Artysta.pl na Facebooku

Mistrz kina hiszpańskiego – Pedro Almodóvar

Właściwie nazywa się Pedro Almodóvar Caballero i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie reżyserów kina autorskiego. Urodził się 24 lub 25 września 1949 lub 1951 roku. W wieku 16 lat w czasach autorytarnej dyktatury przeprowadził się z rodzinnego miasta do Madrytu. Kontrast między tamtym światem a dzisiejszą Hiszpanią można zobaczyć w filmie Drżące ciało. Almodóvar stałe zatrudnienie znalazł w największej hiszpańskiej firmie telekomunikacyjnej – Telefonica. Dzięki pracy tam kupił swoją pierwszą kamerę.

Był jedną z czołowych postaci hiszpańskiego La Movida Madrilena – kulturalnego renesansu po ustąpieniu generała Franco. Opublikował powieść Fuego en las entranas, oprócz tego pod pseudonimem Patty Diphus publikował artykuły w najważniejszych hiszpańskich gazetach.
Już od 1972 tworzył filmy krótkometrażowe, jego pierwszy pełnometrażowy obraz został wyświetlony w roku 1980. Jego film Pepi,Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy pochłonął 13 tysięcy funtów, a zdjęcia do niego trwały 18 miesięcy, pozwolił jednak Almodóvarowi wraz z bratem założyć w 1985 wytwórnię filmową El Deseo.

Kino Almodóvara, pełne erotyzmu (zwłaszcza homoseksualnego) i niezwykłych wydarzeń, można by uznać za kino offowe, gdyby nie fakt, że jest tak popularne. Otrzymał wiele nagród, w tym dwa Oskary. W 1992 reżyser wziął ślub z transseksualistą Bibi Andersen.

Almodóvar posiada niezwykle wyrazisty i autorski styl reżyserii. To on odkrył talent aktorski takich aktorów jak Antonio Banderas czy Penelope Cruz. Sam pisze scenariusze do swoich filmów, reżyseruje je, a w większości w epizodycznych rolach, jest też ich producentem.

Jego filmy opowiadają najczęściej melodramatyczne, pełne nieprawdopodobnych sytuacji historie, przeplatane czarnym humorem. Reżyser swobodnie wplata do tematyki obyczajowej wątki homoseksualne. Bohaterami filmów Almodóvara są zwykle postaci z nizin społecznych, a także marginseu społecznego i seksualnego. Motywacją reżysera jest przede wszystkim oburzenie drobnomieszczańskiej moralności.

Almodóvar przeszedł w swej twórczości drogę od skandalizujących, utrzymanych w estetyce punkowej filmów z lat 80-tych i 90-tych do psychologicznych komedii o kobietach. Uważa się, że potrafi jak nikt inny portretować kobiety i ukazywać skomplikowaną naturę ludzkich emocji.

Najsłynniejsze filmy:


1980 - Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy
1982 - Labirynt namiętności
1986 - Matador
1987 - Prawo pożądania
1988 - Kobiety na skraju załamania nerwowego
1990 - Zwiąż mnie
1991 - Wysokie obcasy
1995 - Kwiat mojego sekretu
1997 - Drżące ciało
1999 - Wszystko o mojej matce
2002 - Porozmawiaj z nią
2004 - Złe wychowanie
2006 - VolverDodał: pratchett

Środa 28 września 2011 11:58

Ilość odsłon: 4029

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław