Artysta.pl na Facebooku

Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe - All that jazz! w Muzeum Plakatu

mat.org.
Od 30 kwietnia w Muzeum Plakatu w Wilanowie będzie można obejrzeć ponad 70 prac plakatowych o tematyce jazzowej. Wystawa zorganizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu ustanowionego przez UNESCO.

W dniach od 30 kwietnia do 6 maja 2012 Muzeum Plakatu w Wilanowie odbędzie się wystawa „Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe - All that jazz!”, na którą złożył się wybór 77 plakatów o tematyce jazzowej. Prace zaprojektowane przez wybitnych twórców polskiego i światowego plakatu w okresie minionych 60 lat będzie można podziwiać w „Galerii Nowej” Muzeum. Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Plakatu, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Fundację Jazz Jamboree. Wystawa odbędzie się z okazji uchwalonego w ubiegłym roku przez UNESCO, Światowego Dnia Jazzu. Wyróżnienie tego gatunku muzyki związane jest nie tylko z jej walorami artystycznymi, ale także z rolą, którą pełni w społeczeństwie jako element międzykulturowego dialogu – mówi Jacek Szelegejd, kurator wystawy.

Wśród prezentowanych plakatów znajdą się zarówno reklamy konkretnych wydarzeń z historii tego gatunku muzyki, jak i plastyczne „improwizacje” wokół jazzowych tematów. Osobną kategorię stanowi seria autorstwa Waldemara Świerzego zatytułowana „Jazz Greats”, poświęcona najwybitniejszym muzykom jazzowym. Z bardzo bogatego materiału wyjściowego, musieliśmy dokonać radykalnego wyboru eksponatów – wyjaśnia Jacek Szelegejd. Naszym zdaniem wyselekcjonowane prace ujawniają nie tylko najwyższe wartości artystyczne powstałe na styku muzyki i sztuki, ale także ukazują ważne wydarzenia związane z historią jazzu na świecie i w naszym kraju – dodaje.

Kurator wystawy zauważa, że projektowanie graficzne rządzi się już od dawna podobnymi zasadami jakie obowiązują w muzyce jazzowej. W obu środowiskach towarzystwo jest międzynarodowe, a o szacunku w tym gronie nie decyduje przynależność rasowa, miejsce urodzenia, czy pozycja towarzyska, lecz talent i twórczy geniusz – przekonuje. W tym świecie nikogo nie dziwi, że autorem plakatu reklamującego muzykę norweskiego muzyka Jana Garbarka, jest turecki grafik Bulent Erkmen, a koncert francuskiego akordeonisty jazzowego, Richarda Galliano, anonsował plakat zaprojektowany przez Polkę, Justynę Czerniakową. Tego typu zbitki są absolutną normą podobną do tych, jakie obowiązują przy zakładaniu kapel jazzowych – kończy Jacek Szelegejd.

Wystawę zainauguruje wernisaż, który odbędzie się 30 kwietnia o godzinie 15:00. W programie występ angielskiego trębacza i wokalisty Marka Shepherda.Muzeum Plakatu w Wilanowie

Muzeum Plakatu w Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego rodzaju był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego, profesor Stanisław Lorentz. Na siedzibę muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów, z czego 33 000 to plakaty polskie. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerokiej publiczności tej dziedziny sztuki, muzeum prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku odbywa się tu organizowane co dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu; na każdą jego edycję napływa ponad 2000 prac z całego świata.

Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:

•w poniedziałki w godzinach 12.00–16.00

•od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–16.00

•w poniedziałki wstęp wolnybilet normalny 10 zł, ulgowy 5 złIPZobacz więcej zdjęć w galerii:

Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe - All that jazz! w Muzeum Plakatu Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe - All that jazz! w Muzeum Plakatu Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe - All that jazz! w Muzeum Plakatu Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe - All that jazz! w Muzeum Plakatu Najpiękniejsze plakaty i okładki jazzowe - All that jazz! w Muzeum Plakatu

Dodał: Artysta.pl

Poniedziałek 30 kwietnia 2012 13:42

Ilość odsłon: 1216

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice