Artysta.pl na Facebooku

Niemy krzyk i zakazana opera

Czy wiecie, że W początkach XVIII wieku opera była zakazana? A sam śpiew kobiet już w V wieku wszedł na indeks rzeczy zakazanych! Kościół zakazywał świeckiego śpiewu, zakazywał śpiewu kobiet najpierw w chórach kościelnych a potem w operze, delegalizował przedstawienia teatralne. Opierał się przy tym na liście św. Pawła do Koryntian „Kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć…” [Kor. 14:34-35].

W chórach śpiewali więc młodzi chłopcy lub mężczyźni śpiewający falsetem (zwani dziś kontratenorami). Po zachwycającym występie hiszpańskiego eunucha Francesco Soto, który zaśpiewał w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie w 1562 r. odkryto piękno śpiewu kastratów i wkrótce zaczęła się produkcja kastratów na masową skalę. W początkach XVII wieku, kiedy to błyskawicznie rozwijał się nowy gatunek – opera, ulubiona rozrywka całej Europy, kastraci przejęli wszystkie partie sopranowe. A teatrów operowych było wtedy mnóstwo, w samym Rzymie działało ich kilkadziesiąt.

Głos kastrata posiadał kobiecą skalę połączoną z męską siłą. Potrafili oni wykonywać bardzo długie partie bez oddechu.
A nasza wspaniała Cecylia Bartoli wydaje płytę za płytą. Skarby muzyki barokowej budzą zachwyt, ale równocześnie mrozi to połączenie piękna z okrucieństwem. Czuć, że szatan jest blisko. Bo tylko szatan mógł zakazać kobietom śpiewu a następnie kazać kastrować dzieci, żeby potem jako okaleczeni mężczyźni śpiewali w zastępstwie kobiet. W Rzymie w okresie baroku kastrowano 4 tysiące chłopców rocznie. Tylko nieliczni robili karierę na scenie operowej, większość wywodząca się z biedoty kończyła na ulicy. Kościół oficjalnie sprzeciwiał się okaleczeniom, ale równocześnie przyjmował kastratów do chórów i zapewniał im utrzymanie. Wspólną dolą tych „niepotrzebnych” stawała się prostytucja. Ich dramatyczna sytuacja wynikała także z tego, że społeczeństwo nie akceptowało ich, marginalizowało. Byli niezręcznym, wstydliwym tematem, większość kończyła na ulicy. Nie przeszkadzało to uwielbiać tych kastratów, którzy stali się sławni.

Jak to się robi proszę księdza?

Zabieg kastracji robiło się tak: należało wybrać chłopca 8-9 letniego i podać jako oficjalny powód wskazania medyczne i konieczność sięgnięcia po radykalny środek. Kastracja czyli wycinanie jąder była rzekomo nieocenionym środkiem w walce z podagrą, przepukliną, szaleństwem czy epilepsją oraz urazami, którym ulegali mali nieszczęśnicy, tj. upadek z konia, nieostrożna zabawa, pogryzienie przez łabędzia, czy dziką świnię. Zabieg przeprowadzano najczęściej w następujący sposób. Przed operacją podawano chłopcu do wypicia opium. Aby ograniczyć do minimum ból i zapobiec możliwym powikłaniom uciskano tętnice, bądź zanurzano go w lodowatej wodzie, po czym rozcinano mosznę i usuwano z niej jądra. Następnie zszywano ranę, zakładano sterylny opatrunek i pieczołowicie opiekowano się pacjentem, aby nie dopuścić do zakażenia. Po mniej więcej dwóch tygodniach, gdy rana się zagoiła, można było rozpocząć edukację.

Od roku 1599 kastraci oficjalnie przebywali w Watykanie. Skoro najwyższa władza kościelna otwarcie na to zezwoliła, nikt nie ośmielił się sprzeciwić. Utwory świeckie i religijne, takich kompozytorów, jak Gluck, Händel, Meyerbeer i Rossini, przeznaczone były do wykonywania przez kastratów.

I dlaczego właściwie in vitro można teraz zakazywać, a kastrowania nie zabroniono? Gdzie pan wtedy był panie Gowin („słyszę krzyk zabijanych zarodków”) kiedy okaleczano dzieci? Kiedy plemniki krzyczały o pomoc? Gdzie był redaktor Terlikowski, gdy plemniki błagały ”nie zabijaj!”? Nie dźwięczy wam w uszach ich niemy krzyk?

Son qual nave… napisane dla Farinellego przez jego brata, Riccarda Broschi.

Son qual nave … w wykonaniu Cecylii Bartoli.Dodał: Magdalena Walulik

Wtorek 27 listopada 2012 15:03

Ilość odsłon: 2547

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin