Artysta.pl na Facebooku

Maj i czerwiec miesiącami kultury żydowskiej

14 maja rozpocznie się festiwal "Otwarta Twarda", będący soczewką skupiającą w sobie całoroczny program kulturalno-edukacyjny centrum żydowskiego, znajdującego się przy ulicy Twardej 6. Na wszystkich czeka niezwykle bogaty i urozmaicony program, mający na celu przybliżenie współczesnego życia mniejszości żydowskiej w Warszawie, a także najnowsze polskie wydarzenia artystyczne, tworzone w nawiązaniu do tradycji żydowskiej.

W programie można znaleźć projekty, które w poprzednich edycjach cieszyły się dużym zainteresowaniem, jak na przykład nocne zwiedzanie cmentarza przy Okopowej, a także zupełnie nowe propozycje, w tym premierowe w Warszawie połączenie koncertu zespołu SzaZa z projekcją etiud Romana Polańskiego.

W poprzednich edycjach większość wydarzeń festiwalowych skupiała się głównie wokół Synagogi im.Nożyków. W tym roku będą to miejsca rozsiane po Warszawie.

Projekt powstał, aby promować różnorodność kulturową Warszawy, a realizowany jest przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, w ramach jej działań edukacyjno-społecznych. Tegoroczny program realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

Partnerskimi festiwalami "Otwartej Twardej 2011" są Nowa Muzyka Żydowska oraz Dni Książki Żydowskiej.

Festiwal potrwa do niedzieli 22 maja.

Z kolei w czerwcu w Krakowie odbędzie się 21 Festiwal Kultury Żydowskiej. Będzie trwał 9 dni, w trakcie których na wszystkich uczestników czeka ogromna ilość wydarzeń artystycznych.

Warto wymienić choćby możliwość zwiedzenia żydowskiego Krakowa, prowadzonego przez Annę Kiesell albo zwiedzania śladami słynnych krakowskich Żydów.

Uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia wielu interesujących wystaw dotyczących m.in. malarstwa, ludzi związanych z krakowskim Kazimierzem. Ponadto wieczorami odbywać się będą koncerty, gromadzące każdego roku ogromne rzesze zainteresowanych.

Dla pragnących nabyć praktyczne umiejętności odbywać się będą różnego rodzaju warsztaty, wprowadzające ciekawskich w świat języka hebrajskiego czy też muzyki klezmerskiej. Możliwa będzie także nauka tańca ze Stevenem Weintraubem z USA. Organizatorzy przewidzieli także warsztaty dla dzieci, co sprawia, że podczas krakowskiego festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak piszą organizatorzy: "Każdy kolejny Festiwal stanowi nowe przęsło symbolicznego mostu, na którym spotykają się Polacy i Żydzi, umacniając proces wzajemnego poznania się i pojednania. Jest bowiem Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie symbolem tolerancji, pluralizmu i wiary, że poprzez celebrację żydowskiej kultury, poprzez celebrację życia, mamy szansę zbudować wzajemne stosunki oparte na prawdzie i szacunku."
Festiwal ten sprawia, że Kazimierz rozkwita i staje się tętniącym życiem centrum kulturalnym Krakowa. Festiwale żydowskie pokazują, że kultura Żydów w Polsce ma się dobrze i rozwija się, znajdując z każdym rokiem coraz większe grono zainteresowanych.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się w dniach 24.06-03.07.2011Dodał: martens

Wtorek 10 maja 2011 09:06

Ilość odsłon: 1162

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

pietruszka - Wtorek 10 maja 2011 10:25
Jestem zafascynowana tańcem żydowskim. Zamierzam wybrać się do Krakowa, to naprawdę wspaniały festiwal.
dylanka - Wtorek 10 maja 2011 10:54
Osobiście wolę festiwal Otwarta Twarda bo jest bardziej żywiołowy i na luzie. Choć ten krakowski ma świetne warsztaty.
Christo - Wtorek 10 maja 2011 12:28
Festiwal pozwala inaczej popatrzeć na otaczające nas miasto, zobaczyć w nim obecność Żydów. Nie sądzę aby przyczyniał się jakoś do zmniejszenia antysemityzmu, ale oswaja ludzi z obecnością Żydów, takiej przynajmniej odnoszę wrażenie.
Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin