Artysta.pl na Facebooku

Marek Radke The Game

mat.org.
Ekspozycja The Game prezentuje m.in. instalacje złożone ze specjalnie przygotowanych do wnętrza Galerii Pionova „obrazoobiektów” – jak sam Artysta nazywa swoje prace przestrzenne – oświetlonych hipnotyzującym światłem ultrafioletowym. Tworzą one zdumiewającą, wręcz kosmiczną przestrzeń zapraszającą widza do gry barwą, światłem i minimalistycznymi formami.

Na wystawie znajdą się również obrazy oraz fotografie autorstwa Marka Radke.

„Game jest słowem wieloznacznym. Nie ma polskiego odpowiednika o tak obszernej zawartości semantycznej. Można je rozumieć jako „gra”, ale też „zabawa”, „żart” i „mecz”. W odniesieniu do wystawy dzieł Marka Radke słowo Game skrywa dwa znaczenia. To zabawa kolorowymi klockami, zawieszonymi w przestrzeni czy spoczywającymi na podłożu, ale przede wszystkim gra. Jest to gra artysty z przestrzenią, ze światłem, formą i
mat.org.
kolorem, ale Radke zaprasza do niej również widzów.(...) Oko ludzkie przyzwyczajone jest do odczytywania głębi w dwuwymiarowym obrazie: malarstwie, fotografii czy filmie. Radke dokonuje transformacji w przeciwną stronę – suma znaków jego instalacji buduje iluzoryczny obraz, który można odczytać jako płaszczyznę, zanim fizycznie poczuje się przestrzeń. (…) Wejście w obszar dzieła nie jest łatwe. Przestrzeń wciąga, ale jest jednocześnie miejscem zarezerwowanym. Świadomość autonomiczności dzieła powstrzymuje przed wtargnięciem, wywołuje wahanie, czy naruszyć tę zawłaszczoną przez dzieło przestrzeń, czy wypada się bawić. Gra powoduje napięcie, trzeba zebrać się na odwagę, aby przekroczyć niewidzialną granicę i z widza stać się uczestnikiem, odczuwającym nie tylko fizyczną bliskość obiektów. Wchodzi się w mikrokosmos, stworzony przez artystę, otwiera się miejsce dla medytacji.”


Anna Saciuk-Gąsowska


Marek Radke Marek Radke mat.org.
Marek Radke
urodził się w 1952 r. w Olsztynie. W latach 1972-1978 studiował sztukę i pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim oraz Uniwersytecie Poznańskim.

W 1983 r. wyemigrował do Finlandii, a w 1984 do Niemiec. W 2008 r. Artysta otrzymał stypendium Pollock Krasner Foundation w Nowym Jorku. Obecnie Marek Radke mieszka oraz tworzy w Gdańsku i Oerlinghausen.


Galeria Pionova w Gdańsku serdecznie zaprasza na wystawę The Game Marka Radke, której wernisaż odbędzie się dnia 19 kwietnia (czwartek) 2012 r. godz. 18.00.

Natomiast dnia 11.05.2012 r. (piątek) o godz. 18.00. Galeria zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie autorskie z Artystą.

Wystawa potrwa do 26 maja (sobota) 2012 r.


Galeria Pionova

Gdańsk – Stare Miasto
ul. Olejarna 2
Godziny otwarcia: pon. – pt. 12-18, sob. 11-15


www.pionova.net


Źródło: IPDodał: Artysta.pl

Piątek 6 kwietnia 2012 13:32

Ilość odsłon: 2357

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin