Artysta.pl na Facebooku

Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves jest jedynym na świecie festiwalem sztuki bilbordowej. W ramach festiwalu w przestrzeni miasta prezentowane są prace w dwóch blokach – głównym i konkursowym.

Do bloku konkursowego wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez młodych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat konkursowego hasła. Tematy corocznych edycji konkursu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 750 prac, nadesłanych przez 401 artystów z 55 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Iranu, Macedonii, Chin, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Francji, Holandii, Wietnamu, Turcji i wielu innych.

Ogromne zainteresowanie festiwalem artystów z całego świata wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei festiwalu oraz w przestrzeni publicznej.

W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Wspólnota czy jednostka? Wsparcie czy kontrola?”. Konkursowe hasło można było traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Od tysięcy lat ludzie żyli we wspólnotach. Wspólnota pomagała jednostkom przetrwać i od wspólnoty w zasadniczym stopniu zależał los jednostki. Równocześnie jednostka, współtworząc wspólnotę, wpływała na los społeczności. To dzięki wspólnemu wysiłkowi członków plemienia udawało się upolować zwierzynę czy odeprzeć wrogów – jednostka nie dałaby rady samodzielnie przetrwać w ówczesnym świecie. Jednak obecnie, wraz ze zmianami społecznymi, technologicznymi i ekonomicznymi oraz w obliczu współczesnego indywidualizmu ta współzależność między jednostką a wspólnotą nie jest już taka oczywista. Co współcześnie jest ważniejsze: jednostka czy wspólnota? Czy jesteśmy w stanie żyć całkowicie niezależnie, poza wszelkimi wspólnotami? Czy wspólnoty, zarówno te duże – państwowe czy etniczne, jak i te małe – sąsiedzkie, koleżeńskie, rodzinne są aktualnie w stanie kryzysu? Czy możemy funkcjonować jako niepowiązane ze sobą jednostki, bez trwałych więzi i wspólnej tożsamości? A co, jeśli nie jest to możliwe? Jak zbudować wspólnotę, by dawała możliwość rozwoju poszczególnym jednostkom? Czy wspólnota powinna wspierać czy też kontrolować jednostki? Czy z kolei jeden człowiek ma prawo kontrolować całą wspólnotę? Jak odnaleźć równowagę? Na jakich zasadach zbudować globalną wspólnotę ludzką, byśmy wszyscy razem mogli w niej funkcjonować? Co jest ważniejsze: Wspólnota czy jednostka? Wsparcie czy kontrola?

Jury w składzie:

Susan O’Malley / artysta, kurator, San Jose, Kalifornia, USA
Adam Niklewicz / artysta, North Haven, Connecticut, USA
Rafał Góralski / artysta, kurator, dyrektor Festiwalu Art Moves / Toruń, Polska

wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w bloku konkursowym Festiwalu Art Moves 2013. Są to prace następujących artystów:

Thomas Rousset / Francja
Leah Rosenberg / USA
Ju-ah Kwon / USA
Alain Schibli / Szwajcaria
Xiaoliang Lin / Chiny
Paweł Caban / Polska
Dik Him Fung / Chiny
Majid Soleymani / Iran
Sasha Priymak / Ukraina
Lex Drewinski / Niemcy / Polska

Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Thomasa Rousseta z Francji i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 7000 PLN.

Thomas Rousset / Francja Thomas Rousset / Francja

Festiwal rozpocznie się 6 września 2013 w Toruniu. 10 najlepszych prac konkursowych pokażemy na bilbordach w bloku konkursowym festiwalu. Ogromnie nas cieszy wzrastające zainteresowanie konkursem artystów z Iranu i Chin skąd otrzymujemy coraz więcej interesujących prac.
Leah Rosenberg / USA Leah Rosenberg / USA

W bloku głównym pokażemy natomiast prace uznanych i cenionych artystów z całego świata: Jerzego Kosałki / Polska, Alireza Nosrati / Iran, Sina Fakour / Iran, Saleh Zanganeh / Iran, Mahdi Vafayi / Iran, Christopher Scott / Ekwador, Agnieszka Ziemiszewska / Polska, Joanna Górska i Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Polska


Honorowy patronat nad festiwalem objął Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Iranu Juliusz Gojło i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Miasta Toruń.

Partnerzy: Ambasada RP w Teheranie, Fundacja Instytut Lecha Wałęsy "Solidarni z Iranem", STGU, CityCelebrity.ru.

Patroni medialni: Aktualne Konkursy, Graphic Competition, Artysta.pl, TV Toruń, Radio Pik, Arteon, Artluk, Rynek i Sztuka, Design Attack, Independent, o.pl, AMS SA., Kampanie Społeczne, gdziesiewybrac.pl, maszwolne.pl, Marketing przy kawie, Co w Toruniu, Kulturalny Toruń.

IPZobacz więcej zdjęć w galerii:

Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata

Dodał: Artysta.pl

Wtorek 20 sierpnia 2013 19:56

Ilość odsłon: 1622

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków