Artysta.pl na Facebooku

Nick Veasey – nowe znaczenie prześwietlenia

Nick Vaesey
W czasach, gdy dobry sprzęt fotograficzny stał się powszechnie dostępny, a programy graficzne umożliwiają tworzenie artystycznych cudów nawet z kiepskich zdjęć, ciężko o oryginalność. Najlepszym dowodem na to, że kreatywność nie została jednak całkiem zastąpiona Photoshop'em jest twórczość Nick'a Veasey'a.

Nick Veasley to brytyjski fotograf, który pracując dla agencji reklamowych przez lata zajmował się fotografią tradycyjną. Skąd pomysł na to, aby wykonywać zdjęcia rentgenowskie? Możemy znaleźć dwie odpowiedzi – która z nich jest prawdziwa? Trudno powiedzieć, gdyż autorami obu jest bohater tego artykułu. W jednym z wywiadów Veasley powiedział, ze wszystko zmieniło się za sprawą jednego, niezwykłego pomysłu, nie mającego nic wspólnego z pracą. Ojciec jego dziewczyny był kierowcą ciężarówki, a jednym z jego zleceń było przewiezienie puszek Pepsi. W tamtym czasie koncern zorganizował loterię, w której do wygrania było 100 000 £. Aby dostać upragnione pieniądze trzeba było jednak mieć dużo szczęścia i trafić na zwycięską puszkę. Nick postanowił pomóc swojemu losowi i wypożyczyć z pobliskiego szpitala aparat rentgenowski. Jak sam wspomina, co prawda nie udało mu się wygrać loterii Pepsi, jednak w jego głowie powstał pomysł na rozpoczęcie nowej kariery. Według drugiej wypowiedzi Nick'a pierwsze rentgenowskie zdjęcie wykonał zlecenie swojego pracodawcy. Przedstawiało ono puszkę napoju i miało pomóc w jego promocji. Niezależnie od tego, jak rzeczywiście wyglądały początki nowej pasji Veasley'a faktem jest, że od tego czasu minęly lata, a on ma na swoim koncie ponad 4 000 prześwietlonych obiektów.
Nick Vaesey


Nick fotografuje właściwie wszystko – rośliny, zwierzeta, ludzi, przedmioty. Jego najbardziej spektakularnym osiągnięciem jest zdjęcie Boeinga 777, który jest dotąd największym kiedykolwiek prześwietlonym obiektem. Co interesujące, do prac Veasley'a nie pozują żywe osoby – postacie, które możemy zobaczyć to ciała przekazane na cele naukowe. Inną ciekawostką jest sposób wykonania zdjęcia autobusu z pasażerami. Jego bazą jest pojazd, a wszystko to, co znajduje się w środku to nałożone w programie graficznym osoby i przedmioty prześwietlone przez Nick'a wcześniej. Jak widać, nawet fotograf, który podkreśla, że chce pokazywać rzeczy takimi, jakie są naprawdę poprzez ukazanie ich wnętrza, nie może obejść się bez sztuczek, jakie oferuje nowoczesna technologia. W tym momencie można zadać pytanie, czy fotografowanie przy pomocy aparatu rentgena jest łatwe? Odpowiedź brzmi: nie. Chociaż może się wydawać, że nie ma w tym niczego skomplikowanego, prawda jest zupełnie inna. Aby wykonać dobre zdjęcie w tej technice nie wystarczy sam sprzęt, potrzebna jest jeszcze bardzo szczegółowa wiedza o materiale, którego obraz chcemy uzyskać. W przeciwnym razie dostosowanie nasilenia promieniowania i czasu ekspozycji nie będzie możliwe.

Nick Vaesey
Jaką motywację może mieć ktoś, kto prześwietla wszystko, co może? Ciekawość. Veasley w wywiadach wspomina, że zawsze był zainteresowany tym, co jest „w środku”. Teraz może nie tylko zaspokoić swoją ciekawość, ale też podzielić się swoimi obserwacjami ze światem. Sam mówi, że chciałby swoimi zdjęciami sprowokować ludzi do myślenia, bo chociaż na zewnątrz wszyscy wyglądamy inaczej, wewnątrz jesteśmy tacy sami. Kto wie, może uda mu się przekonać społeczeństwo, że nie warto oceniać książki po okładce.ARDodał: Artysta.pl

Wtorek 24 lipca 2012 07:58

Ilość odsłon: 3508

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice