Artysta.pl na Facebooku

Meandry muzyki alternatywnej

Muzyka alternatywna po próbie zgromadzenia materiałów na jej temat jawi mi się jako tajemnica sceny muzycznej. W internecie w zasadzie nie można znaleźć rzetelnych opracowań czym jest, a czym nie jest muzyka alternatywna. Ogromna ilość definicji sprowadza muzykę alternatywną do muzyki rockowej, to jednak tylko pół-prawda. Kolejna definicja twierdzi, że alternatywnymi nazywamy zazwyczaj style w muzyce rozrywkowej znajdujące się w opozycji do najpopularniejszych stylów w danym okresie. Jest to niemożliwe, ponieważ niejednokrotnie zdarzało się, że tak zwany nurt alternatywny zyskiwał dużą popularność w mainstreamowych radiostacjach. Prowadzi to zawsze do kuriozum, gdy muzyka alternatywna przebija popularnością zespoły reprezentujące muzykę popularną.

Można stwierdzić, że początki muzyki alternatywnej sięgają lat 50tych i 60tych XX wieku, gdy powstał rock&roll oraz rhythm&blues, a następnie szereg różnych kierunków określanych wspólnie mianem rocka. Mniej więcej w połowie lat 80tych część stylów alternatywnych odeszło od rocka i zaczęło czerpać inspirację z muzyki elektronicznej.

Odbywający od 2007 roku OFF music festival i jego ogromna popularność pokazuje, jak duże jest zainteresowanie tak zwanymi alternatywnymi kierunkami w muzyce. Nie jest to zatem tak niszowa kategoria muzyczna, jak mogłoby się wydawać. OFF Festival to największy w Europie Środkowej i Wschodniej festiwal, na którym spotykają się wszystkie ważne nurty muzyki alternatywnej. Piąta edycja imprezy przyciągnęła ponad 15 tysięcy fanów z Polski i zagranicy. W 2011 na festiwalu zagrają między innymi: Mogwai, Dry the river, Lech Janerka, Gang of four czy Meshuggah.

Z popularnością muzyki alternatywnej łączy się zjawisko, które możemy zaobserwować szczególnie wśród nieco młodszych osób. Zapanowała swoista moda na muzykę alternatywną i bycie „alternatywnym”. Wyraża się to poprzez zasłuchiwanie się w jak najbardziej niszowych zespołach oraz odpowiednio dobrane stroje. Oczywiście – zespoły zyskują większą ilość słuchaczy. Jednak powstaje pytanie, czy to jest prawdziwa alternatywa czy jedynie dążenie do zabłyśnięcia wśród znajomych znajomością zespołu o którym nikt inny wcześniej nie słyszał.Dodał: trzaska

Czwartek 12 maja 2011 13:08

Ilość odsłon: 3577

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

margo - Czwartek 12 maja 2011 14:26
Byłem na ostatnim OFF Festivalu i było zajebiście! Czekam już na sierpień. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze, bo już widzę, że zespoły na pewno!
Patka - Czwartek 12 maja 2011 14:43
A ja się szykuję na ten rok. W zeszłym zbyt długo zwlekałam i skończyło się tak, że mogłam się wybrać sama, a to żadna frajda. W tym roku ekipę mam już zgraną. Pozostaje czekać do sierpnia.
Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice