Artysta.pl na Facebooku

Młode wokalistki na start

W gąszczu świeżo upieczonych wokalistek pomagających sobie elektronicznym brzmieniem warto zwrócić uwagę na artystki pozostające sobą i tworzące niebanalne kompozycje w zgodzie z ich własną artystyczną duszą. Bezsprzecznie, tacy wykonawcy na polskiej scenie muzycznej są warci uwagi. W tym artykule chciałabym napisać przede wszystkim o Monice Brodce, Marcelinie i Pinnaweli. Świadoma istnienia wielu innych ciekawych wokalistek piszę o nich ze względu na... osobistą sympatię.

Monika Brodka przez pewien czas była znana z tego, że jest znana. Finalistka programu mającego na celu wyłowienie talentów została przymuszona do zaśpiewania piosenek napisanych nie przez nią, lecz przez kogoś innego, dopasowanych do odbiorców popularnych stacji radiowych. Przełożyło się to na poziom płyty - nadawała się do słuchania, ale niczym nie powalała, nie dała się zapamiętać. No może poza nadawaną w kółko piosenką o tym, że miał być ślub. Nowa płyta pojawiła się w sklepach w zeszłym roku, a nie zrobiło się o niej głośno. Bo Monika poszła po rozum do głowy i sama napisała teksty, muzyka też nie jest "typowa". Efekt końcowy - płyta oryginalna, ciekawa, eklektyczna - nie "radiowa". Ale za to jaka świetna do słuchania!

Kolejna artystka - Marcelina - wydała swoją debiutancką płytę pod koniec marca bieżącego roku, mimo że jej pierwsza piosenka pojawiła się jeszcze w 2008 roku! Wokalistka ma bardzo przyjemny głos i tworzy nowoczesny pop z elementami soul, r&b i oczywiście jazzu. Każdemu niezapoznanemu jeszcze z talentem Marceliny polecam piosenkę Tatku.

Ostatnia pozycja na dziś to Pinnawela, czyli Paulina Przybysz, niegdyś 1/2 zespołu Sistars. W tym roku pojawiła się jej nowa płyta "renesoul", która zdecydowanie różni się od płyty "soulahili". Płyta renesoul to niesamowite melodie, ciepły klimat i zabawa głosem i wielogłosem. Także teksty nie odstają od całości - są dojrzałe, niebanalne i ciekawe. Niesamowite jest zderzenie Pauliny jako artystki teraz i sprzed dwóch lat - obserwowanie, jak bardzo dojrzała. Samo nasuwa się pytanie - jaka będzie kolejna płyta? Oby równie dobra, a może nawet lepsza!

To dopiero 3 artystki, a tak wiele muzycznych dobroci. Dlaczego szefowie głównych stacji radiowych pozostają nieczuli na to, co świeże i nowe? Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Pozostaje nam z niecierpliwością czekać na nowe płyty i koncerty tych, oraz innych interesujących wykonawców.Dodał: Lucy

Środa 27 kwietnia 2011 12:05

Ilość odsłon: 1902

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

marchewa - Środa 27 kwietnia 2011 13:17
Cieszmy się, że mamy dostęp do takich serwisów jak youtube, dzięki którym tacy "niszowi" wokaliście mogą znaleźć swoich słuchaczy a potem udać się do sklepu po płytę. Swoją drogą zastanawiam się, czy kiedyś radiowi dyrektorzy programowi się opamiętają, czy też będą nas cały czas raczyć taką a nie inną muzyką...
punkcheck - Środa 27 kwietnia 2011 14:09
Kiedyś grałem w zespole z niesamowitą dziewczyną - miała zaj**ty głos, wykształcenie muzyczne, tworzyła bardzo dobre teksty, ale co z tego, skoro nie miała żadnych znajomości. Wysyłaliśmy demo w 1000 miejsc, ale w pewnym momencie po prostu skończyły nam się fundusze. Cieszę się, że chociaż niektórym się udaje.
pawelec - Środa 27 kwietnia 2011 14:17
Warto zauważyć, że przy tym wszystkim dziewczyny zostały normalne - taka Marcelina komunikuje się z fanami w zupełnie fantastyczny sposób, to samo Monika Brodka - niedługo będzie występować na juwenaliach w Krk.
sasanka - Środa 27 kwietnia 2011 17:04
Kontakt, jaki Monika ma z publicznością, jest zupełnie niesamowity, jej koncerty są pełne energii a jednocześnie kameralne, ja się czuję jakbym była w dużym gronie znajomych :)
cemoll - Środa 27 kwietnia 2011 19:46
a masy i tak będą wolały Dodę ;)
punkcheck - Czwartek 28 kwietnia 2011 06:20
lubiłam Sistars, krążka Pinnaweli jeszcze nie słyszałam, ale mam zamiar. zapowiada się świetnie.
malina - Czwartek 28 kwietnia 2011 10:29
Wysłuchałam kilku piosenek Marceliny i jej przyrównanie do Brodki jest zupełnie nietrafione. Ma niesamowicie irytujący głos. Jak dziewczynka z piaskownicy, której zabrali zabawkę. Można wysłuchać jednej, dwóch, no może trzech piosenek. Więcej nie jestem w stanie..
Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice