Artysta.pl na Facebooku

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/genesis

W pierwszy weekend sierpnia w przestrzeni Instytucji Kultury 13 muz, odbędzie się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Czwartkowy wieczór rozpocznie trzy dni spotkań, dyskusji i rozważań nad wielowątkowością tematu przewodniego festiwalu, którym w tym roku jest genesis.

3 insipired by origin 3 insipired by origin
Każda edycja festiwalu to inne spojrzenie na dziedziny sztuki współczesnej, nowatorskie i premierowe projekty artystyczne, realizacje o charakterze społecznym i edukacyjnym. Podczas 8 edycji festiwalu Szczecin odwiedziło wielu artystów m.in.: Karim Rashid, Peter Greenaway, EVA & ADELE, AES+F, Sissel Tolaas, David Cerny, Marc Tamschick, Carlo Ratti, Gregor Schneider czy Zbigniew Rybczyński. Dwie pierwsze edycje zrealizowano w formule Festiwalu Sztuki Kreacyjnej, a kolejne już jako Festiwal Sztuki Wizualnej. Dotyczyły one m.in. takich tematów jak: pamięć, sacrum profanum, przestrzeń, glamour, paradise czy apocalypse.

W roku 2013 inSPIRACJE obejmą projekty kuratorskie, w ramach których prezentowane będą działania oraz prace artystów, w różny sposób interpretujące pojęcie Genesis. Kuratorkami wystawy głównej są Delfina Piekarska oraz Monika Kozioł, na co dzień pracujące w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Podczas festiwalu ukazany zostanie sposób, w jaki współcześni artyści odnoszą się do znaczenia słowa genesis. Słowo to swoim znaczeniem kieruje naszą uwagę bezpośrednio na stworzenie człowieka, jego początki. Z jednej strony mogą to być początki biblijne, których dokładny opis możemy znaleźć w Księdze Rodzaju. Z drugiej strony termin stworzenie ma wyraźnie biologiczną konotację i łączy się z ewolucją, a tym samym z naszą cielesnością. Artyści poprzez swoje prace wskażą na dwuznaczność słowa stworzenie, która przypomina walkę duchowości z rozumem, tradycji wychowania w wierze chrześcijańskiej z najnowszymi osiągnięciami nauki – mówi Delfina Piekarska, kuratorka festiwalu.

Bez tytułu (leżąca postać), 2008 Bez tytułu (leżąca postać), 2008 Jakub Julian Ziółkowski


Na wystawę będą się składać prace artystów reprezentujących rozmaite nurty w sztuce współczesnej – od polskiej sztuki konceptualnej (jak Stanisław Dróżdż czy Andrzej Dłużniewski), poprzez twórców operujących głównie medium wideo i performance (Oskar Dawicki, Justyna Górowska) po współczesnych malarzy (takich jak Jakub Julian Ziółkowski czy Katarzyna Kukuła). Obok tradycyjnych mediów takich jak malarstwo, rysunek, fotografia zaprezentowane zostaną także wideo, instalacje, obiekty oraz performance.

GIFnesis to kolejny projekt festiwalowy, kuratorowany przez Zbigniewa Tomaszczuka – fotografa, wykładowcę teorii fotografii, autora wielu wystaw indywidualnych. Inspiracją dla tego projektu była wystawa zrealizowana przez Tomaszczuka w 1999 roku Obrazy, które pamiętam z przeszłości w Małej Galerii ZPAF/CSW w Warszawie. Fotomontaż wykorzystujący znany sztych Albrechta Durera z 1504 roku, na którym zamieniono jabłko które Ewa wręczyła Adamowi na logo Macintosh, wyrażał oczywistą idee wystawy jako zapowiedź przemian związanych z cyfryzacją komunikatów wizualnych. Teraz praca ta stała się mottem zbiorowej wystawy GifNESIS, która odpowiada na hasło Genesis wobec „cyfrowej rzeczywistości”. W Projekt zrealizowany zostanie w oparciu o prace doktorantów Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie.

Tegoroczna edycja zakłada nowatorską formę prezentacji sztuki w ramach
Przemiana, 2011 Przemiana, 2011 Basia Bańda
festiwalu. Prace będą wkomponowane nie tylko w przestrzeń Instytucji Kultury 13 muz, ale także nowego centrum sztuki współczesnej w Szczecinie Trafostacji Sztuki, które będzie gościć wystawę Ryszard Waśko, Genesis.

Jest to pierwsza na świecie tak wyczerpująca prezentacja twórczości międzynarodowego artysty, wizjonera, kuratora i wybitnego konceptualisty Ryszarda Waśki. Wystawa stanowi heterogeniczny przegląd jego dzieł z lat 1972–2013 i obejmuje szeroki wachlarz praktyk artystycznych z najróżniejszych dziedzin sztuki: fotografii, filmu, wideo, rysunku, obrazu olejnego, instalacji, rzeźby, akcji artystycznych i performance. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 2 sierpnia 2013 w ramach uroczystej inauguracji Trafostacji Sztuki. Kuratorem wystawy jest Constanze Kleiner – dyrektor artystyczny Trafostacji Sztuki, współtwórczyni pierwszej mobilnej galerii Temporäre Kunsthalle w Berlinie.

Co roku festiwalowi towarzyszą wydarzenia muzyczno-wizualne i przedsięwzięcia artystyczne. Podczas sierpniowego weekendu w przestrzeni szczecińskiej Alei Kwiatowej odbędzie się plenerowy występ inSPIRED by

Embriologia, 2002-2003 Embriologia, 2002-2003 Magdalena Abakanowicz
Origin, który łączy działania wizualne (mapping 3D, performans), nowatorską architekturę oraz współczesną muzykę elektroniczną. W festiwalowym klubie Elefunk odbędzie się koncert The Natural Born Chillers. To eksplodujące połączenie rock’n’rolla z electro, mieszanka pulsującej elektroniki, mocnych gitar i perkusji. Czerpiąca ze zderzenia gatunków energetyczna muzyka łączy klimat granego na żywo koncertu z roztańczoną klubową imprezą.

Festiwalowi od kilku lat towarzyszą kampanie społeczne tematycznie związane z hasłem danej edycji. Podczas inSPIRACJI Glamour, poruszano kwestie „chorób zawodowych” modelingu – anoreksji oraz bulimii. Edycji Paradise towarzyszyła kampania rajCYKLING, wspierająca świadomość ekologiczną uczestników festiwalu i mieszkańców miasta. W roku 2012 celem kampanii SAM JESTEŚ STARY! było uwrażliwienie na problemy ludzi starszych. W ramach edycji Genesis odbędzie się kampania artystyczno-społeczna PRZEPRASZAM! TWORZĘ SIĘ.

Ma ona charakter społeczny i artystyczny, stawia w centrum dziecko i mówi w jego imieniu. Ambasadorem kampanii jest Joanna Rajkowska. W ramach festiwalu odbędzie się spotkanie autorskie i projekcja filmu Born in Berlin. Film jest częścią projektu, w ramach którego artystka zdecydowała się urodzić swoją córkę w Berlinie, co było podstawą artystycznego projektu. Pokaz adresowany jest do widzów dorosłych, do których również kierowane jest przesłanie kampanii: Pomagajmy! Wspierajmy! Nie przeszkadzajmy! W ramach działań kampanii odbędzie się cykl warsztatów dla dzieci, a szczegółowe informacje dostępne sa na stronie tworzesie.plWstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny, harmonogram.

Kiedy: 1–3.08.2013
Gdzie: 13 muz, Szczecin, pl. Żołnierza Polskiego 2
Kuratorzy: Delfina Piekarska, Monika Kozioł
Otwarcie festiwalu: 1.08.2013, godzina 19.13

www.inspiracje.art.pl


Organizatorzy: Instytucja Kultury 13 muz (13muz.eu), TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie (trafo.org)

Mecenat: Miasto Szczecin (szczecin.eu)

Partnerzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Zona Sztuki Aktualnej, Szkoły Artystyczne TOPART, Fundacja Las Sztuki, Stowarzyszenie Make it Funky Production, Hotel Campanile, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, Zakład Usług Komunalnych, Colors Studio, Elefunk the Club, BRE Bank, Gaga, Maqsimum, Nordweco,

Strategiczny partner biznesowy: Radex, Pallada Ubezpieczenia, APEX

Patroni Medialni: Art&Business, Artluk, Arteon, Fragile Exit, Artysta.pl, Independent.pl, o.pl, Obieg, Kultura Współczesna, Notes na 6 Tyg, Sukces, Fotografia, Format, Sukces, Prestiż, Charaktery, Świat Obrazu, Design it Poland, Radio Szczecin, TVP Szczecin, TV Pomarania, Qulturka, Szczecin Blog, Szczecin dla dzieci, wSzczecinie.pl, Zakamarki, Echo, Hot MagazineIPDodał: Artysta.pl

Czwartek 18 lipca 2013 14:22

Ilość odsłon: 2303

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice