Artysta.pl na Facebooku

Noc Muzeów w Krakowie

W maju 2011 roku zorganizowano w Polsce interesujące wydarzenie kulturalne. Mowa tu o Nocy Muzeów, która objęła swoim zasięgiem między innymi Kraków. Stolica Małopolski nieco później dołączyła do tej interesującej akcji, bo w piątek 20 maja. W czasie krakowskiej Nocy Muzeów można było odwiedzić wiele interesujących ekspozycji i obcować ze sztuką w niecodziennych skądinąd okolicznościach.
Pierwszą z atrakcji w Krakowie, o której chcielibyśmy wspomnieć jest wydarzenie „W pogoni za Nocnym kapelusznikiem”. Jak można się domyślić, tytułowy kapelusznik zaczerpnięty został z książki „Alicja w Krainie Czarów”. Bajkowa postać grasowała nocą po Muzeum Narodowym w Krakowie. Kapelusznik zmienił Muzeum nie do poznania. Zamienił przestrzeń muzealną, w obszar przeróżnych gier i zabaw. Z kolei, parking przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego, został przerobiony okresowo na wielki plac zabaw dla dzieci. W budynku Muzeum Narodowego wszyscy zwiedzający mogli wziąć udział w lekcjach gry w cymbergaja, czy też odbyć pojedynek szachowy. Muzycy zaproszeni do Muzeum, umilali gościom czas. Organizatorzy tego magicznego wieczoru nie zapomnieli o potrzebie jego udokumentowania. Każdy zwiedzający mógł zrobić sobie pamiątkową fotografię, ubrany w fantazyjne, bajkowe nakrycie głowy. Oprócz tego, w Muzeum do północy trwał kiermasz książki muzealnej, z cenami od symbolicznej złotówki.
Warto było również odwiedzić obiekt znajdujący się przy ul. Lipowej 4, na Podgórzu. Jest to bryła architektoniczna, której projektantem był Caludio Nordi. W Krakowie można ją podziwiać od listopada. Bryła nosi nazwę MOCAK, a całe to przedsięwzięcie na dzień przed Nocą Muzeów zostało uzupełnione przez tematyczne wystawy. Wszyscy chętni mogli wstąpić do angielskiego jedynie z nazwy, Museum of Contemporary Art, mieszczącego się na ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Jest to centrum sztuki współczesnej. W maju została otwarta tam zupełnie nowa ekspozycja. Mowa tu o wystawie „Historia w sztuce”. Zaprezentowano na niej prace 44 artystów. Łącznie na tej przekrojowej ekspozycji znalazło się 120 dzieł, pochodzących z całego świata i będących wyrazem poszukiwania punktów stycznych między tytułowymi dziedzinami – sztuki i historii. Z okazji wydarzenia, jakim jest na skalę Polski Noc Muzeów, zorganizowano w Museum of Contemporary Art specjalny pokaz archiwalnych filmów, dotyczących m.in. twórczości Tadeusza Kantora czy Aliny Szapocznikow. Filmy pochodziły z archiwum Polskiej Kroniki Filmowej.

Bunkier Sztuki również wziął udział w Nocy Muzeów w Krakowie. Zwiedzający mogli zobaczyć wystawę wprowadzającą do tegorocznego Miesiąca Fotografii. Kuratorami wystawy są Adam Broomberg oraz Olivier Chanarin. Zgromadzono na niej przykłady heteronimów, czyli fikcjonalnych postaci, jakie tworzone były na przestrzeni ostatnich kilku lat przez świetnych, cenionych artystów. Noc Muzeów w Krakowie była niepowtarzalną okazją do tego, aby móc zwiedzić wystawę fotografii wraz z przewodnikiem. W Bunkrze Sztuki można było również wziąć udział w wykładach na temat Fernando Pessoa, który jest uważany za wynalazcę heteronimów. Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano warsztaty fotograficzne. Dorośli mogli natomiast wziąć udział w interaktywnej zabawie, która polegała na kreowaniu własnego alter-ego.
Propozycją Muzeum Etnograficznego na Noc Muzeów w tym roku był koncert legendarnej formacji Karpaty Magiczne. Warto przy tym podkreślić, że Anna Nachter i Marek Styczyński rozpoczęli ten projekt już 13 lat temu i jest on kontynuacją wcześniejszych poszukiwań dźwiękowych opatrzonych nazwą ATMAN. Koncert Karpaty Magiczne był połączeniem elementów free jazzu i trendów Etno. Członkowie tej grupy muzycznej czerpią inspirację z rejonów Karpat i centralnej Azji. Nie można nie przyznać, że brzmienie grupa zawdzięcza instrumentarium, które było gromadzone przez lata. Jest ono nader egzotyczne. W jego skład wchodzą kojarzone z kulturą australijskich Aborygenów digeroo, indyjskie mini harmonium, jak również pochodzące z Chin organy. Muzyka Karpat Magicznych jest rozpowszechniona w USA.
Ostatnią, wartą uwagi naszym zdaniem, atrakcją na Nocy Muzeów w Krakowie, była ekspozycja w Muzeum PRL-u znajdującym się w Nowej Hucie. Muzeum otwarło swoje podwoje dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są epokowymi samochodami. Co więcej, na miejsce dowóz gwarantowało samo muzeum, również z użyciem swoich eksponatów motoryzacyjnych. Wszyscy odwiedzający mogli zobaczyć multimedialną ekspozycję pod tytułem „PROjekt hardKOR”. Prezentacja w dużej mierze skupiała się na Komitecie Obrony Robotników, jaki był pierwszą opozycją jawną PRL-u. Dla dzieci przygotowano projekcję bajek pod hasłem „Opowiedz mi mamo”, pochodzącą z dawnych czasów.Dodał: lenny

Poniedziałek 20 czerwca 2011 10:54

Ilość odsłon: 1372

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

chwast - Poniedziałek 20 czerwca 2011 11:27
najbardziej podobało mi się w MOCAKu za to w Bunkrze trafiłem na taki tłum, że nawet nie próbowałem dostać się do środka... może za rok
Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań