Artysta.pl na Facebooku

Ogrom gatunków w muzyce

Gatunek muzyczny to typologia i kategoryzacja identyfikująca dźwięki muzyczne poprzez ich przynależność do określonej kategorii i rodzaju muzyki, przez co można je odróżnić od innych rodzajów. Na świecie istnieje wiele rodzajów gatunków muzycznych, i czasami trudno właściwie stwierdzić, czym się wyróżniają. Kwestia gustu muzycznego jest bardzo podzielona i wszystko zależy od słuchacza, w końcu o gustach i guścikach się nie mówi. Są różne style i gatunki muzyczne, które są uwielbiane przez miliony osób na całym świecie i z roku na rok maja coraz więcej fanów.

Od pewnego czasu możemy jednak zaobserwować ciekawe zjawisko w muzyce nie tylko Polskiej, ale i światowej. Ilość gatunków muzycznych nieustannie rośnie i ciężko już określić dokładnie i jednoznacznie określić jaką muzykę się lubi. To, że jeden album naszej ulubionej kapeli był soulowy, nie oznacza wcale, że kolejny też taki będzie. Równie dobrze może być chilloutowy. Nietrudno także o zupełnie nowy kierunek. Wystarczy muzyczne wyczucie, inspiracja którymś z gatunków i artysta jest w stanie zaproponować scenie muzycznej coś zupełnie nowego. To z kolei wymaga od krytyków analizy

Gatunki muzyczne to już nie tylko tradycyjny Blues, pop, rock czy metal do których wszyscy zdążyliśmy przywyknąć. To także tak egzotyczne jak skate punk, goa, dub czy tech-step. Powstaje jednak pytanie czy większe i większe rozdrobnienie gatunków to faktycznie większa precyzja służąca dookreśleniu gatunku, czy też jest to tylko i wyłącznie niepotrzebne wprowadzenie bałaganu? Mało kto umie teraz odpowiedzieć na pytanie jakiej muzyki słucha, posługując się przy tym nazwami gatunków. Zazwyczaj wymieniamy nazwy zespołów bądź wokalistów, bo to pozwala naszemu rozmówcy zorientować się w naszych muzycznych preferencjach bardziej niż pusto brzmiące nazwy gatunków. Czy zatem gatunki muzyczne czeka naturalna śmierć przez zbyt duże rozdrobnienie?Dodał: pisanka

Czwartek 12 maja 2011 12:13

Ilość odsłon: 3433

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

wrona - Czwartek 12 maja 2011 12:56
Ja sama już czasem się gubię w tych wszystkich gatunkach. Do rozpoznawania ich już w ogóle nie mam głowy ;-) ale rozumiem, że dla niektórych jest to sprawa pierwszorzędna.
Spoko - Czwartek 12 maja 2011 13:44
Nie przesadzajmy. Myślę, że każdy zna podgatunki interesującego go gatunku. I nie ma w tym nic złego. Jasne, jeżeli się nie interesujemy, to nie odróżnimy euro dance od trance'u. Ale miłośnicy tych dwóch nurtów i owszem. Każdemu według potrzeb.
Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań