Artysta.pl na Facebooku

„Leśny romans” z czeskimi muzykami, czyli czyste emocje w rozedrganych dźwiękach na nowej płycie Please The Trees.

W poszukiwaniu obiecujących muzyków sceny alternatywnej, natrafiliśmy na Bartka Borówkę Borowicza, który ma niezwykły zmysł do utalentowanych ludzi. Wyławia ich z meandrów europejskiej muzyki i serwuje polskiej publiczności. Tym razem Artysta.pl wziął na tapetę płytę A Forest Affair zespołu Please The Trees – jednego z podopiecznych Borowka Music.

Please The Trees to czeski zespół alt-country założony przez znanego już polskiej publiczności Vasha Havelkę – songwritera, który na pytanie dziennikarza: „dla kogo gracie?” odpowiedział: „dla drzew”* i stąd wzięła się nazwa grupy. Oprócz Havelka band składa się z Mira Syrny’ego – bass, Jana Svaciny – perkusja oraz Davida Babka – gitara. Chłopcy koncertowali już zarówno w Europie, w tym w Polsce, jak i w USA, gdzie nagrali trzecią płytę A Forest Affair. Jej premiera miała miejsce jesienią 2012 roku. Grali z wielkimi, zachwalała ich sama Patti Yang, a jej braku wrażliwości ani muzycznego smaku z pewnością nie można zarzucić.

Muzyka, którą grają, to głównie melancholijne gitarowe ballady. Nie brakuje ich na nowej płycie. 10 kawałków o tytułach kompatybilnych z nazwą zespołu i tytułem płyty (Let the Wind, Branches, Paint this City Green) to rozedrgane, niezbyt śpieszne numery ilustrowane głosem Havelka. Emocjonalność płyty da się bez problemu wyczuć już po pierwszej piosence, Getting ready. Nieco wycofany, dopływający z drugiego planu wokal ustępuje miejsca rozstrojonym gitarom, które wprowadzają w nastrój słuchającego odrobinę niepokoju, może trochę nostalgii. Jest to być może wynikiem niedopowiedzianych tekstów, urwanych fraz, powtarzanych myśli… Nie opowiadają one żadnej historii, ale przybierają kształt nieskładnej wypowiedzi. To plus. Mimo to na całej płycie nie ma momentów wielkiej żywiołowości. Całość jest spójna, w jednym tonie. Czasem trudno nawet określić, gdzie kończy się jeden utwór, a gdzie zaczyna następny. Czy to wada? Niekoniecznie. Płynne przechodzenie sprawia, że A Forest Affair można bez problemu zapętlić. Będzie świetnie służyła jako tło do rozmów, a i w niejednym samochodzie powinna się znaleźć. Bez obaw, nie da się przy niej zasnąć.

Dużym plusem samego wydawnictwa jest… okładka! Rewelacyjna, czarno-biała grafika przedstawiająca dziewczynę podrzucającą lub łapiącą w deszczu czarne kule na tle łysych drzew to dzieło Veroniki Vlkowej i Martina Baara, a jednocześniepotwierdzenie dla teorii, że prostota może być przyciągająca i estetyczna. To jednocześnie ilustracja nieskomplikowania muzyki, do słuchania której zachęca cover.

Please The Trees jest znowu na trasie w Polsce. Już wkrótce będzie można ich usłyszeć być może także i w Waszym mieście. Grali na największych festiwalach w Czechach i Europie. Tym razem pojawią się na lokalnych scenach. Patronujemy ich koncertom i serdecznie zapraszamy do osobistego spotkania z czeskimi przyjaciółmi. Kto wie, być może wkrótce staną się gwiazdami światowego formatu, choć uparcie będę twierdzić, że tylko undergroudowa muzyka, jaką robią teraz, może być szczera i prawdziwa. To słychać na A Forest Affair.

* ang. for trees

PLDodał: Artysta.pl

Sobota 29 grudnia 2012 16:41

Ilość odsłon: 5068

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice