotowana jest niespodzianka – na osoby, które nas odwiedzą będzie czekał poczęstunek ulubionym napojem autora. Jaki to napój, nie mogę na razie zdradzić.

Prowadzą Państwo sklep on-line. Czy myśli Pani, że w związku z przenoszeniem księgarni do Internetu, te stacjonarne zaczną powoli odchodzić do lamusa? Czy czytelnik nie będzie już odczuwał potrzeby oglądania, głaskania, wąchania książek przed zakupem?

Myślę, że Internet rzeczywiście zajmuje coraz większe miejsce w rynku księgarskim, nastaje powoli era audiobooków i e-booków, natomiast księgarnie stacjonarne jak najbardziej przetrwają, ponieważ kontakt klienta ze sprzedawcą jest ważny, tak samo jak z książką. Oczywiście my zawsze doradzimy i pomożemy wybrać klientowi książkę dla siebie, na prezent, zgodnie z jego potrzebą. Myślę, że jeszcze jest czas na księgarnie, tym bardziej, że ciągle się coś u nas dzieje, regularnie zapraszamy czytelników do siebie, organizujemy najróżniejsze wydarzenia, jak mówiłam wcześniej. Oprócz tego klienci zawsze mogą liczyć na promocje cenowe, mogą też zdobyć u nas książki z autografem.

Czyli to osobiste podejście do klienta, spotkania autorów z czytelnikami są tym, co wyróżnia Księgarnię pod Globusem na krakowskim rynku księgarskim?

Właśnie tak. Organizujemy dużo wydarzeń i mam nadzieję, że to przyciąga do nas czytelników.Rozmawiała Paulina LipiecDodał: Artysta.pl

Czwartek 9 maja 2013 10:15

Ilość odsłon: 1908

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław